Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
IMDb
KÜLTÜR/SANAT

Love Life: Hayat Kadar Tatlı, Bir O Kadar Da Acı

29 Kas 2022

Netflix’in iki sezonluk romantik komedi dizisi Love Life, diğer romantik komedi filmlerinin aksine, bize gerçek hayatta aşka dair ne yaşıyorsak, tam da onu gösteriyor. Üstelik bunu tüm samimiyetiyle yapıyor!

1.5 Bardak
Love Life dizisi (şimdilik) iki sezondan oluşuyor. Dizinin ilk sezonu 2020 yılında, ikinci sezonu ise 2021 yılında yayına girmiş. Dizinin yaratıcı ismi Sam Boyd olmuş ve dizinin ilk sezonunda Darby rolünde Anna Kendrick’i, ikinci sezonunda ise Marcus rolünde William Jackson Harper’ı izliyoruz. 

Dizide, geçmişinde ailesi ve akranları tarafından türlü travmalara maruz bırakılmış ve bu travmalarının çoğunu gününe kadar getirmiş genç bir kızın aşk hayatına hızlı bir giriş yapıyoruz. Bu kız, yani Darby, yakın arkadaşları ile yaşadıkları evde, hayatının aşkını arıyor. Başlarda, tahmin edebileceğiniz gibi hem hayata hem de aşka dair umutlarla dolu, pek romantik ve pek heyecanlı. 

Öyle ki, ilk aşkını bulduğunda bunun hayatının son aşkı olacağını düşünürken, aslında her şeyin daha yeni başladığını fark ediyor. Öyle çok ve öyle güzel hatalar yapıyor ki, izledikçe yer yer kendimizi buluyoruz. Onun bölüm bölüm olgunlaşmasını, değişmeyeceği sandığı şeylerin göz göre göre değişmesini, gerek özel hayatında gerekse kariyerinde yer yer yükselişini, yer yer de çöküşünü izliyoruz.

Netflix
Aslında dizi, adından da anlaşılacağı gibi, bize ilk sezonda Darby’nin, ikinci sezonda ise Marcus’un aşk hayatını, tüm acı haliyle ve en doğru şekliyle, gösteriyor. Üstelik sizi gülümsetecek bir mutlu son vaat etmeden. 

Bilirsiniz; çoğu romantik komedi bize olmayan bir aşkı gösterir. Ve biz de genelde bu gerçekte olmayan, ancak kitaplarda olabilecek kadar güzel olan aşk’a özeniriz. Fakat bu dizi aşk’ı tam da olduğu gibi, sanki yakın arkadaşımızın başına gelmiş olabilecek kadar samimi ve gerçekçi bir şekilde anlatıyor. 

Aynı zamanda dizinin anlatıcısı, sanki bir kitabı anlatır gibi kahramanın hayatını anlatırken, aşk’a dair bir çok önemli ve bilimsel bilgi paylaşıyor. 

İkinci sezonda ise bu kez Amerika’da yaşayan siyahi editör Markus’un hayatına geçiş yapıyoruz. Markus’un hikayesi de Darby’ninki gibi yer yer inişli çıkışlı devam ederken, onun da gerek özel hayatı, gerek kariyerindeki değişimini bölüm bölüm heyecanla takip ediyoruz. 

Diziyi izledikçe, kendi hayatınıza dönüp yaşadıklarınızın gayet normal ve sıradan olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Uzunca bir ilişkiden çıkanların da, aradığı aşkı bulamayanların da, iş hayatını tutturamayanların da, yasak ilişkiden hamile kalanların da, evlenip ayrılanların da, tek gecelik ilişkilerden sıkılanların da, tek gecelik ilişkilere alışanların da, kısacası her türlü insanın var olduğunu görüyorsunuz. Tüm o romantik komedilerde vaad edilen filmin sonundaki, “hayatının aşkını bulma” klişesi, burada daha gerçekçi bir şekilde ele alınıyor. Zira bazen hayatınızın aşkını ararken, yolda başka şeyler bulabiliyorsunuz…


Dizinin sonunda ise iki sezonu bağlayan bir de sürpriz sonla karşılaşıyorsunuz ki, onu söyleyip sürprizi kaçırmak istemeyiz.

Decider
Dizide aşk’a dair neler öğrendik?

  • Ortalama bir insanın hayatının aşkını bulmasının 7 ilişki sonunda gerçekleştiğini,
  • Bu 7 ilişkinin 2’sinin genellikle uzun sürdüğünü ve diğerlerinin kısa süreli flörtler veya tek gecelik ilişkilerden oluştuğunu,
  • Ortalama bir insanın 2 kez aşık olduğunu ve 2 kez kalp kırıklığı yaşadığını,
  • Asıl hikayelerin bu kalp kırıklarından çıktığını,
  • Evli bir kişinin genellikle boşanmaya karar vermeden önce 2 yılını bunu düşünerek geçirdiğini öğrendik. 

Kısacası tüm o romantik komedilerde anlatılan gerçek üstü aşk’ın aksine, Love Life’ta gerçek hayatta aşk’a dair ne varsa, o var. Kalp kırıklığı da, güzel günler de, içine sinmeyen ilişkiler de var. Heyecanla başlanıp pişman olunan birliktelikler de, umutsuzca başlanıp güzelleşen hikayeler de var. Marcus’un ve Darby’nin bölüm bölüm başına gelenleri izlemek bizce çok güzeldi, sizin de beğeneceğinizi umuyoruz.

Öyleyse herkese iyi seyirler. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?