https://media.self.com/
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Loop’a Giren Kavgalara Son

04 Ağu 2023

Aynı konu üzerine defaatle kavga etmek, özellikle romantik ilişkiler söz konusu olduğunda, hayli zarar verici olabilir. Loop’a giren kavgalar, ciddi iletişim problemlerine, daha fazla çatışma alanı ortaya çıkmasına, hatta ilişki anksiyetesine yol açabilir. Peki her defasında dipsiz bir kuyuya düşüp duruyormuş hissinden kurtulmak ve gerçekten de tartışmanın diğer tarafına geçebilmek için ne yapılabilir?

https://cdn.powerofpositivity.com/
Bu hayatta aynı konuşmayı tekrar tekrar yapmaktan daha sinir bozucu çok az şey vardır. Bilhassa da bu konuşma hararetlenip tartışmaya ve kavgaya dönüşme eğilimindeyse. 
Berbat bir deja-vu gibi. Konuşmanın ilk saniyelerinden itibaren az sonra ne olacağını bilirsiniz. Ama neden olduğu, hatta nereden kaynaklandığı ve neden tekrar tekrar yaşandığı hakkında düşünmek istemezsiniz. 

Halbuki bu loop’a bir son vermek mümkündür. Kavganın özüne inmek, orada onu durdurabilmek ve sonrasında nasıl ilerleyebileceğinizi belirlemek. 
Aslında hepsi bir bütün. 

https://images.pond5.com
Bir Adım Geride Durabilmek

Bir adım geride kalmak, tartışma sırasında sessiz kalmak demek değildir. Aynı kavgayı defalarca kez deneyimlediyseniz ve artık biraz nefes almanız gerekiyorsa, düşüncelerinizi toplamak için bir parça zamana ihtiyacınız olduğunu karşı tarafa söyleyebilirsiniz. 

Derin bir nefes alıp içine (13246858976. kez) düştüğünüz tartışmaya bir defa da dışarıdan bakmak için. Çünkü mevcut haliyle tartışmanın nereye gittiğini artık muhtemelen adınız gibi biliyorsunuzdur. Bu yüzden bu kez, aynı kavganın tam olarak aynı tarafında durmak yerine olayı farklı şekilde ele almayı seçin. Kavgada kazanan olmak için değil, “üstesinden gelmek” için. 

Bu mola esnasında birbirinizin bakış açısını daha iyi anlamaya çalışabilirsiniz. Aynı tartışmanın içinde aynı biçimde kaybolmak yerine bunu neden hala çözemediğiniz üzerine konuşabilirsiniz. Kavganın ateşini körüklemek yerine birbirinize sakin yönlendirmelerle yaklaşabilirsiniz. Daha akılcı ve belki de etkili konuşmalarla birbirinizi daha iyi anlayabilirsiniz. 

https://cdn.quotesgram.com/
Kavganın Özüne İnebilmek

Hem kendinize hem de birbirinize karşı dürüst olmanın vakti gelmiş olmalı. Lafı dolandırmayı, duyguların etrafında dönüp durmayı bırakmalısınız. İşin ve problemin özüne inmelisiniz. Hisleriniz ve hayal kırıklıklarınız hakkında dürüst ve gerçekçi olun. 

Sorun tam olarak nereden kaynaklanıyor? Ne kadar süredir devam ediyor? Birbirinizin bakış açısını nasıl daha iyi anlayabilirsiniz? İlerlemek mümkün mü, mümkünse nasıl? 

Tüm cevaplara aynı anda sahip olamayabilirsiniz. Bu normaldir. Önemli olan sorunun sıfır noktasını keşfedebilmek. Ve çözüme ulaşmak için sorunun katmanlarını soymaya başlamak! Farzımahal, iletişim eksikliği (yeterince hızlı cevap vermeme/alamama) üzerine kavga edip duruyorsanız ve asıl sorunun “güvensizlik” olduğunu keşfettiyseniz her şeyden önce güven eksikliğinin neden ortaya çıktığı üzerine çalışmanız gerekir. 

https://api.time.com/
Akılcı Bir Yol Haritası Çizebilmek

İki taraf da loop’a giren kavgaların nedenini tam olarak idrak ettiğinde izlenecek iki yol vardır: Bazı şeyleri değiştirmek için harekete geçmek ya da ayrılmak. Bu noktada önünüzdeki sorunun ciddiyeti de önemlidir. Bunun çözülmeye değer olup olmadığına karar vermelisiniz. Ve eğer çözülmeye değer görüyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı açık bir biçimde ortaya koyabilmelisiniz. 

Yol haritası çizme fikri sizi korkutmasın. Eğer sorunun nereden kaynaklandığını gerçekten anladıysanız, çözüme doğru yol almak için birtakım değişikliklere gitmek zor olmayacaktır. Er ya da geç sorunu ardınızda bırakabilirsiniz. Kimse bir gecede değişmeyecektir ancak önemli olan iki tarafından da daha “dikkatli” olmaya karar vermesidir. O zaman, zaman içinde, adım adım iyileşmeler yaşadığınızı göreceksiniz. Bu şekilde hem “aynı sayfada” kalmaya devam edebilir, hem de ortak bir hedef için (birbirinize karşı daha dikkatli davranmak) birlikte çalışabilirsiniz. Böylece tek yaptığınız, “aynı fikirde olmadığınız için kavga edip durmak” olmaktan çıkar.

https://www.brides.com/
Yolları Ayırma Seçeneğini Değerlendirmek

Birini ne kadar severseniz sevin ya da bir ilişkinin yürümesini ne kadar çok isterseniz isteyin, göz ardı edemeyeceğiniz ve etmemeniz gereken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 

Örneğin, siz ve eşiniz, loop’a giren kavgaların temel nedeninin geçmişte yaşanan sadakatsizlikten kaynaklanan güven eksikliği olduğu sonucuna vardıysanız, bu güvenin gerçekten geri kazanılıp kazanılamayacağını iyi değerlendirin. Ve eğer kazanılamayacağını düşünüyorsanız ilişkinizin temelinin, sizi kavga döngüsünden çıkarıp birlikte mutlu bir gelecek kurabilmek için yeterince güçlü olmayabileceğini kabul edin.

Ya da kavgaların temelde, tamamen ayrı dünyaların insanı olmanıza bağlı olduğu sonucuna vardıysanız, ortak bir gelecek fikri gerçekçi olmayabilir. 
Kabullenmesi zor, ama neyin savaşmaya değip neyin değmeyeceğini bilmek önemlidir.

https://www.incimages.com/
Sorunlar, siz hiçbir şey yapmadığınızda öylece ortadan kalkmaz. Onları olduğu gibi bırakmak güvenilir bir sorun çözme yolu değildir. 
Çünkü sorunlar birdenbire ortaya çıkmaz. Ve incitici duygular, yanlış iletişim, güven eksikliği ve benzeri problemler, üzerinde çalışmadan öylece ortadan kaybolmaz. Deneyimleriniz de size her zaman bunu söyleyecektir. 
Dolayısıyla sorunları, ortaya çıkar çıkmaz yönetme konusunda istekli, mantıklı, pratik ve stratejik olmalısınız. Ki sonsuz bir döngü içinde kendini tekrar edip duran kavgalar yerini, hayata geçirilebilir çözüm yollarına bıraksın. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?