Pinterest
WELLNESS

Mental Sağlık Tedarik Zinciri

04 Ağu 2023

Bir mağazaya girip “Bir tutam mental sağlık alabilir miyim?” diyebilsek, her şey ne de kolay ve güzel olurdu değil mi? Çoğu ihtiyacımızı karşılarken gidebileceğimiz birileri veya bize verilmesini beklediğimiz bir şeyler olurken mental sağlığımıza dair ihtiyaçlarımız için kimin, nasıl kapısını çalabiliriz ki?

Mental sağlık, psikolojik iyi oluşun zihnimizdeki yansıması olmakla beraber bireyin düşünsel, duygusal ve davranışsal açıdan bütün olma halini ifade eder. Çelişmeden, yıpratmadan, aksatmadan ve zorlamadan bir olabilmenin ve bütün olabilmenin temsilidir… Peki, en az fiziksel sağlık kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçekken varlığını sıklıkla görmezden geldiğimiz, arka sekmelerden ön sıralara geçişine müsaade etmediğimiz mental sağlığımız, bu muameleyi hak ediyor mu? Yanıt için “Elbette hayır!” nidalarınızı duymasak da öyle düşündüğünüzü umduğumuz bir yerdeyiz. 

Söz konusu fiziksel sağlık olduğunda, bedenin alarm sistemlerinin sürekli olarak tetikte olduğu ve herhangi bir ihtiyaç halinde bu sistemleri devreye soktuğu bilinir. Bir şeyler ters gittiğinde baş gösteren fiziksel acı, işlerin yolunda olmadığını ve “Buraya bir bakman lazım” alt metinli mesajlarını bizlere iletir. Bu mesajlar, bazen bir sızı veya bazen bedensel bir yorgunluk olarak kendini gösterebilir.

Pinterest
Yeni doğumumuzdan itibaren işlerin böyle ilerlemesine alıştığımızdan olsa gerek ki büyüdüğümüzde de somatik bir tepki veya fizyolojik bir yansıma olmadığı sürece mental sağlığın ihtiyaç çanları birçoğumuz tarafından duyulmaz, belki de duyulur ama tanınmaz, anlaşılmaz. Oysa “Varım” dediğimiz her an fiziksel bir varoluşun ötesindedir; bu nedenle insanlığımızı, sadece beden ve fizyolojinin kısıtlı bölümlerinden ibaret görerek, mental sağlığımızı “Daha az gerekliler” kategorisine yerleştirmek, kendimize ve insanlığa yapabileceğimiz en büyük hatalardan biri olur.
Kendimizi rahatsız hissettiğimiz, kendimize döndüğümüzde bir şeylerin yanlış gittiğini hissetmeye başladığımız ve yargılamadan anlamak için yaklaştığımızda bize söylenenleri dikkate aldığımız anlar, ruh sağlığımız ve ihtiyaçları hakkında bize bilgiler verir. Söz konusu alarm aslında hep vardır fakat kimi zaman sosyal hayatta kimi zaman aynanın karşısında kimi zaman ise bir rüyada çalar. Onu duymak ve bize ne söylediğini anlamaya çalışmak ise emek, deneyim ve şefkatli bir yaklaşım ister. 
Peki gidip dilediğimiz kişiden dilediğimiz ölçüde tedarik edebileceğimiz bir mental sağlık söz konusu değilse bu zinciri nasıl kuracağız? 

Psikolojik iyi oluşun beslendiği kaynaklardan, tedarik zincirimizin halkalarından, bahsederken burayı sınırlı tutmak doğru olmayacaktır. Çünkü böylesine kapsamlı ve yaşantımıza yön veren bir durumun nedenini tek bir bağlamda değerlendirilmesi takdir edersiniz ki pek de mümkün değildir. İçimizi ısıtan bir simayla karşılaşmamız, kendimizin farklı versiyonlarıyla tanışmamıza aracılık edecek başlangıçlara adım atmamız veya ait hissettiren güvenli alanlarımız, mental sağlığımızın tedarik zinciri halkalarıdır. 

Pinterest
Bu zincirleri ilmek ilmek işlemeye çalışırken yanıldığımız noktalardan biri ise iyi oluşumuzu, daima yeni olanın peşinde koşmaya, yüksek hissetme halinin zorunluluğuna ve sürekli ileriye bir adım atmaya bağlamaktır. Oysa almak kadar vermek, tutmak kadar bırakmak ve ileri kadar geriye adımlamak da bu zincirin halkaları arasında yer alır. Bize iyi gelmeyen, rahatsızlık veren, işlevselliğimizi düşüren kişi, yer veya durumlardan uzaklaşmak da bu zincire sıkı sıkı tutunmamıza eş değerdir. Mental sağlığımızı güvence altına almak için yakınlaşmak kadar uzaklaşmanın da mübah olduğunu bilmek gerekir. 

Peki bu zincirin asıl sorumlusu kimdir? Farklı kaynaklardan gelen akışı sağlayan ve bizi besleyen bu zincirlerin hesabı kimden sorulur? Aslında bakarsanız burada karşılayabildiğimiz ve tedarik edebildiğimiz ihtiyaçlar özelinde herkes kendi zincirinden sorumludur. Bir nevi herkes kendi tedarik zincirinin patronudur. 
Mental sağlığımıza ve bu zinciri nasıl yönettiğimize dair öz farkındalığa sahip olmak ise sorumlusu olduğumuz bu zincirlerimizin eksilerine, artılarına, hasarlarına veya güçlü yanlarına hakim olmamızı sağlar. Zincirin mevcut durumu ve süreci hakkında bilgiye sahip olmak ise tedarik sürecindeki gelişmeleri iyi yönetmemizde kolaylaştırıcı bir rol oynar. Kendi mental sağlığımızın tedarik zincirinde sorumluluğumuzu yerine getirebilmek ümidi ile!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?