Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Maaş Zammı İstenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
unsplash
BUSINESS

Maaş Zammı İstenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok insanın zorluk çektiği bir konu olan maaş zammı isteme, aslında önemli bir durum. İnsanlar emeklerinin karşılığını maddi açıdan alabilmek adına maaş zammı istemeli. Ayrıca, yaşam standartlarının iyileştirilebilmesi için de maaş zammı istemekten kaçınılmamalı. Peki, böylesine önemli ve zorlu bir sürece yol açan bu istek nasıl gerçekleştirilebilir? Bu yazımızda, sizler için maaş zammı isteneceği zaman dikkat edilmesi gereken dört durumu kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :17 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak

unsplash

Kişisel Nedenlerden Bahsetmek


Maaş zammı istemek için hiyerarşik sırada üstte yer alan kişinin yanına giderken çalışanların kişisel sebeplerini düşünmesi gerekiyor. Bir başka deyişle, patronundan zam isteme niyetinde olan bireyler bu maaş artışını neden istediklerini düzgün bir şekilde açıklayabilmeli. Örneğin, bir çalışanın bebeği doğacaksa bu çalışan bebek için yapılacak masrafların o anki maaşı ile karşılanamayacağını belirtebilir. Bu örnekte olduğu gibi, her insan neden maaşına zam istediğini tam olarak anlamalı ve daha sonra maaş zammını istemek için yetkili insanın/insanların yanına doğru yola çıkmalı.

Başarılarla Kişisel Nedenleri Desteklemek


Tabii ki, her çalışan maaşına zam istemek için çeşitli kişisel sebepler bulabilir ve bu sebepleri etkili bir dille patronuna anlatabilir. Her ne kadar kullanılan dil etkili olsa da herkesin belirli ihtiyaçları bulunduğu ve bu nedenle herkesin daha yüksek maaş talep edebileceği unutulmamalı. Peki, bu durumdan sıyrılmak için ne yapılabilir? Kişisel nedenler iş hayatındaki başarılar ile desteklenebilir. Bir başka deyişle, bir çalışan patronuna maaş zammı isteğini dile getirdikten sonra bu artışı neden istediğini kişisel durumlar ile açıklamalı. Daha sonra, bu kişisel durumları iş yerinde sergilediği davranışlar, iş yerine sağladığı faydalar ve iş hayatında elde ettiği başarılar ile desteklemeli. Önemli başarıların dile getirilmesi sonucunda pek çok patron karşıdaki kişinin gerçekten daha yüksek bir maaş hak ettiğini fark edebilir ve bu sayede çalışanlar emeklerinin karşılığını alabilirler.

reals project

Bağlılığı Somut Bir Şekilde Göstermek


Maaş zammı istenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da iş yerine ve içinde bulunulan iş pozisyonuna karşı olan bağlılığın sergilenmesi. Eğer bir çalışan çalıştığı iş yerini sevmediğini belli eden ve orada mutsuz olduğunu hissettiren tavırlar sergileyip bu tavırları destekleyici cümleler kurarsa bu çalışanın patronu maaş zammı konusunda olumlu bir tutum sergilemez. Bu yüzden, maaş zammı istemeye gidecek her çalışanın patronuna içinde bulunduğu ekibi ve iş yerini sevdiğini belli etmesi gerekiyor. Bu sayede, patron karşısındaki çalışanın gerçekten bu işin içinde kalmak istediğini fark edip bu çalışanı yanında tutmak adına maaşta zamma gidebilir. Sonuç olarak, maaş zammı istenirken patronla ya da diğer yetkili kişilerle yapılacak olan konuşmalarda samimiyete, bağlılığa, mutluluğa dikkat edilmeli ve pozitif bir dil kullanmaya özen gösterilmeli.

Zam Değeri Belirlemek


Maaş zammı isteyecek çalışanlar, isteyecekleri zam miktarını da göz önünde bulundurmalı. Bir başka deyişle, maaş zammı isteme yolunda olan her çalışanın belirli bir maaş aralığı ile patronunun yanına gitmesi büyük bir önem taşımakta. Eğer patron çalışana kafasında nasıl bir değer olduğunu sorarsa belirlenen maaş aralığından bahsetmek çok faydalı olabilir. Bir diğer yandan, belirlenmiş olan maaş aralığı ve zam miktarı patrona fazla gelebilir fakat patron bu değerin altında bir zam yapmaktan yana olumlu bir tutum sergileyebilir. Böyle bir durumda da belirlenen değerin biraz altına inmenin getirilerinin ve götürülerinin ne olacağı düşünülmeli. Ayrıca, düşünülen maaş aralığında ortak bir paydada buluşulamaması durumunda çalışanlar yemek kartı gibi çeşitli ayrıcalıklar da talep edebilirler. 

Yukarı Kaydır