Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
SPOR

Mental Sağlığınızı Güçlendirebilecek Yöntemler

28 Kas 2022

Mental sağlığın nasıl güçlendirileceğini ve nasıl dengede tutulacağını bize göre herkes bilmelidir. Yeri geldiğinde olaylara aşırı tepkiler vermenizi önleyecek yeri geldiğinde sinir katsayınızı düşürecek ve yeri geldiğinde üzüntünüzü depresyona çevirmemenize yarayacaktır. Bugün ki yazımızda size bunun gibi konularda yardımcı olacak mental sağlığınızı nasıl güçlendirebileceğinize değiniyoruz.

Mental sağlığımız kötü olduğunda motivasyon seviyelerimiz düşer ve bu da hareketsizliğimiz nedeniyle kendimizi daha da kötü hissetmemize neden olur. Kendi konfor alanımızda oturup beklemek hiçbir şeyi düzeltmeyeceği gibi durumu daha da kötü hale getirecektir. Ancak bunu değiştirmek oldukça kolay olduğundan telaş etmenize gerek yoktur. Basit bir günlük yürüyüş bile sizi kanepeden kalkmaya ve kendi vücut ağırlığınızı taşımaya zorlar, yüksek tansiyon riskini azaltır, yağ kaybederken kas ve dayanıklılığını arttırır ve sizi bir sonraki adıma hazırlar. Bir sonraki adım ise daha tempolu ve düzenli koşular olabilir. Bu kadar basit ve küçük bir örnek bile beyninizi kurcalayan, sizi negatifliğe iten bulutları yok etmenizi sağlar. Dilerseniz yürüyüş gibi bu negatif düşünceleri aklınızdan çıkaracak yöntemlerin neler olduğuna geçiş yapalım. 

Sindirim Sisteminiz Mental Sağlınızı Etkiler
Sindirim sistemi genellikle “ikinci beyin” olarak tanımlanır ve duygularımız üzerinde rol oynadığı düşünülür. Bu nedenle, bağırsak sağlığımıza bakmanın genel mutluluğumuz üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünmek yanlış değildir. Probiyotik almak ve çiğ fermente sebzeler tüketmek bağırsakların iyi bakterilerle yeniden depolamasını sağlayacaktır ve sindirim sisteminize bağlı olarak mental sorunlar çekiyorsanız buna çözüm olabilir. 

Egzersiz Yapmayı Unutmayın
Egzersiz yaptığımızda beynin salgıladığı endorfinlerin bir sonucu olarak yaşanan mutluluk ve başarı hissini hemen hemen herkes biliyor ve mental sağlığınız üzerinde oldukça pozitif rol oynuyor. Ancak yapılan araştırmalar egzersizlerin sadece bununla sınırlı kalmadığını gösteriyor. Yapılan araştırmalar egzersiz esnasında vücudun miyokin isimli bir yapıyı salgıladığını göstermiştir. Miyokinler, kas hücrelerimiz tarafından kasılmalarının ardından salınan proteinlerdir. Bu proteinlerin faydaları arasında metabolik fonksiyonu güçlendirmesi, doku onarımı ve beyin sağlığını geliştirmesi bulunmaktadır. Spor yapıldığı zaman salınan endorfin ve miyokinler mental sağlığınızı düzenleyebilir.
 

İyi Bir Gece Uykusu
Mental sağlığınız söz konusu olduğunda iyi bir gece uykusundan daha etkili bir yöntem bulunmaktadır. Geceleri derin uyku esnasında beyin kendini tamamen yeniler, dinlenir ve bir sonraki gün için enerji depolamaya başlar. Eğer yeterli uykuyu alamıyorsanız mental sorunlarınız olması gayet normaldir. Vücudunuz ve beyninizin uykuya ihtiyacı olduğunu unutmayın ve uykunuzu her zaman tam alın.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?