WELLNESS

Metropol Hayatında Sağlıklı Bir Beden için 4 Öneri

31 Eki 2022

İş stresi, trafik, gürültü, çevre kirliliği, yoğun radyasyon… Metropol hayatına hoşgeldiniz! Hepimiz bu yoğun stresli hayat içerisinde sağlığımıza gereken önemi gösteremiyoruz. Üstelik bu stres bizi erken yaşlandırıyor, hastalık riskimizi arttırıyor ve kolayca da kilo aldırıyor. Biz de metropol hayatından olumsuz etkilenenler için küçük ama etkili öneriler hazırladık.

Yıllar geçtikçe, küçük kentler de büyüdükçe hepimiz kendimizi metropol hayatının içinde bulduk. Köylerde ya da küçük şehirlerde insanlar; tavukların özgürce dolaştığı yumurtaları yerken ya da kahvaltılık söğüşü bahçesinden kopardığı domates, salatalık ile hazırlarken bizler bu kadar şanslı değiliz. Fast food restoran zincirleri, ev yemekleri, hızlı atıştırmalıklar, hormonlu gıdalar derken sağlıklı besinden epeyce uzaklaştık.

Özellikle çalışan bireyler için durum daha da zorlaşıyor. Belki de sabah erkenden uyanıp yoğun trafik sonrası işe varmak; bütün gün yoğun mesai yapıp yine aynı trafiği çekip eve gelip ne yiyeceğini bilemeyen milyonlarca insandan birisiniz. Ya dışarıdan fast food siparişi edeceksiniz ya da buzluktan donmuş bir pizzayı fırına koyacaksınız. Bu durum sadece kilo almanıza sebep olmuyor; aynı zamanda organlarınız deforme oluyor ve gün geçtikçe yaşlanma süreciniz hızlanıyor. Size bir anda mükemmel bir beslenme düzeni yapın ve her gün spora gidin diye öneri yapsak muhtemelen yorgun bir gülücük atacaksınız. Bunun yerine vereceğimiz ufak tefek öneriler sağlığınızda gözle görülür değişiklikler yaratacak.

Günün En Önemli Öğünü: Kahvaltı!


Son zamanlarda “kahvaltı günün en gereksiz öğünü”, “kahvaltı öldürüyor” gibi tartışma konuları yüzünden ne çok çekti bu öğün değil mi? Halbuki özellikle yoğun çalışan bir bireyin en çok önemsemesi gereken öğündür kahvaltı. Gün içerisindeki yoğun iş temposuna dayanacak enerjiyi ve verimliliği onun sayesinde alabiliyoruz. Yapılan araştırmalar kahvaltı etmeyen ya da kahvaltıyı poğaça, kruvasan gibi besin öğesinden yetersiz alternatiflerle geçiştiren bireylerin iş yerindeki performansının daha düşük olduğunu söylüyor. Üstelik aldırdığı gereksiz kilolar da cabası…

“Tamam ama ben evden çok erken çıkıyorum” ya da “kahvaltı yapmaya vakit bulamıyorum” diyorsanız bunun da çözümü çok basit. Akşam yatmadan önce sadece 3 dakikanızı ayırarak hazırlayacağınız iki alternatif kahvaltı önerimiz var. Tam buğday ekmeği, peynir ve yeşillikle yapacağınız bir sandviç ya da yulaf, süt, meyve ve çiğ kuruyemiş ile yapacağınız bir tarif. İkisini de akşamdan hazırlayıp dolaba koyarak ve sabah hızlıca kapıp çıkabilirsiniz!

Mutlaka Ara Öğün Taşıyın


Gün içerisinde yeterince yoğun çalışıyorsunuz ve işten geç çıkıyorsunuz. Trafik yüzünden eve kendinizi geç de olsa attınız ama mideniz gurul gurul. Zaten öğle yemeğini o kadar erken yemişsiniz ki açlıktan bayılmak üzeresiniz. Bu durumda sizi en çok karbonhidratlı gıdalar cezbedecek. Çünkü gün içinde dengesiz seyreden kan şekeriniz hızlı ve pratik bir şeker istiyor. Haliyle akşam yemeğini çok ağır yemenize; bu nedenle hem kilo almanıza hem de uyku düzeninizin bozulmasına sebep oluyor.

Bu durumu yaşamamak için yapacağınız tek şey yanınızda ara öğün taşımak. Öğle ve akşam yemeği arasında, mümkünse işten çıkmadan 1-1,5 saat önce yapacağınız bu öğün eve daha dengeli bir kan şekeri ile gitmenizi sağlayacak. Böylece sağlıksız alternatiflerden uzak durabileceksiniz. Bunun için ara öğün olarak protein bar, meyve ve süt, çiğ kuruyemiş ve kuru meyve gibi basit ve kolay taşınan alternatiflerden faydalanın.

Bol Bol Su İçin


Suyun vücudumuza ve metabolizmamıza olan yararlarını anlatmamıza gerek bile yok. Özellikle metropol hayatında sıkça ihmal edilen şey su tüketimi. Çünkü bunun yerine içtiğimiz bardaklarca çay ve kahvenin bize yeterli geldiğini düşünüyoruz. Ancak vücutta olması gereken suyu bile attığımızı bilmiyoruz. Düzenli olarak günde 2,5 litre su içmeyi hayatınıza adapte ederseniz hem vücudunuzda hem de cildinizde olan değişimlere inanamayacaksınız!

Akşam 7’den Sonra Kafein Almayın


Kahvesiz bir hayatı kim düşünebilir ki? Sabah uyandığımızda ayılmak için, gün içinde çalışırken ya da arkadaşlarımızla sosyalleşirken bardaklarca çay ve kahve tüketebiliyoruz. Bu durumda zaten günlük almamız gereken 300 mg kafein miktarını ister istemez aşmış oluyoruz. Kafeinin metabolizmaya birçok faydası olsa da özellikle akşam saatlerinde içilen kahve uyku düzeninizin bozulmasına sebep oluyor. Bozulmuş bir uyku düzeni de; verimsiz bir çalışma temposu, tembel bir metabolizma ve daha da stresli bir hayat demek! Bu nedenle akşam 7’den sonra kafein almak yerine melisa çayı, papatya çayı ya da ada çayı gibi sizi rahatlatacak alternatiflere yönelin.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?