Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Menstrüel Döngü ve Ay Döngüsü Uyumu Mu!?
ZOOM

Menstrüel Döngü ve Ay Döngüsü Uyumu Mu!?

Menstrüel döngü, periyoda girmek, regl olmak ya da başka bir deyişle ‘aybaşı’. Sahi, her ay kanaması olan biyolojik kadınlarca buna ‘aybaşı’ denmesi bir tesadüf mü? Kırmızı Ay Döngüsü ve Beyaz Ay Döngüsü ne demek? Dolunay’da regl olanların özelliği nedir? Ay fazları ve menstrüel fazlar nasıl paralellik gösterir? Menstruasyon, bilimsel araştırmalar ve antik bilgileri bir araya getiren bir argüman sunabilir mi? Görelim bakalım!

Editör :Simay Vardar
Yayın Tarihi :21 Eyl 2022
Süre :3.5 Bardak
Eski çağlarda; periyodumuzu işaretlediğimiz telefon uygulamaları yoktu. Bilmiyoruz artık, duvarlara çentik mi atıyordu büyük büyük büyükannelerimiz… Fakat, eski kaynaklar kadınların bunu takip etmek için, Ay’dan başka şeye ihtiyaç duymadıklarını söylüyor… Nasıl yani? Gerçekten de Ay döngüsünün, şu yeni aydan Dolunaya, aynı kadının içindeki yumurta gibi büyüyen Ay’ın ve sonra küçüle küçüle devam eden bu Dünya kadar sonsuz döngünün kadının aybaşı ile bir alakası olabilir mi sahiden?

Konu sadece ezoterik kaynaklarda geçmiyor aslında… Elimizde kesin kanıtlar olmasa bile -kaldı ki bu çağda kanıtlaya giremeyecek kadar fazla uyaran var- uzun süreli araştırmaya dayalı bilimsel kapsamda ve yayımlanmış rapor mevcut. Raporlara göre, araştırma dahilindeki kadınlar; menstrüel döngülerine yeni ay ya da Dolunay zamanlarında giriyorlar. Kanama döngüsü Ay’ın başka bir fazına denk gelen kadınlar ise epey az. Bu da bu eski çağlardaki inanışlara ve döngüleri için Ay’a bakma ve vücut döngüsünü/sağlığını Ay’ı izleyerek tartma işini bir kocakarı inancından, bilge bir argüman olma kisvesine eriyor gibi…
Bizi daha da inandırabilecek olan bir paralellik de Ay’ın da aynı sağlıklı bir şekilde menstrüel döngüsü ve fazlarını tamamlayan bir kadın gibi 29.5 günlük bir döngüsü var. Peki, Ay’ın gökyüzünde değişip duran aydınlığı, kadın biyolojisinde aybaşı döngümüzün kapsadığı foliküler faz, ovulasyon fazı, lutel faz ve nihayetinde menstrüel faza karşılık mı gelebiliyor? Görünüşe bakılırsa evet. Cevapsa gökyüzündeki ışığın değişiminde gizli. Güneş, hep aynı kabul edildiğinde, gökyüzündeki en büyük doğal ışık kaynağını Ay olarak belirliyoruz. Peki, ışıkla regl olmam n’alaka diyebilirsiniz… Bunun için de bir cevap var…

Kaşlarımızın ortasında kafatasımızın biraz arkasına doğru bulunan epifiz bezi, etrafın aydınlık ya da karanlık olmasına hassas. Hava karardığında melatonin hormonunu da yine epifiz salgılıyor. Uyku hormonu olan melatonini zaten az çok bilebiliriz. Melatoninin de sağlıklı uyumadan, gün içi stresimizi dengelemeye psikolojimizi normlarda tutmaya varan birçok özelliği var. İşin tüyleri diken diken eden kısmı; melatonin üretiminin üreme organlarında da bulunması. Yani, artık biliyoruz ki; melatonin, sadece uyku-uyanıklık evrelerimizi değil, doğurganlığı da etkiliyor.
Elbet, buradan şunu da çıkarıyoruz; sağlıkçıların ve uyku bilimcilerin ısrarla uyardığı ‘uyumadan/gün içinde ekrana az bakma’ gibi uyarılar; yumurtalarımızın ve döngülerimizin sağlığı için de geçerli bir hal alıyor… Her şey birbiriyle alakalı gerçekten. Birini çektik mi hepsi başımıza yıkılıveriyor...
 
Gökyüzündeki ışık miktarı, hormonlarımızı ve fizyolojimizi etkiliyor. Okült ilimler bilimsel araştırmalarla birbirine giriyor… kaldı ki, doğru karıştıklarında bu karışım, insanın ilerlemesinde en kuvvetli füzyon! Biraz daha konuya inandığımıza göre size; antik inançlara ve gözlemlere göre, yeni ay döneminde ve Dolunay döneminde regl olmanın da insan için farklı anlamları olabileceğini söylemek isteriz:

Beyaz Ay Döngüsü: Menstrüel Döngünüz Yeni Ay Civarında mı?
 
Eğer yeni ay ve civarında periyodunuza girdiyseniz; eski öğretilere ve inanışlara göre; vücudunuz, Dünya’nın döngüsünü hissediyor ve onunla paralel gidiyor. Nasıl, yeni ay zamanı gökyüzünde ay yaklaşık 3 gün süre ile görülmüyorsa, siz de menstrüel döngünüz ile dinlenmeye çekiyorsunuz.

Kırmızı Ay Döngüsü: Menstrüel Döngünüz Dolunay Dolaylarında mı?
 
Araştırmaya katılan kadınların diğer kısmının menstrüel döngüsü de Dolunay zamanı başlıyor. Eski uygarlıklarda da bunun için bir analiz de mevcut. Antik inanışlara göre; kanama döngüsü Dolunay’a veya yakın zamanına denk geliyorsa, bu insanlar toplumda genellikle; ebelik, sağlık insanı, sezgisellik ile yardım gibi çeşitli şifacılık kollarında iş yapıyor. 


Ay döngüsü ve kadının regl döngüsündeki paralelliği daha da perçinlemek için Ay’ın ve kadın döngüsünün fazlarını birlikte de işleyebiliriz:

Menstrüasyon - Ay Döngüsü Paralelliği
 
Ay boşluktayken, yani, dünyaya uyumlu, yeni ay fazında bir kanama döngüsü baz alındığında, Ay ve kadının kanam fazlarının harmonisi gerçekten de tatlı bir dansta gibi duruyor…

1.Foliküler Evre - Ay’ın Hilal Evresi
 
Foliküler evrede vücudumuz olgunlaşmamış yumurtayı tutmak üzere bir hormon salgılıyor. Bir yandan da Ay’ın büyüme evresine yeni girdiğine de dikkat çekmek isteriz. Yeni bir ay, yeni bir yumurtanın tutulması gibi.
 
2.Ovülasyon (Yumurtlama) Evresi - Ay’ın Dolunay Evresi Dolunay 
 
Bu dönemde de tutulan ve Dolunay fazına kadar büyümüş yumurta, yumurtalıklardan fallop tüpüne geçiyor. Kadın vücudundaki östrolojen ve progesteron yükseliyor. Kanama döneminin tam tersi gibi bu dönem. Nasıl, menstrüel evrede ay boşluktaysa, burada da tam tersi tüm hormonlar maksimum seviyelerinde. Aynı, Ay’ın en büyük halinde (Dolunay) göründüğü gibi.
 
(Not: Elimizde bir de Ay’ın büyüdüğü gibi, libidonun da Dolunay dönemi yükseldiği bilgisi var…. Bu da yumurtanın döllenmesi için ideal zamana denk geliyor… Bu süperpoze mantığa bir ‘vay be!’ patlatmaktan kendimizi alamıyoruz.)

Luteal Evre - Ay Küçülüyor
 
Bu faz da uterusun yeniden onarımı için testosteron, progesteron ve östrojen ortaklığında üst düzey bir çalışma başlıyor. Dolunay’la pik yapan ritmimiz, yavaş yavaş -evet aynı Ay gibi- vites küçültmeye başlıyor. Vücudumuz kendini kanamaya hazırlamaya başlıyor…
 
Menstrüel Evre - Yeni Ay Evresi
 
Nihayetinde, gebe kalınmadığı sürece menstrüel evre yani kanama evresine geliyoruz… Eski kaynaklara, antik bilgilere ve günümüzdeki bilimsel araştırmalara göre de kadınların çoğu gibi adet döngünüz yeni ay/veya yakınlarda bir zamana denk geliyorsa, Ay gökyüzünde görünmüyor, bu dönemde de kadın bedeni rahim zarını ve birlikte geçtiği ayın kirini pasını vücuttan atmak üzere kanamaya başlıyor.

Kadının adet gününün, yakın kadın arkadaşlarıyla eşleşmesi; hatta birden, kendilerini aynı zamanda regl olmuşken bulmaları çok sık rastlanır bir fenomen. Belli ki, birlikte yaşadığımız insanlarla titreşimlerimiz belli bir dengeye gidiyor ve döngülerimiz eşitleniyor. Bu yazıdaki fikir de Ay döngüsü ile uyumlanma… Doğal ışık olarak genellikle Ay ve Güneş’ten başkasıyla ilgilenmesek ve döngülerimizi onurlandırma şansı olsa (regl olunca içe çekilme, dinlenme, ağır egzersiz yapmama vs. gibi) kadın da daha doğasına uygun bir döngüde olabilirdi belki…

Kadının menstürel döngüsü ve dinlenmesinin önemi bazı ülkelerce (İspanya, Güney Kore, Japonya, Zambiya) kabul edilip, her ay için 3 günlük izin hakkı veriliyor. Keza, vücudun tüm kirini pisini temizlediği, kadının vücut sıcaklığının hatta iq puanının bile değiştiği bu döngünün en kritik kısmı, menstrüel faz; gerçekten de kadına ‘şimdi dinlenme zamanı!’ diye bağırıyor.
Tabii, etraftan, uyaranlardan ve birçok ‘kendimizi unutmak zorunda olduğumuz’ baskıdan müzdarip olunduğu için, kadın vücudunun bu çağrısını ne kadar dinleyebiliyor? Kadın, vücuduna, ihtiyacı olduğu dinlenme zamanını ve ruhunun ihtiyaç duyduğu içe çekilme talebine uyuyor mu…? Maalesef buna uyum sağlayan pek insan olmadığını bilmek için, anket yapmaya gerek yok gibi duruyor…
Yukarı Kaydır