pexels
ZOOM

Meşguliyetin 5 Hali ve Gün Sonu Huzur Raporu

24 Tem 2023

Meşgul olmadan meşgul ‘gibi’ görünmek, günün sonuna kadar bir işi zar zor çıkarmak, başkası için çalışmak, tamamen kendi işimiz için çalışmak ve yaptığımız işin başka insanlara da hizmet etmesi… Meşguliyetimizin değer kurlarını bu şekilde sıralayabilir miyiz acaba? Zoom’layalım bakalım!

2 Bardak
Meşgul gibi görünmek

Sadece meşgul olmak için meşgul olmak, halk dilindeki deyimiyle ‘dostlar iş başında görsün’. Meşguliyetin kültürel bir konsept haline geldiği günümüzde ‘Neden böyle yaparız ki?’ sorusunun cevabı çok da belli aslında. Gerçek bir meşguliyet ‘kendini işleten insan’ prototipine denk gelir ve kendimizi işletebildikçe, hem kendimize saygımız artar hem de çevremizin bize saygı duyduğunu görürüz. Zamanımız planlıdır ve arkadaşlarımıza da ancak planımız dahilinde sözler veririz. Tabii iş, gerçekten meşgul olmaya değil, meşgul gibi görünmeye denk geliyorsa, burada, demin saydığımız prototipin izinden eser yoktur. Sadece meşgul görünmeye odaklı insan, kendine bol gelen ya da dar gelen bir kıyafet giymiş gibidir, değil mi? Rahat olduğunu söyleyemeyiz... Ancak kesinlikle onun da devamlı işinin olduğunu söyleyebiliriz. Fakat meşguliyetinin bir çıktısı olarak, elle tutulur bir şey görebiliriz miyiz? Çok çok az…

Günün sonunda hem yorulur hem de hiçbir şey halletmemiş olur -çalışır gibi görünmek, çalışmaktan daha çok yorar…

Gün Sonu Huzur Raporu 1/10

pexels
Bir işle meşgul olmak

Dikkat dağınıksa, evet, bir şeylerle meşgul olunur belki ama odak yoktur. 3 metredeki hedefe dolana dolana giden bir kurşun gibi hissedilir. Anlayacağınız, yorgun kurşundur bu. İsabet ettiğinde de istediği etkiyi görebilir mi? Hedefi vurur mu, yoksa sadece dokunur ya da teğet geçer düşer mi? Bunun cevabı muallaktır. Sonuçta, 1 litrelik şişenin hepsini dolduracak gücümüz varsa fakat elimizdeki sıvının yarısı boşa akıyorsa, aynı gücü harcasak da şişe asla tam olarak dolmaz, değil mi? 

Günün sonunda bir şeyler halledilir elbet, fakat asla verdiğimiz kadarını alamayız. Aslında yapabileceğimizin çok daha azını yaparız.

Gün Sonu Huzur Raporu 4/10

pexels
Birileri için Meşgul Olmak

Burada ne yaptığımızdan ziyade kimlerle birlikte çalıştığımız da çok önemli olur. Çünkü sattığınız bir klozet kapağı da olsa, mentorumuz bize satış yapmayı öğretir. Ya da bir mahalle pazarında, eski bir pazarcının yanında limon satar gibi görünsek de, büyük resimde müşteriyle nasıl konuşulacağını ve neyin insanları alıma yönlendirdiğini öğreniriz. İşin güzel kısmı, sevmediğimiz ya da hiç yapmam dediğimiz bir iş yapsak bile eğer işimizden bir şeyler öğreniyorsak ve iş alanımızda iyi öğretmenlerimiz varsa, kendimizi geliştirme imkanı buluruz ve yerimizde saymayız. Kaldı ki her ne kadar bizim işimiz olmayan bir işten bahsediyorsak da hatta bazen konsept olarak karşı durduğumuz işlerle uğraşmak zorunda kalsak da, bir işe yaradığımızı görürüz. Yaşamamızı sürdürmek (survive etmek) için para kazanmış oluruz. Ki bu da biz insan türü için büyük bir iç rahatlatıcı... İşimizde başarılıysak da, etrafımızda bizi onaylayan birileri olur. Sonuçta hepimiz aferine aç ve sosyal canlılarız.

Gerçekten dolu dolu geçirdiğimiz mesai saatlerimiz günü huzurla kapatmamıza yetmez mi?

Gün Sonu Huzur Raporu 7/10


pexels
Kendin İçin Gerçek Meşguliyet

Kendi kazancımız için uğraştığımız ve kendi şirketimizi kurduğumuz bir iş yaşamı kurgusunda belli ki şimdiye kadar kendimize çok şey katmışızdır. Zaman planlamasını öğrenmişiz ve kendimizi tanımışız. Boş işlerle uğraşacak zaman yok. Başkasını beklemene ya da sürekli onay almaya ihtiyaç da yok. Tabii, yine yanlışlar olabilir. Fakat, bunları da sırtlanacak kadar kendimize güveniyoruz artık. İpler tamamen bizim elimizde olduğu için daha fazla sorumluluk var. Burada yararlı bir ego kabuğu oluşturma ve her koşulda kendimizin arkasında durmak için en uygun koşullar oluşur. Kendiniz için meşgul olduğumuz hal, kendimizden en çok sorumlu olduğumuz haldir diyebiliriz belki de... Sonuçta sigortamızı (her anlamda) kendimiz yatırırız, değil mi?

Gün Sonu Huzur Raporu 8/10


pexels
Bireysel Meşguliyetinin Başkalarına Hizmet Etmesi

Bu iş hayatının en ilahi boyutu diyebilir miyiz? Hem kendi sınırlanırımızı belirlediğimiz ve zamanımızı ayarladığımız bir iş için çalışırız hem de bu iş diğer insanların hayatına anlam katar. Doğa da böyle işlemez mi zaten? Bir elma ağacı kendisi için en iyi elma ağacı olduğunda, onun elmaları başkaları için çalışır ve diğer insanlara iyi gelir. Kendimizi işletirken başkalarına da hizmet etmek ve onlara hayat yollarında yol göstermek, yaşam deneyimimizde sahip olacağımız ve içimizi en rahat ettirecek deneyim hali değil midir?

Gün Sonu Huzur Raporu 10/10


Meşguliyetin çeşitli yönlerini, farklı biçimlerini ve hayatlarımızdaki etkisini mercekledik. Meşgul gibi görünmekten, meşguliyetimizin değerini artırmaya kadar meşguliyet görüngülerini incelemek, zamanımızın ve iş gücümüzün önemini bize gösterebilir. İster kendimiz ister başkaları için çalışıyor olalım, memnuniyetin anahtarı kişisel gelişim ile çevremizdekilerin yaşamlarına anlamlı bir şekilde katkıda bulunmak arasındaki dengede yatmaz mı zaten? Tatmin edici ve huzurlu gün sonu raporları almak için, hayata verdiğimiz ve aldığımız gücü, meşguliyetimize kattığımız değere Zoom’lamak fena bir fikir değil sanki…
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?