Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexel
WELLNESS

Mide Ameliyatları Kilo Vermek için Tek Çare mi?

16 Oca 2023

Kilo problemi yıllardan beri gündemimizde üst sıralarda yerini almış bir konu. Özellikle kadınlar için de erkekler için de toplumun belirlediği “ideal vücut algısı” ve ona ulaşma arzusu kişileri hızlıca kilo kaybına itebiliyor. Bu yolda şok diyetler, ağır sporların yanı sıra en garanti ve hızlı yol olarak mide ameliyatları görülüyor. Peki mide ameliyatı gerçekten en doğru çözüm mü? Sizler için mide ameliyatlarına genel bir bakış açısı sunduk.

Hızlı kilo vermek herkesin hayali. Özellikle kilosuyla bir dargın bir barışık yaşayan; bunun için şok diyetler, detoks programları ve ağır spor antrenmanlarını belirli aralıklarla uygulayan kişilerin bu durumdan ne kadar yorulduğunu tahmin edebiliyoruz. Hal böyle olunca insanlar hızlı ve kalıcı çözümler arıyor. Bu çözümlerden de son zamanlarda en moda olanı mide ameliyatları…

Bariatrik cerrahi ya da obezite cerrahisi olarak geçen bu işlemlerin sayısı her geçen gün artıyor. Dünyada ilk olarak 1954 yılında gerçekleştirilen bu işlemler Türkiye’de 1998’de gerçekleştirildi ve o günden beri etkinliği artarak devam etti. Obezite cerrahisi kapsamında en çok bilinen tüp mide yani mide küçültme ameliyatı, midenin bir kısmının çıkartılması ile yapılıyor. Bunun dışında gastrik bypass ameliyatı dediğimiz başka bir yöntem de mide hacmini küçültmeyi hedefliyor. Bu cerrahi yöntemler aslında öncelikli olarak sadece kilo verme değil metabolik hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Obezitenin metabolik hastalıkları da tetiklediğini düşünürsek; yüksek kilolarda olan aynı zamanda birden fazla kronik hastalığa sahip kişilerde tedavici edici yöntem olarak belirleniyor. Bu cerrahi yöntemlerde kişinin ağırlığının %50-70’ini kaybetmesi hedefleniyor.

Bu cerrahi yöntemler dışında adını duyduğumuz mide botoksu ve mide balonu işlemleri de oldukça yaygın. Bu işlemler cerrahi ameliyatlardan daha ufak işlemler. Mide balonu endoskopi yardımı ile mideye balon yerleştirip hacminin küçülmesini sağlayan; 6-12 ay arasında 10-20 kilo kaybını hedefleyen bir işlem. Mide botoksu ise yine endoskopi yardımı ile Clostridium Botilinum bakterisinin ürettiği maddenin mideye uygulanması ve böylece midedeki düz kasların kasılmasını sınırlandırıp, mide boşalmasını geciktiren bir yöntem. Bu işlem de 4-6 ay etki gösteren, kişiyi daha tok tuttuğu ve besin alımını sınırlandırdığı için 10-15 kilo kaybını hedefleyen bir işlem. Ancak bu işlemleri yaptırıp direkt kilo vermeyi beklemeyin. Çünkü bu işlemler de yine sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve düzenli uyku istiyor…

Obezite cerrahisi kişide fazla kiloların üst sınırlara çıktığı; kronik hastalıkların sağlığı artık olumsuz etkilediği ve kişide ne diyetin ne egzersizin fayda etmediği durumlarda yapılması zorunlu görülen işlemlerdir. Ancak büyük bir ameliyat olmasının yanı sıra ameliyat sonrasında da ciddi bir diyet sürecinden geçileceğini unutmamakta fayda var. İlk etapta sıvı bir beslenme planı uygulayacağınız bu işlemde daha sonra yavaş yavaş katı besinlere geçeceksiniz. Ayrıca bu süreç içerisinde midenizi yormayacak yiyeceklerle beslenmeli, abur cuburdan uzak durmalı ve alkolü de sınırlamalısınız.

Mide botoksu ve mide balonu gibi işlemler cerrahi işlemler kadar ciddi ameliyatlar değildir. Ancak bu işlemler sonrası da 3-7 gün arası beslenmenizde bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca bu işlemler mideye dışarıdan yapılan küçük dokunuşlar olduğu için; bu işlemleri desteklemek ve kalıcılığını sağlamak adına sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi yaşam tarzı haline getirmeniz şart.

Mide ameliyatları ve endoskopik işlemler en son ve en kalıcı çare olarak görülse de bu işlemlerle kilo verememiş ya da sonradan kilolarını geri almış çok sayıda insan var. Bunun sebebi de insanların bu operasyonu bir sihirli değnek olarak görmesi ve operasyon sonrası diyet süreci bittikten sonra eski alışkanlıklarına geri dönmeleri. Oysa herkes mide ameliyatı olmak zorunda değil. Eğer ciddi obezite ve metabolik sendrom yaşıyorsanız; doktorunuz başka çareniz olmadığını söylüyorsa elbette ameliyat olmak zorundasınız.

Ancak verilecek birkaç kilonuz var ise; ciddi bir disipline girmeden, şok diyetler ve sağlıksız beslenme planları sizi hüsrana uğrattıysa bir daha düşünün. Çünkü zihninizde beslenme bozukluklarını, sağlıksız beslenme alışkanlıklarını ve hareketsizliği değiştirmediğiniz sürece bu tür ameliyatlar sizi sadece bir süreliğine rahatlatacaktır. Ayrıca cebinizden çıkacak bu parayı eve daha sağlıklı yiyecekler almak ve iyi bir spor hocası ile çalışmak için kullanmak daha karlı ve kalıcı olabilir, bizden söylemesi...

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?