Gazete Duvar
GLOBAL NEWS

Memur ve Memur Emeklisi Maaşlarına Yapılacak Zam Görüşmeleri Başladı

01 Ağu 2023

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği görüşmeler başladı. Görüşme öncesi Bakan Işıkhan açıklama yaptı, "Müzakerelerin tarafları memnun ederek optimal şekilde sonlandırmayı hedefliyoruz.”

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2035 yıllarında mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve konfederasyon temsilcilerinin katılımıyla başladı. Toplantının ardından memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 arasındaki toplu sözleşme zam oranları belli olacakken, Memur-Sen’in talebi yüzde 110 olarak öne çıktı.

Bakan Işıkhan, toplu sözleşme görüşmelerinin açılışında yaptığı konuşmada “Bugün burada halihazırda çalışan ve emekli olan 6 milyon kamu görevlisi ve emeklisinin 2024-25 yıllarını kapsayacak maaşları ile sosyal haklarını kamu görevlileri konfederasyonumuz ve 11 hizmet kurulunda kurulu sendikalarımızla yürüteceğimiz müzakerelerin yer alacağı 7. dönem kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerini başlatıyorum. Müzakerelerin hayırlara vesile olmasını değerlendiriyorum.” dedi. Türkiye'deki sendikalaşma oranının, dünya genelinde sendikalaşmanın en yüksek olduğu İskandinav ülkelerinden daha yüksek olduğunu söyleyerek her kamu görevlisi gibi temsil eden sendikaların ve başkanların da demokrasinin vazgeçilmez parçaları olduğunu belirten Bakan Işıkhan sözlerine “2002 yılından sonra kamu görevlileri sendikacılığında önemli değişiklikleri hayata geçirdik. 2012 yılındaki toplu sözleşme yasal düzenlemesi bunlardan bir tanesidir. Mali ve sosyal hakların belirlenmesinde toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçirilmiştir. Doğrudan uygulanabilen bir mevzuat niteliğini almış bulunuyor. Kamu personeli danışma kurulunu kurduk ve yakın zamanda bu kurulu daha da işlevsel hale getireceğiz. Kamu görevlilerinin örgütlenme hakkını genişlettik." diyerek devam etti.

Bütçeden kamu personeline ayrılan payın da arttığını ifade eden Bakan Işıkhan, bugün bu payın yüzde 27’yi aştığını ve hükümetin emekli ve emekçileri enflasyon tahribatından uzak tutmak için bütçe limitlerini zorladığını dile getirdi. Çalışan kesimin enflasyona ezdirilmediği gibi refah artışından da ciddi bir pay aldıklarını iddia eden Bakan Işıkhan, ek gösterge çalışmalarının da sonuçlandırıldığını ve birinci dereceye ulaşan tüm memurların 3600 ek göstergeden yararlanacağı bir düzenleme yapılacağını dile getirdi. 

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın ise "1. yıl yüzde 70, 2. yıl yüzde 40 olmak üzere yüzde 110 teklif ile masaya gelmiş durumdayız" açıklaması yaptı. Ayrıca aylık 7 bin 650 lira kira yardımı da talep ediliyor. Kamu Sen'den ise "2024 yılına yönelik birinci 6 ay için yüzde 40 artış istiyoruz. Bununla beraber yüzde 10’luk refah payı ilave edilmesini istiyoruz. İkinci altı ay için yüzde 30’luk artış talep ediyoruz. Bu yıla yönelik taleplerimizin toplamının kümülatifi yüzde 100,2’ye tekabül ediyor. 2025 yılı için birinci altı aya yüzde 20, ikinci altı aya yüzde 20, yüzde 10 refah payı talep ediyoruz" açıklaması geldi.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?