Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Matcha Hakkında Her Şey

12 Ara 2022

Matcha çayı ya da matcha tozu sağlıklı beslenmeye ilgili bireylerin bir dönem elbette ilgisini çekmiştir. Matcha çayı, matcha latte, matcha bowl ve hatta tatlılarda bile görebildiğimiz bu süper besin gerçekten olmazsa olmaz mı? Sağlıklı beslenme konusunda matchanın etkilerini merak ediyorsanız yazımızda okuyabilirsiniz.

Matcha son zamanların en popüler besinlerinden biri. Mankenler ve sporcuların beslenmesinde ekstra gözümüze çarpan bu besin tıpkı yeşil çay gibi camellia sinensis bitkisinden geliyor. Ancak yeşil çaydan daha farklı bir besin örüntüsüne sahip. Bunun sebebi çiftçilerin doğrudan güneş ışığından kaçınması için hasattan 20 gün önce çay bitkilerini örterek matcha yetiştirmeleri. Bu sayede matchanın klorofil üretimi artıyor, amino asit içeriği artıyor ve daha koyu yeşil renkte olmasını sağlıyor. Yani yeşil çaydan daha fazla antioksidan ve kafein örüntüsüne sahip bir yeşil çay tozu olduğunu söyleyebiliriz

Kronik Hastalıklarla Savaşıyor


Matcha çayda doğal olarak bulunan kateşin adlı antioksidandan oldukça zengin. Bu sayede hücrelere zarar veren ve kronik hastalıklara sebep olan zararlı bileşenlere karşı savaşır. Yapılan çalışmalar matchanın tümör boyutlarını küçülttüğünü ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığını gösteriyor. Aynı zamanda epigallokateşin 3-gallat (EGCG) adlı kanser önleyici antioksidanca zengin. EGCG’nin cilt kanseri, akciğer kanseri ve karaciğer kanserine karşı etkileri de kanıtlanmış. Elbette bunların etkisinin anlaşılması için daha fazla insan çalışmasına ihtiyacımız var.

Matcha bir yandan da dünya çapında en çok ölüme sebep olan kalp hastalıklarına da iyi geliyor. Toplam kolesterol ve LDL yani kötü kolesterol seviyelerini düşürürken, trigliserit seviyelerini de azalttığı gözlenmiş. Bu nedenle kalp hastalığı ve inme riskini de azaltıyor.

Karaciğerin Korunmasına Yardımcı Oluyor


Karaciğerimiz bizim için hayati bir organ. Bunun sebebi toksinleri dışarı atması, ilaçları metabolize etmesi ve besinlerin işlenmesi gibi metabolik olaylar. Yapılan bazı araştırmalar matchanın özellikle karaciğer ve böbrek hasarını önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Özellikle karaciğer enzim seviyelerini düşürdüğüne dair birçok çalışma var.


Beyin Fonksiyonlarını Arttırıyor


Matcha beyin fonksiyonlarına da iyi geliyor. 23 kişiyle yapılan bir çalışmada matcha çayı içen kişilerde dikkat, reaksiyon süresi ve hafızada iyileşmeler olduğunu göstermiş. Bir diğer çalışmada da 2 ay boyunca günde 2 gram matcha tozu tüketiminin beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiş. Bunun sebebini de matchanın yeşil çaya göre daha konsantre miktarda kafein içermesine bağlıyorlar. Ayrıca matcha kafeinin etkilerini düzenleten L-theanin de içeriyor. Bu bileşen de beyindeki alfa dalgası aktivitelerini arttırıyor ve stres seviyelerinin azalmasına yardımcı oluyor.

Kilo Verme Sürecini Destekliyor


Matchanın özellikle kilo verme sürecinde kullanılmasının bir sebebi var. Yeşil çay özütü metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını da hızlandırıyor. Yapılan çalışmalar yeşil çay özütünün yağ yakımını %17 arttırdığını ve 24 saatlik enerji harcamasını da yükselttiğini gösteriyor. Matchanın da yeşil çaydan daha fazla antioksidan ve kafein içerdiğini düşünürsek; kilo verme konusunda harika bir yardımcı olduğunu söylemek mümkün.


Matchayı Nasıl Tüketebilirsiniz?


Matcha tozunun birçok kullanım alanı var. En yaygın kullanım şekli sıcak su ile birleştirip çayını yapmak. Diğer yandan kahvaltıda matcha tozu içeren krep ve pankek yapabilirsiniz. Kek, kurabiye gibi birçok hamur işinde de kullanılan matcha tozu pişmiş ürünlere de dahil edilebiliyor. Yine sabahları yulaf ezmenize karıştırabildiğiniz gibi; smoothieler ve smoothie bowllara güzel bir renk verebiliyor. Bizim favorimiz ve belki birçok yerde gördüğünüz matcha latte de harika bir alternatif. Bir bardak sıcak badem sütüne birkaç çay kaşığı matcha tozu ekleyerek sağlıklı bir latte yapabilirsiniz!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?