Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Mayıs Ayının Yunan Tanrıçası: Maia
ZOOM

Mayıs Ayının Yunan Tanrıçası: Maia

07 May 2021

Mayıs ayı, baharı ve yaklaşmakta olan yazı kutlayan nefis bir ay. Yeniden doğuş ve çiçeklenmenin habercisi olarak bize enerji katıyor. Ondandır ki bu ayı çoğumuz neşeyle karşılıyoruz. Mayıs ayının bu büyüsünün ardındaki hikayeyi ve ona dair kutlamaları öğrenmek için, sizi bu yazımızı okumaya davet ediyoruz.

1.5 Bardak

Mayıs, adını Yunan mitolojisindeki Maia’dan alıyor. Titan tanrısı Atlas'ın kızı Maia, 7 kardeşin en büyüğü ve en güzeli olarak biliniyor. Belki de bu güzelliğini günümüze getirdiği mevsimle taşıyor. Arcadia'daki Killene Dağı'nda, bir mağarada doğan tanrıça Maia, aynı zamanda anne, hemşire ve büyükanne sıfatlarını da taşıyor. Bunlara ek olarak en önemli sıfatı ebe olan Maia, dünyaya yeni bir hayat getiriyor. Yani yeryüzüne can katıyor.

Yunan mitolojisine göre mayıs ayının gelmesiyle, hasat ve tahıl tanrıçası Demeter ve onun yeraltı tanrısı Hades tarafından kaçırılan kızı Persephone, yeniden bir araya geliyor. Kızı Persephone'nin kaçırılmasından duyduğu üzüntüden ötürü Demeter, hiçbir şeyin büyümemesi için toprağı lanetliyor ve toprak çorak kalıyor. İşte bunlar sonbahar ve kış aylarına denk geliyor. Ancak mayıs ayı geldiğinde, Hades’le yapılan anlaşmaya göre Persephone ve Demeter kavuşuyorlar ve yeryüzü çiçekleniyor, bereketleniyor. Bu sebeple ilkbahar ve mayıs ayı, antik çağlardan beri Yunanistan'da neşeyle kutlanıyor. En eski kutlamalardan biri de şarap tanrısı Dionysos'un onuruna düzenlenen Atina festivalinden biri olan antik Yunan çiçek festivali Anthesteria olarak biliniyor. Araştırdığımızda bu festivale ek olarak, ‘mayıs çubuğu’ geleneği de eski sembollerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Mayıs çubuğu, genç yaprakları olan, çiçekler ve meyvelerle bezenmiş bir dal şeklinde biliniyor ve bereketi temsil ediyor. Çubuk inancına göre, eğer genç bir adam, güzel ama evli bir kadından hoşlanırsa ve kadının kocası tarafından vurulursa bu çubukla dürtülünce iyileşiyor. Mayıs çubuğu onu yeniden doğuruyor. Ayrıca mayıs çubuğunun dokunduğu her genç adam, doğurganlıkla kutsanıyor ve çocuk sahibi olma garantisi elde ediyor.

Modern mayıs geleneklerine baktığımızda ise 1 Mayıs (Yunanca protomagia) Yunanistan'da resmi tatil olarak geçiyor. O gün aileler kırsal alanda piknik yapıyorlar ve çiçekler topladıkları keyifli etkinlikler düzenliyorlar. Tanrı'nın güzelliğini temsil ettiği söylenen, sağlığı, mutluluğu, bereketi ve refahı simgeleyen kır çiçekleri ile çelenkler yapılıyor ve kapılara asılmak üzere eve götürülüyor. Bu çelenkler yaz ortası arifesine kadar yerinde kalıyor. Diğer kutlamalardan biri de Yaz Ortası da denilen Klidonas Festivalleri olarak ün kazanıyor. Bu festival, 24 Haziran’da kehanet kilitlerinin açıldığı bir festival olarak biliniyor. Şölen, ateşlerin üstünden atlamayı içerirken, falcılık ve şansla ilgili törenleri de barındırıyor. "Klidi", "anahtar" anlamına geliyor ve kehanetlerin kilidinin açılmasını sembolize ediyor. O gün, evlenmemiş kızlar hiç konuşmadan bir tencere su taşıyorlar ve köyden gelen bu “sessiz suyu” içiyorlar. 

Yıldız ışığında yıkanması için dışarıda bıraktıkları temiz su tenceresine, kişisel bir şans tılsımı yerleştiriyorlar ve gece boyunca evlenecekleri erkeği hayal ediyorlar. Ertesi gün, bir müzisyen eşliğinde, her bir uğurlu tılsımı tencereden çıkarıyorlar ve kehanetlerde bulunuyorlar. Aynı şölen kapsamında, geceleri, ülke çapında şenlik ateşleri yakılıyor ve insanlar bir arınma eylemi olarak, yanan kütüklerin üzerinden üç kez atlıyor. Gecenin sonunda samandan yapılmış bir insan heykeli, günah keçisi misali ateşe atılıyor. Böylece kötülüklerin kovulduğuna inanılıyor. Buna tabii ki müzik, dans ve bol miktarda yemek de katılıyor. 
Mayıs, gelenekleriyle, inanışlarıyla ve hatta ismiyle bile baharın tüm cazibesini üzerinde taşıyor. Onu sevmemizin ve dört gözle beklememizin açıklaması belki de bu olabilir. Şu günlerde özellikle umutlanarak çiçeklenmeye çok ihtiyacımız var. Umalım ki bu mayıs en çiçeklendiğimiz mayıs olsun. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?