Önümüzdeki 5 gün boyunca
state.gov
SEYAHAT

Lüksemburg’u Keşfediyoruz

17 Eyl 2022

Son derece stratejik bir konuma sahip Lüksemburg ya da resmi adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı, bir Batı Avrupa ülkesi olup, komşuları batıda Belçika, güneyde Fransa ve doğuda Almanya olan bir AB ülkesidir. Denize kıyısı olmayan Lüksemburg, yaklaşık olarak 2.586 kilometrekarelik yüzölçümü ile son derece küçük bir ülkedir ve dolayısıyla da Avrupa’nın en az nüfuslu ülkelerinden de biridir. Ülkenin başkenti ve de en büyük yerleşim birimi olan Lüksemburg, ülkeyle aynı adı taşıyan ve Avrupa Birliği ile ilgili çok sayıda merkeze ve kuruluşa ev sahipliği yapan önemli bir şehridir. Kişi başına düşen gelire göre Avrupa’nın en zengin ülkesi olarak bilinen Lüksemburg, ağırlıklı olarak tepelikler ve ormanlardan oluşmuştur. Roma ve Cermen kültürlerinin kesiştiği noktada yer aldığı için Lüksemburg’un kültürel yapılanması da etkilenmiştir. Eğer iki kültürün bir araya geldiği ve 1958 yılından beri AB ülkesine üye olan Lüksemburg’u ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, siz vize işlemlerine başlamadan önce gelin ülkeyi birlikte keşfedelim.

2 Bardak

britannica.com

Kısaca Lüksemburg


Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 farklı dilin konuşulduğu bu ülkenin tarihi Roma dönemine uzanıyor. Halkın birçoğunun Roma Katolik Kilisesi’ne hala bağlığını koruduğu Lüksemburg, kültürünü de Roma’nın köklerinden alıyor. 1995 ve 2007 yılında başkenti ile iki kez Avrupa Kültür Başkenti seçilen Lüksemburg, sunduğu refah yaşam şartlarının yanı sıra kişi başına düşen yıllık milli gelirde dünyada ilk sırada olması ile son derece zengin bir ülke olarak kabul ediliyor. Dükalık sistemiyle yönetilen tek devlet olan Lüksemburg, başkenti Lüksemburg dışında Dierkirch ve Grevenmacher adlı illere de sahip. Komşuları Fransa ya da Almanya kadar güçlü bir kültüre sahip olmasa da Lüksemburg da önemli müzeleri ve UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan kaleleri ile ünlüdür. 

turkishairlines.com

Lüksemburg’a Ne Zaman Gidilmeli


Genel olarak havası zaten serin sayılan Lüksemburg’a gitmeyi planlıyorsanız, kış aylarını tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Hava sıcaklığının eksiye indiği ve yoğun kar yağışının olduğu aylarda rotanızı Lüksemburg’a çevirirseniz, soğuk hava nedeniyle gezmek istediğiniz yerleri göremeyebilirsiniz. Bu nedenle de Lüksemburg’a gidiş tarihi için ilkbahar veya yaz aylarını tercih etmenizi öneririz. Yaz ayları da dahil olmak üzere yağış alan bu ülkeye giderken yanınıza yağmurluk, hırka veya ceket götürmeyi de unutmamanızı belirtmek isteriz. 

britannica.com

Lüksemburg’a Nasıl Gidilir?


İstanbul’dan yaklaşık üç buçuk saat süren bir yolculuğun ardından Lüksemburg’a ulaşabilirsiniz. Türkiye’den hava yolu şirketleri ile Lüksemburg’a uçabilir ya da komşu ülkelerden gidecekseniz, tren ya da otobüs yolculuğunu tercih edebilirsiniz.  

whc.unesco.org

Lüksemburg’da Gezilecek Yerler


The Old Quarter


UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan The Old Quarter, şehrin tarihini öğrenmek ve birebir tanıklık etmek için ilk durağınız olabilir. Arnavut kaldırımlı yolları, eski binaları ve tarihi dokusu ile Lüksemburg’da tarihe doyacaksınız.

Açık Adres: Pl. d'Armes, 1368 Luxembourg, Lüksemburg

guardianglass.com

Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi


1869 yılında açılan ve Fish Market Caddesi üzerinde konumlanan Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Lüksemburg’un tarihini anlatan oldukça önemli bir müze olarak kabul edilir. Yerli ve yabancı sanatçıların çağdaş eserlerini de yer aldığı bu müzeye, rehberli turla da katılabilirsiniz.

Açık Adres: Marché-aux-Poissons, 2345, Lüksemburg

tripadvisor.com.tr

Bourscheid Kalesi


Lüksemburg’un kuzeydoğu bölgesinde yer alan Bourscheid köyünün yakınlarında konumlanan ve iki nehrin arasında kalan Bourscheid Kalesi, Roma döneminden kalma kalıntıların bulunduğu bölgede yer alır. Eğer Lüksemburg’un tarihine tanıklık etmek istiyorsanız, kaleye mutlaka uğramalısınız.

Açık Adres: Schlasswee, 9140 Buerschent, Lüksemburg


Not: Eğer alışveriş yapmak, şehir merkezindeki dükkanlarda gezip hediyelik eşyalara bakmak isterseniz, Place d’Armes Meydanı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?