STİL

Londra Moda Haftası: 2023 İlkbahar

27 Eyl 2022

16 – 20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Londra Moda Haftası’nda, 2023 yılının ilkbahar trendleri tanıtıldı. Farklı tasarım algılarına sahip çeşitli tasarımcılar tarafından sergilenen koleksiyonlar dikkat çekti. Bu sene Kraliçe Elizabeth’in vefatı nedeniyle, önceki senelere göre biraz daha buruk gerçekleşen Moda Haftası’nda, tasarımcılar Kraliçe’yi anmayı da unutmadı.

Dilara Fındıkoğlu

İlkbahar 2023

Dilara Fındıkoğlu, 2023 Bahar koleksiyonunda, fiziksel ve ruhsal olarak yaşadığı yolculuktan ilham aldı. Pandemi döneminde doğum yeri olan İstanbul’da yaşadığı geçmiş dönüş düşüncesinden etkilenen tasarımcı, koleksiyonunu dört temaya bölerek tanıttı; tutsak kız, zincirlenmiş iyi kız, Dilara’nın geçmişinin cenazesi ve yeniden doğuş. Bu temalar etrafında şekillenen koleksiyonda, 19. yüzyılın romantizmi gotik bir havayla birleştirildi. Pek çok markada karşımıza çıkan korse detayları, Dilara Fındıkoğlu’nun koleksiyonunun da ana parçalarından biriydi. Tül ve transparan detayların sık sık kullanıldığı koleksiyonda, Viktoryan tarza vurgu yapıldı.

Toga

İlkbahar 2023

Tasarımcı Yasuka Furuta, koleksiyonunu üç kelimeyle özetledi: Ten, iç çamaşırı, ferah. Her ne kadar, tasarımcı koleksiyonunu bu şekilde tanımlamış olsa da, pek çok moda editörü, koleksiyonun bu temalardan oluşmadığı konusunda ortak bir fikirde. Çünkü aslında herkesin gördüğü daha çok güçlü bir terzilik ve artistik dokunuşlar. Furuta’nın her koleksiyonunda gördüğümüz bu çizgi, ilhamını çağdaş sanattan alıyor. Minimalist siyah ve beyaz renkler ile bizlere tam anlamıyla bu sanat akımını hissettiren tasarımcı, oldukça geniş kesimli beyaz etekler ve yüksek bel pantolonlarla çarpıcı görüntüler oluşturdu. 

Erdem

İlkbahar 2023

Erdem Moralıoğlu, son koleksiyonunda sanata ve tarihe olan ilgisini tam anlamıyla yansıttığı bir koleksiyonla karşımıza çıktı. Koleksiyonun ilk adımlarını British Museum’da geçirdiği bir günden sonra atmaya başlayan ve bu yerdeki tarihin onu her zaman etkilediğini belirten tasarımcı, 17. ve 18. yüzyılın dokularına ve tasarım algısına atıfta bulundu. Tabii tasarımcı yalnızca bu müzeden ilham almakla kalmadı, moda severlerin de onun hissettiklerini anlaması için, koleksiyonunu British Museum’da sergiledi. Ayrıca podyum gösterinin finalinde, Kraliçe Elizabeth anıldı ve onurlandırıldı.

Simone Rocha

İlkbahar 2023

Simone Rocha dendiği zaman tüm moda severlerin aklında bir görsel canlanır. İşte bu görsel, Simone Rocha’yı farklılaştıran ve onunla bütünleşmiş tasarım algısıdır. Yine bu tasarım çizgisini çok net bir şekilde gördüğümüz tasarımcı, podyum gösterisini İngiltere’nin ceza davalarının gerçekleştiği Old Bailey’de gerçekleştirdi ve ayakta alkışlanan bir koleksiyon sundu. Kadınsılığı ve gücü tema aldığını belirten Simone Rocha, tüllerin kat kat kullanılmasından oluşmuş etekler ve elbiseler, çelenk şeklinde çiçek desenleri ve fazlaca volan detayıyla koleksiyonunu bütünleştirdi. İnci detayları ise koleksiyonun ana çizgisini oluşturan detaylardan bir başkasıydı.

JW Anderson

İlkbahar 2023

Londra Moda Haftası’nda modern bir tasarım algısıyla koleksiyonlarını yaratan Jonathan Anderson, İlkbahar 2023 koleksiyonunda bizleri retro bir dijitalliğe ışınladı. Koleksiyonun stillerinde kullanılan görseller dikkat çekti. Kullanılan lastik torbalardaki akvaryum balığı baskıları, gezegen haritası, palmiye ağaçlarıyla çevrili plajlar ve gün batımı resimleri, internetten satın alınan stok dijital görsellerden seçildi. JW Anderson, koleksiyonun kapanışını, Kraliçe Elizabeth’e teşekkür eden bir tişört tasarımıyla yaptı.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?