Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
BİLİM

Metabolizma Davranışı Olarak Yağ Doku Değişimi ve Sebebi

29 Eki 2022

Obezite, bazı ülkelerde nüfusun çoğunu etkileyen bir tehlike olarak biliniyor ve diyabet, kanser ve diğer durumlar dahil olmak üzere kronik hastalıkların başlamasına yol açıyor. Popüler sağlıklı yaşam diyetleri, gece yarısı atıştırmalarına karşı uyarılarda bulunup, geç yemek yemenin vücut ağırlığına etkisinin negatif olduğunu ve obeziteye sebebiyet vermesinin yüksek bir ihtimal olduğunu belirtiyor. Peki geç yemek yemek yağ dokuyu nasıl etkileyebiliyor?

1.5 Bardak

pexels
Kalori alımının düzenlenmesi, yakılan kalori miktarı ve moleküler değişiklikler yağ dokusunda değişimlere yol açabiliyor. Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, yemek yediğimizde enerji harcamamızın, iştahımızı ve yağ dokusundaki moleküler yolakları önemli ölçüde etkilediğini gösteriyor. Sonuçları Cell Metabolism'de yayınlanmış şekilde görülebiliyor. Tüm parametreler (tüketilen yiyecek çeşidi, miktarı vb.) tutarlı ve sabit olduğunda yediğimiz zamanın önemi analiz edilebiliyor. Yedikten dört saat gibi bir süre sonraki açlık seviyelerinin, yedikten sonra kalori yakma ve yağ depolama şekli için önemli bir fark yarattığı görülebiliyor.

pexels
Yapılan araştırmada araştırmacılar, aşırı kilolu veya obez aralığında vücut kitle indeksi (BMI) olan 16 hasta üzerinde çalıştığını belirtiyor. Her katılımcı, bir erken yemek programı ve bir de öğünlerden 4 saat sonrasına planlanan bir diyet programıyla besleniyor. Laboratuvar içi protokollerin her birine başlamadan önceki son iki ila üç hafta içinde, katılımcılar sabit uyku ve uyanma programlarını sürdürüp laboratuvarda açlık ve iştahlarını düzenli olarak belgeliyorlar. Gün boyunca sık sık küçük hacimlerde kan örnekleri verip vücut sıcaklıklarını ve enerji harcama seviyelerini ölçüyorlar. Araştırmacılar, yemek yeme süresinin yağ doku oluşumunda yer alan moleküler yolları nasıl etkilediğini veya vücudun yağları nasıl depoladığını ölçmek için, hem erken hem de geç yeme protokollerinde, laboratuvar testleri sırasında bir katılımcı alt grubundan adipoz doku biyopsileri topluyorlar. Bu iki yeme koşulu arasındaki seviyelere bakıyorlar.

pexels
Sonuçlar, daha sonra yemek yemenin, yeme isteğimizi etkileyen açlık ve iştah düzenleyici hormonlar leptin ve ghrelin üzerinde oldukça önemli etkileri olduğunu gösteriyor. Spesifik olarak, tokluk sinyali veren hormon olan leptinin seviyeleri, erken yeme koşullarına kıyasla geç yeme durumunda 24 saat boyunca azalma gösteriyor. Katılımcılar geç yemek yediklerinde, daha yavaş bir oranda kalori yakıyorlar ve adipogenez artıyor. Yağ doku büyümesini destekleyen şekilde lipoliz, yani yağ yıkımı, azalıyor. Bu bulgular geç yemek yeme ile artan obezite riski arasındaki ilişkinin altında yatan, yakınsak fizyolojik ve moleküler mekanizmaları açıklamış oluyor.

unsplash
Gelecekteki çalışmalarda, araştırma ekibi, bulgularının daha geniş bir popülasyona genellenebilirliğini artırmak için daha fazla kadını araştırmaya katmayı hedefliyor. Çünkü bu çalışma kohortu sadece beş kadın katılımcıyı içeriyor ve bu kadın katılımcılar sayesinde, işleri zorlaştıran adet döngüsü aşamaları kontrol edilebiliyor. İleriye dönük olarak, yeme zamanı ile yatma zamanı arasındaki ilişkinin enerji dengesi üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak da ekibin ilgilendiği başka bir konu olarak biliniyor.

Sonuç olarak bu çalışma, geç yemeye karşı erken yemenin etkisini gösteriyor. Burada, kalori alımı, fiziksel aktivite, uyku ve ışığa maruz kalma gibi kafa karıştırıcı değişkenleri kontrol ederek bu etkiler izole ediliyor, ancak gerçek hayatta, bu faktörlerin çoğu kendi başlarına etki yaratabiliyor. Tüm bu faktörlerin sıkı kontrolünün mümkün olmadığı daha büyük ölçekli çalışmalarda, en azından diğer davranışsal ve çevresel değişkenlerin obezite riskinin altında yatan bu biyolojik yolları nasıl değiştirdiğini de düşünmek gerekiyor. Araştırmayı yapan ekibin bu yöndeki gelişmelere katkı sunacağından şüphemiz yok. Obezite gibi bir sorunun kalmaması için yine bilimi dört gözle takip ediyoruz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?