Mertkan Erkan
RÖPORTAJ

Mertkan Erkan'ın “Benimle Dans Eder misin?” Şarkısı Bu Yazın Hiti Olmaya Aday!

04 Tem 2023

Müziğin nabzı iyice dijitalleşti, artık kulaklarımız adeta farklı soundlarla uçsuz bucaksız bir sahnede dans ediyor. Farklı sesler ve yaratıcı müzikler bize bu dünyanın sınırsızlığının ve derinliğinin mesajlarını verirken her bir yeni şarkı, biz dinleyicileri farklı duyguların ve hikayelerin tanıklarına dönüştürüyor. Bugün o şarkılardan birçoğuna hayat veren bir isimle, Mertkan Erkan’la tanıştıracağım sizleri, ya da tanıyanlarınız için çok daha yakından tanıma fırsatı sunacağım. Son teklisi Sal'dan sonra bir araya geldiğimiz Mertkan ile 14 Temmuz’daki EP’si öncesi müziğe dair keyifli bir sohbette buluştuk. Yeni EP’nin ilk şarkısı Benimle Dans Eder Misin? 30 Haziran itibariyle tüm dijital platformlarda yerini aldı. Ön dinlemesinde “kesinlikle bu yazın hiti olmaya aday!” diyerek büyük bir heyecan ve keyifle eşlik ettiğim şarkıyı Mertkan ise, “gözleriniz dolu dolu dans ettiğinizi hayal edin” diyerek anlatıyor. Sözü daha fazla uzatmadan Mertkan ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbetimizle baş başa bırakıyorum sizleri…

Aslında oyunculuk mezunusun fakat seni müzikte daha bir sık duyar olduk. Çok iyi parçalara imza atıyorsun.  Birçok oyuncu tıpkı senin gibi aynı anda müzik sektöründe üretim yapıyor…İkisi de çok yüksek enerji istiyor. O nedenle motivasyonunu sorarak başlamak istiyorum? Seni biraz daha yakından tanıyalım isterim…
 
Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum. 1995 Ankara doğumluyum. Benim hem oyunculukta hem de müzikte en temel motivasyon kaynağım kesinlikle sahnede olmak. Çok uzun yıllardır gerek tiyatro sahnesinde gerekse de konser sahnesinde var oldum hep sahnedeydim yani ve bundan sonra da sahnede olmaya devam edeceğim, ettikçe de üreteceğim. Bu sonsuz bir enerji kaynağı diyebilirim.

Mertkan Erkan
Bugüne kadar kaç şarkı yazdın? Bunlar arasında hit olan var diye biliyorum… Buray’ın “Senin Yüzünden” şarkısı gibi. Sözleri sana ait… Başka hangi ünlü isimlerden şarkılarını dinliyoruz? 
 
İstanbul’a geldiğimden beri neredeyse haftada bir mutlaka, eksik, iyi ya da kötü demeden bir şarkı tamamlamaya çalışıyorum. Hem egzersiz oluyor hem de farklı duyguları gün içinde kendi sahneme taşımama yardımcı oluyor. Aslında şarkı yazarlığı ve oyunculuğun ortak noktası gibi gördüğüm bu üretim sürecinde Buray, Arem-Arman, Reynmen, Sufle gibi çok yetenekli ve tecrübeli isimlerle, şarkı oluşturma süreçlerinde birlikte yakaladığımız uyum bize hitleri getirdi diyebilirim.

Bir şarkının hit olmasıyla ünlülük derecesinin nasıl bir önemi var sence? Şarkı yazılırken hit olacağı tahmin mi ediliyor yoksa bu seslendirecek isme mi bağlı oluyor ne dersin?
 
Genelde hit dediğimiz şarkılar, iyi fikirlerin, iyi ekiplerin ve iyi reklamın ardından var oluyor bana göre. Bu sebeple evet hit için ünlülüğün önemi yadsınamaz, ama her zaman böyle olmak zorunda değil, evinde gitarla şarkı çalıp bunu paylaşan bir gencin şarkısı da hit olabiliyor.
 
Peki gelelim projelerine… “Dark pop” ile ilgili önemli bir proje hazırlığındasın, bu projeyi biraz açar mısın? Neler bekliyor bizi?
 
Dark Pop ve Disco şarkılardan oluşan “Paralel Evrenlerde” EP’sini yayınladıktan hemen sonra Dark pop tarzında çıkaracağım tekliler olacak. Genel itibariyle Dark Pop; melodik pop, rap vokalleri ve depresif kelimeli temalar içeren bir alt müzik türü. Bu tarzda üretmeyi seviyorum ve daha fazla üreteni olsun diye de “Elektronik Plak’ı kurduk. Bağımsız müzik yapan sanatçılarla kendi Dark Pop şarkılarımızı oluşturduğumuz sessionlar yaparak yola cıktık. Dark pop için, küçük bizim için ortalama bir adım.

Mertkan Erkan
Peki bu oluşuma dahil olmak isteyen müzisyenler size nasıl ulaşacak?
 
“Elektronik Plak” oluşumunda yer almak isteyen müzisyenler bize @elektronikplak instagram hesabından yazarak ulaşabilirler.

Dijitali arkasına alan genç sanatçıların sence günümüzde müzik app’leri tarafında yaşadığı ne gibi zorluklar ve avantajlar var?  Sektörün kaliteli içeriği ne derece desteklediğini ve sanatçılara olan yaklaşımını duymak isteriz…
 
Bunun avantajı aslında birçok imkana ve veriye, dijital dönemden öncesine göre çok daha kolay ulaşabilir olmak. Zorluğu ise rekabetin artık çok daha fazla olması. Sektör kaliteli içeriği her zaman destekler ve her sanatçıya şans verir gibi geliyor çünkü herkes kaliteli olan şeylerin devam etmesini ister diye düşünüyorum. Açıkçası ben bu konuda şanslıydım. Yıllardır bu sektörde olup tecrübeleriyle bana destek olan Samsun Demir, Türkan Bülbül, Delvin Doğrular, Sırma Karasu gibi sektörün önemli isimleriyle kariyerimin hemen başlarında olmama rağmen çalışma fırsatı buldum. Bu isimler gibi işinin ehli birçok isim, yetenekleri keşfetme ve kaliteli içeriği tespit etme konusunda da oldukça başarılı ve destekleyiciler.

Mertkan Erkan
Sufle ve Burry Soprano gibi isimlerle yaptığın düetler epeyce ses getirdi. Var mı önümüzdeki dönemde yeni düetler?
 
Aslında çok fazla düet yapmak istediğim isim var, fakat henüz kapılarını çalmadım. Önümüzdeki süreçte de İnsan Mıyız, Eşref Koçak ve Rıza Pera gibi müzisyen arkadaşlarımla düetlerimiz olacak.
 

Mertkan Erkan & Burry Soprano, Sen Kendini Kurtar şarkısı için bir araya gelmişti...
O zaman gelelim 14 Temmuz’da çıkaracağın EP’ye… Paralel Evrenlerde adını verdiğin EP’nin ilk teklisini 30 Haziran dinleyicinle buluşturdun. Neler bekliyor dinleyenleri? Bize biraz “Paralel Evrenlerde”den tüyolar verir misin?
 
EP’de Dark-pop, rap ve Disco tarzlarını kendime özgü bir şekilde harmanladım ve hayatın iniş çıkışlarını, aşkı, hüzünlendiren zorunlu hayat vedalarını, umudu ve mücadeleyi anlattım. Şarkı sözleri bana ait. Aranje, mix ve mastering’de Onur Atlı ve Can Tosun gibi tecrübeli isimlerle çalıştım, çok keyifli bir süreç oldu.
 
Paralel Evrenlerde’nin ilk şarkısı Benimle Dans Eder Misin? büyük şehirde yaşamanın zorluklarını ve yalanlarla dolu bir dünyada kendini bulma çabasını konu alıyor. Şarkının sözlerinde ise şöyle diyor: “Bu maskeli bir balo değil mi? / Yananlar var yalanlardan / Bükük boyun düşük omuzlar / Olanlar var olacaklarda / Ölüm acımasız değil mi / Gidenler var kalanlarda / Şu gördüğün doğu batı sentezi / Benimle sabaha kadar dans eder misin?”
 
Bu şarkı hem enerjik hem de duygusal bir atmosfer yaratıyor. Geçtiğimiz sezon oynadığım tiyatro oyunu Benimle Dans Eder Misin? için bestelediğim bu şarkı, Türkçe Disco ve pop müziğinin güzel bir örneğini de temsil etmesi bakımında benim için ayrı bir yere sahip.
 

Mertkan Erkan
Peki bu EP’yi 5 kelimeyle anlatmanı istesem…?
 
Gözleriniz dolu dolu dans ettiğinizi hayal edin… Bu EP tam olarak böyle hissettirecek. Bu EP için seçtiğim 5 kelime ise; Şu Gördüğün Doğu Batı Sentezi…
 
Sosyal medyada da çok aktifsin. Şarkılarına nasıl tepkiler alıyorsun? 'Benimle Dans Eder Misin'den önce, “Sal” şarkısını buluşturdun dinleyiciyle, mutlu musun, nasıl tepkiler aldın, şarkılarına beklediğin dönüşler geliyor mu?
 
Evet geri dönüşler çok güzel, mesela geçen gün pastanede kendi klibimi gördüm. Aynı şekilde bindiğim takside ve sabahın 6’sında poğaça aldığım fırında denk geldim. :) İnsanlar "Sal" ı ezbere biliyor. Sokakta karşılaştığım insanlar şarkımı söyledikleri zaman çok mutlu oluyorum.
 
Harika gelişmeler bunlar. Heyecan verici. Bugün röportajımızın konusu müzikti fakat bitirmeden önce oyunculuk konusunda yeni projeler var mı, neler yapıyorsun biraz bunları da dinlemek isterim…
 
Şu an DasDas Sahnesi'nde "Benimle Dans Eder Misin?" adlı bir oyunda oynuyorum. Sezon arası verdik. İlerleyen süreçlerde kendi projelerimizi de duyuracağız. Onun dışında oyunculuk konusunda gelecek tekliflere de açığım.

Mertkan Erkan
Veda etmeden önce senin gibi sektörde durmaksızın üreten genç müzisyenlere motivasyon olması açısından neler söylemek istersin? Malum rekabetin hiç tükenmediği bir sektördesiniz ve bu yarış ortamı çoğu meslektaşını daha yarışa girmeden eliyor…
 
Aslında bir takım oyunu oluşturmak gerekiyor. Ben DMC ve Believe ile çalışma şansı yakaladım. Benim çalıştığım gibi çalışma şansı bulamayan, bağımsız müzisyenlere, yola yeni çıkmaya karar vermiş müzisyenlere, ilk adımlarında prodüksiyon ve paylaşım desteği sağlayacağımız "Elektronik Plak" oluşumunu bu nedenle kurduk aslında. O nedenle sektöre yeni adım atmış, üretmeyi seven fakat bir takım oyunu içinde olacak şansı edinemeyen arkadaşlar mutlaka @elektronikplak Instagram hesabımızdan yazarak bize ulaşabilirler.
 
Bizimle olduğun için teşekkür ederim. Genç bir sanatçı için en iyi dilek “dinleyenlerin çoğalsın” demek sanırım :) Her kulağa ve kalbe ulaşabilmen dileğiyle…
 
Çok teşekkürler. Kulakları da kalpleri de kazanabilmek dileğiyle…:)

Not: Mertkan Erkan'ın tüm şarkılarını buraya tıklayarak dinleyebilirsin.  

Benimle Dans Eder Misin? Video Klibi

Mertkan Erkan'ın 14 Temmuz'da yayınlanacak EP'sinin ilk klibi Benimle Dans Eder Misin? şarkısına çekildi.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?