Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
KADIN KAFASI İlişkiler / Cinsellik

Menopoz ve Ötesi

20 Oca 2023

Bir ‘bitiş’, bir ‘sonlanma’, bir ‘kayıp’ hali olarak gördüğümüz, öyle bakmaya zorlandığımız menopoz hakkında, duygularımız karmaşık. O karmaşayı biraz olsun çözmek için atacağımız ilk adım belli: Menopoz bir son değil, bir süreç ve bu sürecin ötesi var, bunu kabullenmek…

2 Bardak

pexels
Regl döngülerinin sonuna işaret eden doğal bir biyolojik süre olarak adlandırıyoruz menopozu. 12 normal regl dönemi boyunca hiç regl olunmamışsa, menopoz teşhisi konuluyor. Normal regl olma ve üreme döneminden menopoza geçiş dönemine ise “menopoz civarında” anlamı taşıyan ‘perimenopoz’, menopoza girildikten sonraki 6-7 kapsayan sürece ise ‘postmenopoz’ deniliyor. Evet, menopoz gökten zembille inmiyor. Verdiği sinyaller, bir ‘geliyorum’ deyiş biçimi var.

Menopozun başlamasının en yaygın nedeni üreme hormonlarında yaşa bağlı olarak doğal azalmadır. 30’ların sonlarına doğru, yumurtalıklar menstrüasyonu düzenleyen östrojen ve progesteron hormonunu daha az salgılamaya başlar ve bu da doğurganlığın azalmasının önünü açar. Bunun yanı sıra kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi kanser tedavileri, doğrudan menopoza neden olabilir ya da tedavi sırasında veya sonrasında sıcak basması gibi menopoz belirtilerini ortaya çıkarabilir. Kemoterapi sonrası menstrüasyonun ve doğurganlığın durması her vakada kalıcı olmaz, yani doğum kontrol önlemlerine devam edilmeli. 

pexels
Menopoza Girmenin Yaşı Var Mı?

Doğal menopoz, erken menopoz ve cerrahi menopoz olarak kendi arasında ayrılıyor bu durum. Yapılan araştırmalara göre menopoz yaşı dünya genelinde 45-55 civarında. Ülkemizde ise bu yaş aralığı 46-48 olarak belirlenmiş. Erken menopoz, 45 yaştan önce meydana gelen regl kesilmeleri için kullanılan bir ifade. Cerrahi menopoz ise yukarıda da bahsettiğimiz bazı yumurtalık operasyonlarının ya da kemoterapi tedavilerinin yol açtığı menopoz türüdür. 

pexels
Geciktirilebilir Mi?

Genetik kodlarımız, yaşadığımız iklim, sahip olduğumuz sosyo-ekonomik koşullar, stres, depresyon halleri menopoza girme yaşımız üzerinde doğrudan etkisi olan faktörler. Sigara kullanan, çok zayıf olan, yetersiz beslenen, hiç doğum yapmayan kadınların daha erken menopoza girdikleri de kanıtlanmış. Tıbbi olarak bu durumu geciktirmenin bir yolu olmasa da belirtilerin görülmeye başlandığı dönemlerde doktor tarafından verilen hormon ilaçlarıyla, menopozun olumsuz etkileri hafifletilmeye çalışılır, adet görememekten kaynaklanan rahatsızlıklar az da olsa giderilebilir. Saydığımız yaşam koşullarında yapılan iyi yöndeki değişiklikler de menopoz sürecini çok daha sağlıklı geçirilmesini sağlar. Ancak, kişi genetik kodlar gereği, çoğunlukla annesinin girdiği yaşlarda girer menopoza.

pexels
Belirtileri Neler?

Menopozun en bilinen 10 belirtisi şu şekilde sıralanabilir:

1- Adet Düzensizliği
2- Sıcak Basması
3- Gece Terlemeleri ve Uyku Sorunları
4- Libido Kaybı
5- Vajinal Kuruluk
6- Saç Dökülmesi ve Kuru Cilt
7- Konsantrasyon Güçlüğü
8- Sinirlilik
9- Kilo Almak
10- Memelerde Ağrı ve Küçülme

Bu belirtilerden birkaçını yaşadığımızı fark ettiysek, jinekoloğumuzun kapısını çalma zamanımız gelmiş demektir.

pexels
Menopoza Girdikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Menopoza girildiğinde kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltan östrojenin daha az üretilmesi, kalp ve damar hastalıklarına karşı daha savunmasız olduğumuz anlamına gelir artık. Her yıl bu risk katlanarak artar. Kırk beş yaşında birinde risk dokuzda birken, altmış beş yaşında birinde ikide bire çıkar. Bu nedenle kilo almamaya, sigara kullanımını kesmeye, kolesterol ve tansiyonlarımızı takipte tutmaya, egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ekstra özen göstermeliyiz menopozdan sonra. 

pexels
Menopoza Girmek Farklı Bir Perspektiften Bakıldığında Ne Anlama Geliyor?

Doğurganlıkla doğrudan ilişkili olduğu için, menopoz özellikle toplumumuzda bir son, bir ‘çoraklık’ ya da eksiklik hali gibi görülür çoğunlukla. Menopoz sonrasında sıcak basması, vajinada kuruluk, agresifleşme durumlarının devam etmesi nedeniyle de kişi ‘değişmekle’ ya da ‘geçimsiz’ olmakla suçlanır. Sadece fiziksel açıdan değil psikolojik açıdan da iyi yönetilmesi gereken bir durum olduğunu gözden kaçırmamak gerek. Bu aslında, kişisel bir başkalaşım anlamına geliyor. Duygu dünyasında değişimler oluyor, alışkanlıklar değişiyor, uyku değişiyor. Bu kısımda, yeni halinden şikayet edenlere, ona ‘öf’ diyenlere değil, onu bu değişimle kucaklayan insanlara ihtiyaç duyuyor insan. Menopoza girmiş olmanın, toplum gözünde ne anlama geldiğini gördüğünden, kendisini eksilmiş hissetmeye oldukça meyilli oluyor aynı zamanda. Ancak menopoz denen durum aslında vücudun ‘fazlası tam bir zarar’ olan, metabolizmayı yoran ve kalbe destek kadar köstek de olan östrojen hormonundan kurtulmak için, bir anlamda dinlenmek için ortaya çıkardığı bir durum.

pexels
Bir sağlık probleminden ziyade, döngü değişimi. Bu yüzden, vücudun kendisi için en iyi olanı yaptığını kabul ederek, menopozu bir hastalık gibi görmemeye alışmak gerekiyor.

Bunun yanı sıra, menopoz sonrası bir libido azalmasından söz edilse de, hatırı sayılır bir azalmadan bahsedemiyoruz. Cinsel yaşam devam ettiğinden de partnerle birlikte yeni şeyler denemek, iki taraf da buna müsait ve istekli olduğu takdirde kaygı duymadan korunmasız seksi deneyimlemek için oldukça elverişli bir zamandır. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?