iz gazete
GLOBAL NEWS

Merdan Yanardağ: "Tutuklanmam Seçimlerin Kaybedilmesinin İlk Siyasal Sonucu"

04 Ağu 2023

Tutuklu bulunduğu Silivri’den bir mesaj yollayan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, “İktidarın elinden, ihtiyaç duyduğunda kullandığı İmralı silahını aldım. Tutuklanmam seçimlerin kaybedilmesinin ilk siyasal sonucudur” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Merdan Yanardağ’ın tutukluluk hali devam ediyor. 38 gündür tutuklu bulunan Yanardağ, programında terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili kullandığı sözlerin bağlamından koparılarak hedef haline getirilmesi sonrası 'terör örgütü propagandası yapma' gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Yanardağ, iktidar ve muhalefet unsurlarına yönelik konuştu. Cezaevine girmesine sebep olan olay ve yaşanan sürece değinen Yanardağ, “AKP'nin ikiyüzlü bir Kürt siyaseti izlediğini belirterek ‘ev hapsinden ve aftan’ söz eden bu partinin, seçim öncesinde muhalefeti teröristlerle iş birliği yapmakla suçladığını hatırlattım. İktidarın İmralı’yı sürekli olarak siyasal bir araç olarak kullanmaya çalıştığını belirterek, iktidarın siyasette de tartışılan ‘tecrit’ sorununu çözerek Öcalan'ın infaz hukuku gereği avukatları ve yakınlarıyla görüştürülmesi gerektiğini söyledim. Kıyamet de bundan koptu” dedi.

Yanardağ, olayın ‘tecrit’ tartışmasından dolayı alevlendiğini söyleyerek, şu cümleleri kaydetti:

“Meclis’te bazı yayın organlarında açıkça yapılan, dahası basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken bu tartışmanın, etkili ve izlenen bir televizyon kanalından gündeme getirilmesiydi. Söz konusu programdan sonra üzerinde tam 5 gün çalışarak 11-12 dakikalık bir konuşmadan 62 saniyelik bir montaj video hazırladılar. Cımbızlayarak hazırladıkları bu videodan, konuşma ve yorumun, bağlamından tamamen koparılarak kurgulanmıştı. 25 Haziran günü sosyal medyaya koyarak bir linç kampanyası başlattılar. Ardından da savcılık resen soruşturma başlattı. Tam bir tezgah kurulmuştu.”

Hedef haline getirilmesinin ‘bağımsız ve muhalif medyaya gözdağı vererek geri çekilmeye zorlamak ve topluma korku salarak sindirmeye çalışmak’ olduğunu dile getiren Yanardağ, kendisinin tutuklanmasının da seçimlerin kaybedilmesinin ilk siyasal sonucu olduğunu söyledi.

İYİ Parti hakkında da konuşan Yanardağ, “İYİ Parti de benim hakkımda açılan soruşturmayı ülkenin demokrasi cephesinden kopmak ve iktidar havzasına kapağı atmak için bir fırsat olarak kullanmaya çalıştı. O nedenle utanç verici şekilde iktidarın ahlaksız trollerine katıldılar. Bu olay kendi tarihinde de siyasal tarihe de medya tarihine de kara bir leke olarak geçecektir. Bunu unutmayacağız. Açık şekilde özür dilenmesi gerekiyor ama bunu beklemiyorum ve artık bir öneminin olduğunu sanmıyorum. Asıl dertleri 6’lı masayı devirmeye kalktıkları için eleştirmemizdi” dedi.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?