Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Magnezyum Eksikliği Hakkında Her Şey
unsplash
WELLNESS

Magnezyum Eksikliği Hakkında Her Şey

Magnezyum vücudun işleyişi açısından önem taşıyan bir mineraldir ve eksikliğinin erken belirtileri arasında bulantı, kusma, iştahsızlık, yorgunluk ve halsizlik sayılabilir. Birçok insan yeterince magnezyum almıyor olsa da, eksiklik aslında nadir görülür. Semptomlar da genellikle altta yatan başka bir sağlık durumunu işaret eder. Bu yazımızda, neden magnezyuma ihtiyaç duyduğumuza, magnezyum eksikliğinin ne anlama geldiğine ve eksikliğin ana belirtilerinin neler olduğunu inceliyoruz.

Editör :Neylan Oral
Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak

unsplash
Neden magnezyuma ihtiyacımız var? Magnezyum, vücudumuzda önemli roller üstlenen, birçok bedensel süreçte rol oynayan temel bir mineral ve elektrolit olarak bilinir. Enerji üretiminde, kemik ve diş yapısında, kas ve sinir fonksiyonunda, DNA kopyalamada, RNA ve protein sentezinde görevleri bulunur. Bu nedenle, sağlıklı kalabilmek için her gün diyetimizde yeterince magnezyum almamız hayati önem taşır. Ancak yapılan araştırmalar, insanların çoğunun yeterince magnezyum almadığını gösterir. Vücut iyi düzeyde magnezyum tutabildiği için bir kişinin magnezyum eksikliğine dair semptom yaşaması oldukça nadir olur. Fakat belirli faktörler bu semptomların gelişme riskini artırabilir. Sürekli olarak düşük magnezyum diyeti yemek, Crohn hastalığına, çölyak hastalığına veya bölgesel enterit gibi gastrointestinal rahatsızlıklara sahip olmak, genetik bozukluklardan veya çok fazla alkol içmekten kaynaklanan idrar ve ter yoluyla aşırı miktarda magnezyum kaybetmek eksikliğe sebep olabilir. Hamile olmak ve emzirmek, paratiroid bozuklukları ve hiperaldosteronizm, tip 2 diyabet, ileri yaş, diüretikler ve antibiyotikler gibi bazı ilaçlar da magnezyum eksikliğinde rol oynayabilir. 

unsplash
Uzun süreli magnezyum eksikliği, kemik yoğunluğunu, beyin, sinir ve kas fonksiyonunu ve sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Kemik yoğunluğu kaybı özellikle endişe verici olarak değerlendirilebilir. Genç insanlarda magnezyum eksikliği kemik büyümesini engelleyebilir. Kemiklerin henüz gelişme aşamasında olduğu çocukluk döneminde de yeterli magnezyumu almak hayati derecede önem taşır. Yaşlı insanlarda magnezyum eksikliği söz konusu olduğunda ise osteoporoz ve kemik kırıkları riskini artırabilir. 

unsplash
Magnezyum eksikliğinin erken belirtileri arasında, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, tükenmişlik ve zayıflık sayılabilir. Eksikliğin şiddeti ilerledikçe, hipokalsemi olarak bilinen kanda düşük kalsiyum seviyeleri, hipokalemi denilen kanda düşük potasyum seviyeleri, ekstremitelerde uyuşma ve karıncalanma, kramplar, kas kasılmaları, nöbetler, kişilik değişiklikleri, anormal kalp ritimleri ve koroner spazmlar görülebilir. Yukarıdaki semptomlardan herhangi birini yaşayan birinin sebebini belirlemek için, bir doktora görünmesi gerekebilir.

pexels
Magnezyum eksikliğinin teşhisine gelinirse, teşhis yöntemlerinin değişkenlik gösterdiği görülür. Bunun nedeni, bir kişinin vücudundaki magnezyum miktarını doğru bir şekilde ölçmenin zor olması olabilir. Ayrıca cinsiyete ve yaşa bağlı olarak günlük magnezyum ihtiyacı da değişebilir. Günlük magnezyum gereksinimi, 14 ila 18 yaş arasındaki gençlerin yanı sıra hamile olanlar için daha yüksek değerlerde olabilir. Küçük çocuklar, gençlere ve yetişkinlere göre daha az magnezyuma ihtiyaç duyar.

pexels
Magnezyum eksikliğini giderebilecek yiyecekler listesine bakıldığında ise yeşil sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar ve baklagiller görülebilir. Magnezyum içeriği zengin olan ve en yüksekten en düşüğe doğru sıralanan bazı gıdalar şu şekilde sıralanabilir: kabak çekirdeği, Chia tohumu, fındık, özellikle badem, kaju fıstığı, yer fıstığı, ıspanak, kuru fasulye, olgunlaşmamış soya fasülyesi, fıstık ezmesi, tam buğday ekmeği, avokado, patates, pilav, yoğurt. Magnezyum içeren diğer gıdalar arasında, yulaf ezmesi, fasulye, muz ve elma, somon ve trança balığı gibi balıklar, süt, kuru üzüm, tavuk göğsü, biftek, brokoli ve havuç bulunur. 
Magnezyum seviyeleri düşük olduğunda, vücutta böbrekler tarafından atılan magnezyum miktarı azalırken, ince bağırsaktan ekstra magnezyum emilir. Bir akıllı makine gibi çalışan insan vücudu magnezyumu tutmanın yollarını da biliyor. Yine de belirtiler fark edilirse uzman bir doktora görünmenin ertelenmemesi önem taşıyor.
Yukarı Kaydır