Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Mango Gerçekten Faydalı Mıdır?

23 Eyl 2022

Anavatanı Hindistan olan mango, tropik ağaçlar tarafından üretilen bir meyvedir. Hindistan’dan dünyaya yayılan mango, sıvı oranı yüksek olan meyveler arasında. Tabii ki sadece sıvı oranı ile değil daha çok lif oranı ile ön plana çıkan bir meyvedir. Bölgelere göre yemeklerde kullanım şekli değişen mango, kimi ülkelerde tatlı kimi ülkelerde tuzlu ürünlerin tarifinde kullanılır. Yüksek lif ve sıvı içeriği sayesinde uzun süre tokluk hissi yaşatan mango, son zamanlarda diyetisyenler ve sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Gelelim başlıkta gördüğünüz sorunun cevabına. Mango faydalı mıdır? Evet. Mango oldukça faydalı ve değerli bir meyvedir. Bugün ki yazımızda da mangonun besin değerlerine, içeriğine, faydalarının neler olduğuna ve çeşitli detaylarına değineceğiz ve yazımıza son vereceğiz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan detaylara geçelim.

Mangonun Besin Değerleri ve İçeriği


Bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi mango tam anlamıyla bir sağlık deposu olarak nitelendirilebilir. Peki bu niteliğini nereden alıyor? Mango bu niteliklerini içeriğinde bulunan vitaminlerden ve minerallerden alıyor. Bu vitaminler arasında, A vitamini, C vitamini, K vitamini, E vitamini ve B6 vitamini bulunmaktadır. Mangonun içeriğinde bulunan minerallara bakacak olursak, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum ile karşılaşmak mümkün. Mangonun içerik kısmı ile devam edelim. 100 gram kadar mangonun 15 gramı karbonhidrat, 1.6 gramı lif, 0,4 gram yağ ve geri kalan bölümünü diğer bileşikler oluşturmaktadır. Mangonun besin değerlerinden, içeriğinden ve çeşitli detaylarından bahsettiğimize göre artık mangonun faydalarının neler olduğuna geçiş yapabiliriz. 

Bağırsakları ve Sindirim Sistemini Düzenler


Gün içerisinde çok fazla baharatlı veya yağlı yiyecekler tükettiyseniz midenizde ve bağırsaklarınızda çeşitli ağrılar hissedebilirsiniz. Yada tamamen kronik bir rahatsızlığa bağlı olarak sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız mango bu konuda size yardımcı olabilir. Mango içerisinde bulunan bileşikler sayesinde yiyeceklerin emilimini kolaylaştırır ve mide yanması, kabızlık, ishal gibi durumların önüne geçebilir. 

Vücut Direncini Artırır


Son senelerde insanların sıklıkla konuştuğu vücut direnci ve bağışıklık sistemi gibi konular beraberinde birkaç soru da getiriyor. Bu soruların ilki “Vücut direncini veya bağışıklık sistemini ne güçlendirir?” Eğer sizde bu soruya cevap arıyorsanız doğru ürünlerden birini bulmuş olabilirsiniz. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde bu özelliğe kavuşan mango bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasına giriyor. Mango sadece bu özelliği ile de kalmıyor. İçeriğinde bulunan demir minerali sayesinde kansızlığa da çözüm olabilmekte.

Göz Sağlığını Destekler


Mango, içerisinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığı üzerinde pozitif etki gösterir ve göz sağlığını destekler. Tabii ki mucizevi bir etki beklemek yanlış olur ancak yaşlılığın getireceği çeşitli göz hastalıklardan korunulmasını sağlayabilir. Bu kadar faydasından bahsettiğimiz mango hakkında yapmamız gereken bir uyarı bulunmakta. Her meyvenin veya sebzenin aynı mango gibi çeşitli faydaları bulunmakta. Ancak bu ürünleri faydalı diye fazlaca tüketmek tam tersi şeklinde etki gösterecektir. Kararında ve dengeli beslenme ile bu tarz ürünlerden tam anlamıyla faydalanabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?