Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Mevsimsel Beslenme Neden Önemli?

23 Eyl 2022

Market alışverişine gittiğinizde nelere dikkat ediyorsunuz? Meyve ya da sebze alırken mevsimine göre mi seçiyorsunuz yoksa her zaman aynı meyveyi mi sepete atıyorsunuz? Akşam hangi sebzeyi pişireceğinizi düşünürken besin değerlerini hesaba katıyor musunuz? Mevsimine göre beslenmenin sağlığınız için önemini ve inceliklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Yazın sulu sulu karpuzları, kışın ekşi mandalina ve portakalları… Peki ya sonbaharın elması? Mevsimsel beslenme konusunda illaki fikir sahibi olmuşsunuzdur. Genelde beslenme uzmanları tarafından desteklenen; restoranlarda menülerde karşımıza çıkan ve pazarlarda sık sık duyduğumuz bu terim aslında son derece önemli.

Her besinin bir büyüme döngüsü var. Meyveler de sebzeler de en fazla olgunluğa ulaştığında hasat edilir ve satışa sunulur. Hasat edildiği zaman hem en lezzeti hem de besin değerinin yüksekliği açısından en iyi zamandır. Son zamanlarda yediğimiz besinlerin en kaliteli zamanından ziyade ulaşılabilirliğinin daha kolay oluşuna dikkat ediyoruz. Ancak hem doğal kaynaklarımızı koruyabilmek hem de sürdürülebilir yaşamı sağlayabilmek için mevsimsel beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Mevsimsel beslenebilmek adına en doğru yapılacak şey meyve ve sebze pazarlarında gezintiye çıkmak. Buralarda satılan yiyecekler üretimden direkt olarak tezgaha çıktığı için marketlere göre taze besin bulmak daha basittir. Mevsimlik ürünler genelde bol miktarda bulunur ve indirimlidir. Bu durum aslında sağlıklı besine ulaşımın daha rahat olmasını sağlar. Mutlaka uzun yola çıktığınızda yol kenarında meyve ve sebze satan tezgahlara rastlamışsınızdır. İşte mevsimsel ve taze besini bulabileceğiniz lokasyonlardan biri de burası.

“Ben pazar gibi yerlere erişim sağlayamıyorum ve marketten alışveriş yapmak zorunda kalıyorum” diyenler için de en doğrusu hangi mevsimde hangi gıdaların tüketilebileceğini bilmek. Gıdaların büyüme döngüleri mevsimlere göre değişir. Yaz mevsiminde kavun, karpuz gibi çekirdekli meyveler, otlar, salatalık, domates, patlıcan ve biber gibi sebzeler tazedir. Yazın bitimine doğru sonbahara geçişte ise artık sert kabuklu kabak, kök sebzeler, soğan ve patates daha rahat bulunur. Yine kışın sonuna doğru bahar aylarında kuşkonmaz, ıspanak, turp, taze soğan, pırasa, sarımsak gibi sebzeler daha rahat ve taze olarak sunulur. Mevsimlerine göre bu besinleri tercih etmenizde fayda var.

Mevsimsel beslenmenin sadece en iyi lezzet ve en düşük fiyat sunmaktan ziyade sağlığımıza etkileri de fazla. Yapılan araştırmalar bir besinin depolanmasının kimyasal değişikliklere ve besin kayıplarına neden olabileceğini söylüyor. Örneğin bir meyve veya sebze tarladan sofraya ne kadar uzun zamanda gelirse besin kayıpları o kadar fazla oluyor. Bir yandan hazırladığımız salatayı bile buzdolabına koyup daha sonra misafirlerimize servis ettiğimizde C vitamininin neredeyse %50’sinin kaybolmasına sebep oluyoruz.

Bir yandan bazı meyve ve sebzeleri 4 mevsimde de bir şekilde raflarda bulabiliyoruz. Ancak bu sezon dışı ürünlerin daha az lezzetli ve besin kayıplarının daha fazla olmasına sebep oluyor. Örneğin sonbaharda aldığımız brokolinin ilkbaharda alınan brokoliye göre neredeyse 2 kat daha fazla C vitamini içerdiğini gösteren çalışmalar mevcut. Bir yandan da meyve ve sebzelerin antioksidanlarının soğuk depolamadan sonra kaybolduğunu gösteren çalışmalar mevcut. Bu durumda dondurulmuş meyveleri almanın mantıklı olmadığı sorusu akıllara geliyor. Ancak meyve ve sebzelerin hasat edildiği anda dondurulması besin öğelerini kaybetmediğini ve yine mevsimsel beslenmeye uygun olduğunu söyleyebiliyoruz.

Mevsimsel beslenme fikri eğer aklınıza yattıysa birkaç küçük adım ile siz de bunu yapabilirsiniz. Bunun için ilk adım marketler yerine çiftçi pazarları gibi yerlerden alışveriş yapmaktır. Aldığınız besinleri pişirirken aşırı karmaşıklaştırmamalı, fazla işlemden geçirmekten kaçınmalısınız. Basit bir örnekle sebzeleri kendi buharında pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Daha sonra kalan taze besinleri dondurma, konserve yapma ya da turşu yapma gibi adımlardan faydalanabilirsiniz. Yazın son aylarında annenizin yaptığı o kocaman domates kavanozlarından söz ediyoruz! 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?