Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
AA
GLOBAL NEWS

Lukaşenko: "Batı'nın Ukrayna'ya Desteği Sebebiyle 3. Dünya Savaşı ufukta"

31 Mar 2023

Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, batının Ukrayna'ya verdiği destek sebebiyle ''Ufukta 3. Dünya Savaşı'nın gözüktüğünü'' söyledi.

1 Bardak
Lukaşenko, yaptığı "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, ''ABD ve onun uydularının girişimlerinin sonucunda Ukrayna'da topyekun savaş payladı. Ufukta nükleer bir üçüncü dünya savaşı var'' dedi.. Belaruslu lider ayrıca, Ukrayna'da barış çağrısı yaptı ve ''Ön koşul olmadan'' Rusya ve Ukrayna'nın masaya oturması gerektiğini ifade etti. 

''Gerilim yükselmeden, şimdi durmalıyız. Risk alıp çatışmaların sonlandırılması çağrısı yapacağım, bir ateşkes ilanı'' diyen Lukaşenko, ''Her türlü bölgesel, tekrar inşa, güvenlik ve benzer konuların'' müzakere masasında ele alınabileceğini belirtti. Rusya'nın en yakın müttefiklerinden olan Belarus, Ukrayna'nın işgaline direkt katılmasa da Rus askerlerinin topraklarını kullanmasına müsaade etti.

Almanya, geçtiğimiz günlerde uzun zamandır devam eden tartışmaların ardından Leopard 2 tanklarının ilk partisini Ukrayna'ya göndermişti. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, "Tankların cephede savaşın yönünü değiştirebilecek katkılar sağlayabileceğini" söylemişti.

Ukrayna, Leopard 2'lerin ülkeye gelmesine ilişkin bir açıklamada bulunmazken, Britanya'nın gönderdiği ilk Challenger 2 tankların ülkeye vardığı haberini vermişti. Ukrayna, uzun süredir işgale karşı direnebilmek için Batı'dan modern savaş araçları ve silah sistemleri talep ediyordu. Uzun süredir fikre karşı çıkan Almanya, Ocak ayında Ukrayna'ya tank gönderilmesini kabul etmiş, hatta diğer ülkelerin de Alman yapımı tanklarını gönderebileceğini ifade etmişti. Alman yasalarına göre Alman silahı satın alan herhangi bir ülkenin, onu üçüncü bir devlete göndermeden önce Berlin'den izin alması gerekiyor. 

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Çin’in Ukrayna meselesinin çözümüne ilişkin planındaki bazı maddelerin Ukrayna tarafının konumundan dolayı uygulanabilir olmadığına dair bir açıklamada bulundu. Peskov, "Burada Ukrayna tarafının yönetenleri ve komutanların sözünün dışına çıkmasının imkansız olmasıyla bağlantılı olarak uygulanabilir olmayan bazı maddeler var. Bu komutanlar Kiev'de bulunmuyor ve savaşın sürdürülmesi konusunda ısrar ediyor. Dünyada bu tür güçler, kurallara göre her iki tarafın rızasıyla kullanılır. Bu durumda bu, çok tehlikeli bir konu" dedi.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?