Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
maya kitap
KÜLTÜR/SANAT

Meredith Nicholson Bin Mumlu Ev Kitap İncelemesi

04 Kas 2022

Gerilim, gizem, gizli bir hazine, perili bir köşk, güvenilmez insanlar ve büyük sırlar. Belki de bir kitaptan bekleyebileceğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir eserden bahsedeceğiz size. Eser o kadar başarılıdır ki Amerika’da en çok okunanlar listesinde bulunur sürekli ve ayrıca kurgusundan esinlenerek iki defa filmi çekilir. Bu başarıların ardındaki isim ise Meredith Nicholson adında Amerikalı bir yazardır. Gelin yazara ve muazzam eseri Bin Mumlu Ev’e birlikte bakalım.

wikimedia commons
Yazar Meredith Nicholson, 1866’da Indiana’da doğar. Eğitim konusunda ve özellikle matematik dersinde o kadar kötüdür ki kendini farklı yollardan geliştirmeye çalışır. Üretkenlik onun adeta doğuştan gelen bir özelliğidir. Bu özellik sayesinde henüz genç yaşlarında 30 adet kitap yazar. Birçok gazete ve dergide de yazmaya devam eden Meredith Nicholson yayımladığı her eseriyle Amerika’nın en çok okunan yazarı haline gelir. Bu başarısı onu her defasında daha da teşvik eder ve her defasında daha başarılı bir eser ortaya çıkarır. İşte yazımıza konu olan Bin Mumlu Ev adlı eseri de dünya çapında bir üne sahip kitaplarından biridir. Tiyatroya ve sinemaya uyarlanan eser, birçok dile çevrilerek 1905 yılında en çok satışa ulaşan kitaplardan biri olur.

unsplash
1900’lerin Amerika’sını ve o dönemin sınıf farklılıklarını muazzam bir üslupla tasvir eden Meredith Nicholson, dönemine göre oldukça radikal bir kurguyla okurunun karşısına çıkar. Günümüz insanlarının aşina olduğu birçok TV, sinema yapımında denk geldiği gerilim ve gizemi o dönemin şartlarında harika bir kurguyla yaratır. Eserde “ben” anlatıcısı kullanılır. Ve olay örgüsü birinci ağızdan baş karakterin sözleriyle aktarılır. Bu sayede okur da karakterle birlikte heyecana, gerilime ve gizeme kendini kaptırır. Başarılı bir senaryoda baş rol oyuncusu gibi yerini alan okur, kitabın sonuna dek gizemli olayların bir bir ortaya çıkışını karakterle birlikte şahit olur. 

unsplash
Eserde John Glenarm adında genç ve zengin bir mühendis ana karakterdir. John Glenarm anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş ve babasından kalan mirası sonuna kadar dünya turunda harcamış hovarda biridir. Büyükbabası John Marshall Glenarm onun hayatta kalan tek akrabasıdır. Dünya turunda avarelik yaparak son kalan parasını da harcayan John (Jack) Glenarm, Indiana’nın Annandale adlı kasabasında yaşayan büyükbabasının ölüm haberini alır. Ve ona kalan miras hakkında görüşülmek üzere New York’ta bulunan eski “arkadaşı” ve büyükbabasının miras vasisi avukat Pickering’le buluşması talep edilir. 

unsplash
Miras koşullarını büyük bir zevkle sözüm ona arkadaşı John Glenarm’a aktaran Pickering hiç de iyi niyetli bir tutumla yaklaşmadığını karşı tarafa belli eder. Şartlar çok katıdır ve Pickering bundan büyük bir zevk aldığını her fırsatta belli eder. Miras şartları John Glenarm’ın bir yıl boyunca hiçbir yere ayrılmamak koşulu ile Annandale’de bulunan Glenarm köşkünde yaşamasıdır. Glenarm’ın kalacağı köşk tam bin mumla aydınlatılan ve Orta Çağ özelliklerini taşıyan bir yapıdır.Hayatı boyunca hiçbir aidiyet hissetmeyen ve hiçbir yerde kalıcı olmayan John Glenarm için bu âdeta tutukluluk halidir. Mirasın ilginç şartlarından bir diğeri ise genç adamın diğer varis olan Marian Devereux ile hiçbir surette evlenmemesidir. Bu şartlar yerine getirilmezse bütün miras ilk şartta Marian Devereux’a o da olmazsa St. Agatha Okulu’na kalacaktır.

Perili bir köşk hikâyesi gibi başlayan eser, her sayfada okura gerilimi yaşatırken bir anda tempoyu düşürerek bir romantizm rüzgârını estirir. Gizemli bir hazinenin söylentileri ile kafası karışan genç adam aynı zamanda çevresinde olup biten tüm şaşırtmacalara karşı da dikkatli olmak zorundadır. Bin Mumlu Ev başından sonuna kadar heyecanla ve hatta yer yer korkuyla okuyacağınız bir eser. Kitabı okurken âdeta bir senaryonun içinde hissedeceğiniz gotik atmosfer sizi bütünüyle tesiri altına alacak. Keyifli bir okuma deneyimi için Amerikan Edebiyatı’nın klasikleri arasında yerini alan Bin Mumlu Ev’i mutlaka tavsiye ederiz. Bilginin ışığı bizimle olsun.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?