Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
KADIN KAFASI

Mizojinist İlişkide Kadının Rolü: Nesini Seviyor?

28 Kas 2022

Geçen hafta mizojinist erkeklikten bahsetmiştik. Mizojini nedir, mizojinist bir erkek nasıl olur ve mizojinist bir erkekle birlikte oluyor olabilir misiniz, sorgulamıştık. Şimdi kamerayı diğer karaktere çevirip bu ilişkideki kadına yakından bakacağız. Hem belki bu sayede “O da boşansaymış, zorla mı evlenmiş?” gibi yorumları bir kenara bırakarak onları anlamaya başlarız.

2.5 Bardak
Öncelikle geçen haftaki Erkeğin Ötekisi Kadın: Mizojinist Erkeklik yazısının linkini bırakarak başlamak isterim. Belki yazıyı anımsamak isteyenler ya da gözden kaçırmışlar vardır.

Geçen yazının başında mizojinist erkeklerin kadınları tavlama yöntemini farelere benzetmiştim. Usul usul uyuşturması, kadının bir uzvunu kaybettiğini fark etmemesi fakat sonrasında çok acı çekmesi bu ilişkinin bir metaforu gibi adeta. Peki kadın tam olarak neye kanıyor? Kendini nasıl bir balayındaymış gibi hissediyor?

Mizojinist erkekler, psikolojik yönden zayıf varlıklardır. Hatta önemli bir kısmı sosyal anlamda da çok zayıftır. Fakat mesele aşk oldu mu durum öyle işlemez. Erkek, beğendiği kadının dünyasına hızlı bir giriş yapar ve bunu etkileyici kılmak için elinden geleni yapar. Kadın, gerçekten sevildiğine inanır, belki de değersizlik duygusundan kaçmak için iyi bir fırsat olarak görür. Cinsel tatmin ve duygusal tatmin anlamında belki de daha önce yaşamadığı bir noktada durur. Bunların hepsi doğru adam ışığını yakar kadına. Yapılan araştırmaya göre tüm mizojinist ilişkiler istisnasız şekilde böyle başlıyor, coşkulu, heyecanlı ve aşk dolu.
Zaman içerisinde bu ilişkide tehlike kokusu duyulmaya başlanır. Bu noktada sağlıklı birey ilişkisini noktalarken yaralı kadınlar ilişkiyi sürdürmeye devam eder. Hatta bu tehlike kokusu, kendi başına bir heyecan katmasıyla ve taşıdığı riskin getirdiği bir başka heyecan duygusuyla birleşir. Bu duygular balayının sürmesini sağlar. Fırtınalı flört dönemi, ilişkiyi güçlendiren bir unsur gibi görülür kadın tarafından. Bu yüzden bunun bir sorun olduğunu fark etmesi çok ama çok uzun bir zamana yayılır.

Peki bu dönemde adam bazı olumsuz sinyaller göndermez mi? O kadar iyi rol yapabilir mi? dediğinizi duyar gibiyim. Çok haklı bir soru. Yükselen duygular o ufak tefek sinyalleri yok sayar. Beni hiç kimsenin sevmediği kadar seviyor, benimle çok ilgileniyor, ailesiyle tanıştırıyor, kimse kusursuz olmak zorunda değil gibi bahaneler kadının zihninde sıraya giriyor.

Elbette bu noktada şunu belirtmekte fayda var, özgüven anlamında hiçbir sorunu olmayan, anne baba sevgisini en yumuşak ve doyurucu haliyle yaşamış, ihmal edilmemiş bir çocukluk geçirmiş, hayatı boyunca iyi ilişkiler kurmuş, iyi eğitim görmüş, herhangi bir istismara uğramamış ya da kendiyle bir derdi olmayan kişiler zaten bu yemi genellikle yutmuyorlar. Bu nedenle kadının geçmişten yanında getirdiği büyüklü küçüklü arızaları besleyen bir erkek onu duygusal olarak bir noktaya kadar tatmin ediyor. Balayı bitip de adam gerçek yüzünü gösterdiğinde kadın ya çocukluğunda mizojinist bir babayla büyüdüğü için tek ilişki kurma yöntemi olarak bunu görüyor ya da burada sıralanamayacak kadar fazla sebebe dayanabiliyor bu ilişkiyi yürütme arzusu. Fakat bu sebeplerin hepsi ruhta yarattığı arızalardan kaynaklanıyor. Kimi zaman bir ihmal kimi zamansa bir taciz olabiliyor.
Bu tip ilişkilerde bir sorunu görmemeyi tercih etmek zekâsızlıktan değil tercihten kaynaklanır. Bu tercih de kadının duygusal dünyasının karmaşık olmasıyla veya karmaşık hale getirilmiş olmasıyla doğru orantılı işler. Kendisini seven kişiyi kaybetme korkusu, bunun yarattığı panik kadının gözünü git gide kör eder bu noktada adamın davranışları hangi noktaya gelirse gelsin kadın sineye çeker.

Elbette kadının ilişkide kalmasını sağlayan tek taraf kadın değildir. Erkek oldukça kafa karıştırıcı davranır. Örneğin erkek, kadına tüm ailesiyle ve arkadaşlarıyla yavaş yavaş ilişkisini kestirmiş olsun. Git gide yalnızlaşan kadın bir gün patlasın ve ağlama krizine girsin, yalnızlığından şikâyet etsin. Adam bu noktada kendisinin ona yeteceğini, diğerlerinin zaten ahlaksız ya da kötü insanlar olduğunu, yalnızca onun iyiliğini istediği için bunu yaptığını usul usul anlatarak kadını ikna eder. Ya da fiziksel şiddet üzerinden düşünelim örneği. Kadın bir erkek arkadaşıyla kahve içmiş olsun, erkek bunu öğrenince deliye dönmüş ve kadına şiddet uygulamış olsun. Erkek sakinleştiğinde kadını bu yaptığına öyle bir ikna eder ki kadının inanmaktan başka çaresi kalmaz. Dediğine göre kadını kötü insanlardan korumak istediği için, onu çok ama çok sevdiği için, çok âşık olduğu için kıskançlık duygusunu bastıramadığı için bunu yapmıştır. Özür diler, yalvarır, yakarır, bir daha asla yapmayacağına yeminler eder ve kadını ikna etmeyi başarır. Bu ilişkide sonsuz bir döngü halinde devam eder.

Diğer yandan mizojinist erkek, kadının özgüvenini yavaş yavaş yok eder. Bu da kadını zayıflatarak ilişkide tutma yöntemidir. Yalnızca kişiliğiyle oynamakla kalmaz, ekonomik olarak da onu örseleyebilir. Kıskanıyorum diyerek işini bıraktırabilir, onu eve hapseder ve böylelikle onu yönetmesi daha kolay olur. Kadını daha rahat yönetebilmek için başkalarıyla diyalogsuz bırakır, kendisiyle doldurur bütün yaşamını. Bu yüzden de kadın ilişkiden çıkmayı başaramaz. Onu sevdiğini ve hayattaki tek dayanağının o adam olduğunu düşünür. Bu düşünceye ulaşması için erkek de ince işçilikle çalışır zaten.
Elbette bu ilişkilerde aşk ve korku kardeş işler. Kadın hem çok aşıktır hem de adamın tekinsiz halinden korkar. Erkeğin yapabileceklerinden korkmak da onu ilişkide tutar. Mizojinistler öfkeli olduklarında çok ürkütücü şeyler yapabilirler. Hiçbir zaman kadına el kaldırmamış olsa bile bir gün ondan fiziksel şiddet görebileceğine dair sinyaller alır kadın. Bu korku da harekete geçmesini engeller.
Bu bilgiler ve çok daha fazlası, örneğin mizojinist biriyleyseniz ondan kopmanın yolları gibi başlıkları  Susan Forward ve Joan Torres’in Kadınlardan Nefret Eden Erkekler ve Onları Seven Kadınlar adlı çalışmasında bulabilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?