Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
taylorswift.com
KÜLTÜR/SANAT

“Merhaba, ben problemin kendisiyim, merhaba, o benim!”: Taylor Swift ve the Eras Tour

30 Mar 2023

Kariyerinin başından beri adından söz ettiren, dünyanın en ünlü kadın sanatçılarından biri olan Taylor Swift altıncı turnesi the Eras Tour ile yine dünya gündeminde tartışılmaz üstünlüğünü koruyor.

Hepimiz Taylor Swift’i tanıyoruz. Country müzik ile başlayan kariyerine pop, indie gibi farklı türlerde albüm üreterek devam eden Swift magazin sayfalarının sıkı takip ettiği isimlerden biri. Seveni kadar sevmeyeni de bol olan sanatçı attığı her adımla kendisinden bahsettiriyor.  Yazdığı şarkı sözlerinden giydiği kıyafetlere, yaşadığı ilişkilerden yer aldığı tartışmalara kadar kendine has bir duruşu olan Taylor Swift bugünlerde the Eras Tour ile gündemde.

Pinterest
Her albümünden sonra muhakkak turneye çıkmasıyla bilinen Swift Lover albümünden sonra yeni işine Lover Fest turnesini hazırlamış fakat pandemi sebebiyle turneyi iptal etmek zorunda kalmıştı. Lover albümünden sonra turne düzenleme konusunda sessizliğe bürünse de peş peşe yayınladığı Folklore ve Evermorealbümleriyle müzikseverlerin genel beğenisini kazanan Swift, Midnights albümü ile sahnelere de döndü. 

Pinterest
Midnights albümünü yayınladıktan sonra katıldığı The Tonight Show Starring Jimmy Fallon programında turneye çıkacağından bahsetti. Swifties (Taylor Swift hayran kulübü) arasında kasırga etkisi yaratan bu açıklamadan sonra Kasım 2022’de hem Good Morning America programından hem de sosyal medya hesaplarından the Eras Tour’u duyuran sanatçı, turnenin Amerika ayağını açıklayarak sadece Swifties için değil dünya gündeminde de adeta bir bomba etkisi yarattı. 

Pinterest
Düzenlediği son turne, Reputation Stadium Tour ile tüm konserlerini stadyumda vermeyi başaran Swift hali hazırda büyük bir başarıya imza atmıştı. 53 şova sahip Reputation Stadium Tour, tüm zamanların en büyük şovlarından biri olarak tarihe geçmiş ve Amerika kapsamında en başarılı turne olarak belirlenmişti. Kanye West ve Kim Kardashian ikilisi ile dillere pelesenk olmuş tartışmalarını ayrı bir başarıya çeviren Swift hem Reputation albümünü hem de turnesini gotik bir Broadway müzikali olarak tasarlamış ve bol miktarda kullandığı yılan figürüyle West-Kardashian ikilisine gönderme yapmıştı

Pinterest
Reputation Stadium Tour’dan sonra ikinci stadyum turnesi olan the Eras Tour 17 Mart’ta Arizona açılışıyla başladı. Swift’in tüm kariyerini özetleyen bir yolculuk olarak tanımladığı turne, duyurulduğu günden beri ilginç olaylara sahne oluyor. Turne ilk açıklandığında bilet almak için neredeyse 3,5 milyon insan biletlerin satılacağı site olan Ticketmaster’a kaydoluyor. Önceden satış seçeneği açıldığı an kelimenin tam manasıyla çöken Ticketmaster, aynı gün 2,4 milyon bilet satışıyla Taylor Swift’e ayrı bir başarı kazandırıyor. Tüm zamanların ilk günde en çok satan bileti the Eras Tour’un daha başlamadan kırdığı bir rekor olarak tarihe geçiyor. 

Pinterest
Swifties ile Ticketmaster arasında yaşanan problemler ise bambaşka bir sorun. Turneye bilet almanın en kolay yolu olduğu hakkında reklam üstü reklam yapan Ticketmaster, ön satış günü çöküp üstüne bir de satış işlemi sırasında ekstra ücret, teknik problemler, müşteriyle ilgilenmeme gibi sorunlar yaşatınca Swifties isyan çıkarıyor. Konu o kadar büyüyor ki Taylor Swift meseleyi öğrenince Ticketmaster ile anlaşmasını feshedip 17 yıllık kariyerinde kullanmadığı kadar sert bir dille Ticketmaster’ı ve yaşanan olayı eleştiriyor. Olayın sonunda içlerinde avukatların bulunduğu bir hayran grubu Ticketmaster’ı mahkemeye veriyor ve bu mesele Swiftonomics (Taylor Swift albüm ve konserlerine olan yüksek talep) olarak yeni bir kavramın oluşmasına vesile oluyor. 

Pinterest
Swift sahne şovu geleneğini bozmayarak Amerika ayağında açılış şovlarına Paramore, Muna, Gayle, Gracie Abrams, HAIM, Phoebe Bridgers, Girl in Red gibi sanatçıları da davet ediyor. Red turnesinden beri sahnesini konuklarla paylaşma alışkanlığı olan Swift bu hareketiyle hem müzikseverlerin beğenisini topluyor hem de müzikseverler arasındaki beklentiyi arttırıyor. Örneğin 1989 turnesinde Justin Timberlake’i konuk eden sanatçı, Timberlake şov sırasında birden belirdiğinde hayranların yaşadığı şaşkınlığı hala gülerek anlatıyor. Hayranlarıyla, onları evine kahve ve kurabiye günü için davet edecek kadar yakın bir ilişkisi olduğu bilinen Swift, sahnesine konuk ettiği sanatçıları da genellikle kendi yakınları ve hayranlarının beğendiğini bildiği isimler arasından seçiyor.

Pinterest
Arizona’da yapılan açılıştan sonra the Eras Tour’a dair edinilen genel bilgiler ise şöyle. Swift’in kariyerini baştan sonra izleyip dinlemek üzerine tasarlanan konser listesi, sanatçının en başarılı şarkılarının hepsini barındırıyor. Country, pop, folk ve alternatif rock türünde şarkılara sahip olan Swift’in sahnesi ise yine Broadway etkisinde tasarlanmış. Farklı dünyaları yaratan sahne tasarımı hidrolik bir platform da içeriyor, hatta Swift’in şovlarından biri söz konusu platformu da kapsayarak şovun sürpriz şarkısına gönderme de bulunuyor. Her turnede olduğu gibi Swift yine hayranlarına LED ışıklı bileklikler temin ederek sadece sahneyi değil, stadyumun tamamını bir Taylor Swift Dünyası’na çeviriyor.

Pinterest
3,5 saat kadar süren turne 44 şarkı içeriyor ve 10 sahneye ayrılıyor. Her sahne, Swift’in bir albümüyle alakalı. Pastel renklerle dolu sahne Lover albümü, altın yağmuruyla başlayan süreç Fearless dönemini, orman estetiğiyle dolu olan kısım Evermore’u, yılan temalı olan sahne Reputation’ı anlatıyor. Speak Now albümü mor ışıklar ve balo temasını sahiplenirken, Red albümü tahmin edileceği gibi kırmızı, Folklore ise doğa ortamında yer alan kulübeleri anımsatan bir tasarıma sahip. 1989 albümü Swift’in neon ışıklarla dolu bir seçimiyle temsil edilirken, Midnights bulutlarla simgeleniyor.

Pinterest
Swift’in son turnesi neredeyse tüm eleştirmenlerden geçer not alıyor. Enerjisi, tasarımı, verdiği mesajları, hayranları inşa edilen dünyanın içine çekmesiyle beraber Taylor Swift sadece bir şarkıcı ve söz yazarı olarak değil, aynı zamanda olağanüstü bir şovmen olarak da övülüyor. Hayranlar ise sosyal medya platformlarında Taylor Swift’i sürekli gündemde tutuyor, hayranlıklarını ifade ediyorlar. 

Taylor Swift’in dünyanın en başarılı kadın sanatçılarından biri olduğunu çoktan kabullendik. Yaptığı şarkılar, albümler, çektiği klipler, kısa filmler ödül üstüne ödül alıyor, kendine has tarzı, hayranlarıyla olan ilişkisi ve her seferinde bir önceki işinden ötede bir başarıya imza atmasıyla yaşayan efsanelerden biri olup olmayacağı ise bir merak konusu. Sözün özü Taylor’ın nasıl bir efsaneye dönüşeceğini kendi şarkısıyla ifade etmek gerekirse, “bebeğim, hadi oyun başlasın, sen buna hazır mısın?” alıntısıyla özetlemek gerekiyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?