Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Milenyumun Feminist İkonu: Buffy The Vampire Slayer
Pinterest
KADIN KAFASI

Milenyumun Feminist İkonu: Buffy The Vampire Slayer

1990’ların sonu ve 2000’lerin başını kasıp kavuran, ikonik dizi Buffy The Vampire Slayer’ı daha önce hiç feminist bakış açısıyla incelemiş miydiniz? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde vampir avcısı Buffy’nin sıradan gibi gözüken fakat bir o kadar da macera dolu hikayesini feminist bakışla mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :21 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

Pinterest
   Buffy The Vampire Slayer, ilk kez 1997 yılında yayımlanan yedi sezonluk bir gençlik dizisidir. Sarah Michelle Gellar, Alyson Hannigan, David Boreanaz, Nicholas Brendon, James Marsters ve Charisma Carpenter’ın başrollerini paylaştığı, Joss Whedon’ın proje tasarımlarını üstlendiği Buffy The Vampire Slayer, 2003 yılında yüz kırk dördüncü bölümü ile son bulur. Buffy, vampir avcısı olarak tanınan bir lise öğrencisinin hikayelerini paylaşan bir gençlik dizisinden çok daha farklı bir konumdadır. Milenyumun ikonik güçlü kadın kahramanlarından birine dönüşen Buffy The Vampire Slayer, feminist bakış açısıyla incelenecek dizilerden biri olur. Dilerseniz dizimizi incelemeye başlayalım. 

Pinterest
Buffy The Vampire Slayer Konusu
 
   Buffy, kimliğini kendi hayatından saklayan, tek başına vampirler, şeytanlar ve karanlık güçlerle savaşan genç bir kadının hikayesini konu edinir. Buffy Summers, öncelikli olarak vampirlerle savaşan bir vampir avcısıdır. Buffy, her ne kadar sıradan bir hayat sürmek istese de kötülerden ve karanlık güçlerden bir türlü kaçamaz. Başlarda kimliğini arkadaşlarından gizlemek zorunda kalsa bile bir süre sonra kimliği açığa çıkar ve arkadaşları bu avcılık serüveninde ona yardımcı olur. 

Pinterest
Hikayelerin Kahramanı Kadın
 
   Buffy’i döneminin en popüler dizilerinden biri yapması, vampir dizisi olmasının yanı sıra barındırdığı güçlü kadın kahramandı. Buffy Summers, tüm kötü güçleri yenebilen, karanlık güçlerle savaşabilen ve vampir avcısı olarak anılan güçlü bir kahramandır. Alışık olduğumuz güçlü erkek kahramanlardan farklı olarak Buffy The Vampire Slayer dizisi, kadını ön plana çıkarır. 

Pinterest
Erkek Anlatı Dilinde Bir Kadın 
 
   Alışık olduğumuz aksiyon ve macera dizilerinde erkek anlatım dilinden farklı olarak Buffy The Vampire Slayer beklediğimiz erkek figürlerine yer vermeyen bir dizi olarak karşımıza çıkar. Erkek kahramanların ön plana çıktığı dizileri incelediğimizde bu karakterlerin hep bir acı sonucunda kahraman olduklarını ve bu acıdan beslenerek kahramanlıklarını sürdürdüklerini gözlemleriz. Dizinin ana karakteri Buffy Summers, bu tarz acılara sahip olmayan, güçlü, korkusuz bir kadındır. Bu da onu diğer aksiyon ve macera dizilerinden ayıran en büyük özelliğidir.

Pinterest
Aksiyon Dizilerinin Kadınsı Arketipi
 
   Güçlü erkek hikayelerinin, erkek karakterlerin ve eril dilin yer almadığı bir aksiyon dizisi olan Buffy The Vampire Slayer, aksiyon dizilerinin kadınsı bir arketipi olarak karşımıza çıkar. Buffy, yaratılan birçok kadın karakterin, yaratımlarını yıkan bir güce sahiptir. Klişeleşmiş güçsüz bir kadın ve erkeğin etrafına dönen bir dünyanın çok uzağındadır. 

Pinterest
Korku Filmlerinin Klişelerine Bir Karşılık
 
   Bir korku filmi izlediğimizde ilk ölen kişinin sarışın bir kadın olacağı klişesi bizlere her daim aktarılır. Buffy’de bu klişenin yıkıldığına, sarışın bir genç kadının ölmek yerine tüm karanlık güçleri yok ettiğine tanıklık ederiz. Bu da birçok klişenin ve ön yargının bu diziyle son bulduğunu bizlere gösterir.

Pinterest
Me Too Hareketi  
 
   Dizinin her ne kadar dönemine göre feminist bir içeriğe ve güçlü bir kadın karaktere sahip olduğundan bahsetsek de dizinin proje tasarımını, baş senaristliğini ve yapımcılığını üstlenen Joss Whedon’ın Me Too hareketi içerisinde ifşalandığına tanıklık ettik. Yedi sene boyunca sette yer alan kadınları sistematik bir şekilde istismar ederek ve toksik davranışlar sergileyerek Me Too Hareketinde ifşalanan kişilerden biri olan Whedon, diziye karşı olan bakışımızı önemli ölçüde değiştirdi. 

Yukarı Kaydır