Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Markaların Müşteri İle İlk Karşılaşma Anlarının Önemi
pexels
BUSINESS

Markaların Müşteri İle İlk Karşılaşma Anlarının Önemi

Sizin için bir marka ne kadar değerli olursa olsun veya o markayı kurmak için ne kadar emek harcamış olursanız olun, markanın değeri müşterinin gözünde ona ilk ulaştığı noktada yaşattığı deneyim kadardır. Yani restauranttaki bir garson, menüdeki ürünleri bilmiyor ve müşteriye açıklayamıyor ise, menüde yüzlerce ürün olmasının hiçbir önemi kalmayacaktır.

Editör :Andi Hodara
Yayın Tarihi :21 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak
Evde hazırladığınız kekler dillere destan. Etrafınızdan sürekli olarak gelen: “Sen mutlaka bir kafe açmalısın!” tavsiyelerini daha fazla kulak arkası edemediniz ve sonunda kafe açmaya karar verdiniz.

Pırıl pırıl bir mutfak yaptırdınız, en temiz malzemeleri kullanıyorsunuz. Ürünler hem tamamen organik içeriklerden oluşuyor hem de çok lezzetli. Üstelik vegan. Sosyal medya hesabını da çok iyi kullanıyorsunuz. Yeni çıkan ürünleri sosyal medya hesabınızdan paylaşıyor hatta belki sosyal medya konusunda bir uzmandan destek alıyorsunuz. 

Markanın yüzünü sosyal ortamda doğru yansıtmak için var gücünüzle uğraşıyorsunuz. Buraya kadar herşey mükemmel. Sizin elinizin değdiği her şey göze güzel geliyor. Peki neden bir gelen bir daha gelmiyor?

İşte burada tüm markaların genellikle gözden kaçırdığı çok önemli bir detay var. Arka plan ne kadar mükemmel olursa olsun, markanız müşteri ile ilk buluştuğu nokta kadardır.

pexels
Bu ilk buluştuğu nokta bir kafe ise oradaki garson kadar, bir kargo firması ise eve ulaşan kargocu kadar, bir butik ise mağazadaki bir tezgahtar kadar, uluslararası bir firma ise bir çalışanınıza yaşattığınız deneyim kadar, bir eğitim kurumu ise de eğitim veren kişi kadardır. 

Ve burada müşteri ile buluşan kişinin yanlış bir hareketi, arka plandaki tüm değerleri, tüm masrafları, tüm emeğinizi ve markanın yaratmak istediği tüm algıyı yerle bir eder. 

Bazen müşteri yaşadığı bu problemi online mecraya taşır. Üstelik maalesef çoğu insan bir yere gitmeden önce markanızı online’da aratacak, ilk olarak şikayetlere bakacak ve büyük ihtimalle size gelmekten vazgeçecektir.
Kimisi bunlarla hiç uğraşmaz ve bir daha size gelmez veya sizden alışveriş yapmaz. Yani gelen müşteri kaçar. Sizin hevesle açtığınız butik hiç iş yapmaz.

pexels
Kimisi belki de o kişiye müdürünü çağırmasını talep eder, fakat aradaki kişi bunu size iletmekten çekinir, zira işinden olmak istemez. Dolayısıyla bu şikayet size ulaşamadan çeşitli bahanelerle kişi o ortamdan uzaklaştırılır, ki sonu bellidir, bir daha gelmez. Üstelik özenle yarattığınız markanızdan nefret eder.

Yani markanız ne kadar değerli olursa olsun, müşteriye ulaştığı nokta kadardır. Bu sebeple arka planı hazırlarken harcadığınız tüm emeği hatta belki daha fazlasını, gerçek dünyada müşteri ile buluştuğu yere de harcamalısınız.

pexels
Online’da ve Offline’da markanız müşteri ile buluşurken nelere dikkat edilmeli?

Online’da, yani, internetten satış yapan bir mağaza ile satış kanallarından veya Instagram’dan iletişime geçen bir müşteri ile iletişime geçerken, mutlaka siz’li konuşulmalı. 

Yazışmaya başlarken, “Günaydın” veya “İyi akşamlar” gibi giriş cümleleri kullanılmalı.

Soru veya sorun cevaplandıktan sonra “İlginiz için teşekkürler.” gibi bir ifade ile bitirilmeli. 

Müşteri ile iletişime geçen kişi, müşterinin ne istediğinden emin olmak için mutlaka müşterinin sorununu tekrarlayıp, “Doğru anladım mı?” diye sormalı. 
Burada marka sahibi olarak yazışmaları kontrol etmeli, üslup konusunda çalışanları bilgilendirmeli ve sık sık hatırlatma yapmalısınız. 

Offline’da ise, müşteri ile buluşacak kişinin, prezentabl bir görünüşü ve vücut dili olarak kendinden emin bir duruşu olmalıdır.

Marka hakkında bilgi sahibi olmalı, kişiyi farklı şeylere yöneltebilmeli, sorulan soruya açıklayıcı cevaplar verebilmelidir.

Yaşı kaç olursa olsun asla “Sen”li konuşmamalıdır. 

Motivasyonu çabuk düşen, mimikleri laubali kişiler tercih edilmemelidir. 

Herhangi bir sorun olduğunda sizi bilgilendirmesi önemle belirtilmelidir.

Kısacası bir marka yaratmak ne kadar zor ise, o markayı müşteri ile buluşturmak da o kadar zor ve o kadar önemlidir. Arka planda harcadığınız tüm o eforu mutlaka sürekli olarak müşteri ile buluşulan platformda da harcamalı ve sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Unutmayın marka algınız her zaman müşteri gözündeki değeriniz kadar olacaktır. Ve müşteri sadece markanız ile yaşadığı deneyime odaklanacaktır. 

Yukarı Kaydır