Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
BUSINESS

LinkedIn Profilinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

07 Ara 2022

2022 itibariyle global düzeyde 822 milyon kullanıcı sayısıyla her geçen gün etkisini artıran LinkedIn, iş dünyasında çalışan verimliliği ve memnuniyeti, müşteri deneyimi, kurum kültürü ve toplumsal farkındalık gibi çeşitli konularda paylaşımların yapıldığı bir platform. Bunların ötesinde ise LinkedIn’in en önemli özelliği bir kariyer platformu olması. İşverenler LinkedIn Recruiter ile yayınladıkları iş ilanına en uygun adayların profillerine erişebiliyorlar. Peki hem LinkedIn algoritmasında hem de işverenlerin gözünde öne çıkabilecek bir profil için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Arka Planınızı Kişiselleştirin

Banner olarak da bilinen arka plan bölümünde, markanızı veya bireysel kimliğinizi öne çıkaracak, sade, minimal ve göze hoş gelen bir görsel kullanmak, ilk bakışta profilinizin dikkat çekmesi için yapmanız gerekenlerin başında geliyor. Canva gibi uygulamalarda arama çubuğuna LinkedIn banner yazarak hazır template bulabilir ve bunları ufak rötuşlarla revize ederek kullanabilirsiniz. Minimal tasarımlarda pastel renklerin üzerine uzmanlık alanlarınızı yazabilirsiniz. Ya da sizi tanımlayan aktivitelere dair bir görsel de kullanabilirsiniz. Örneğin hiking tutkunuysanız, doğa ve dağ manzaraları tercih edebilirsiniz.

Image via LinkedIn
Arka plan kullanımında şu esnada aktif olarak çalıştığınız kurumun logosunu kullanmak gibi bir hataya düşmeyin. Unutmayın, siz kurumu temsilen bir çalışan olarak LinkedIn’da yer almıyorsunuz. Aksine yaşamın ve işin gereğince yeni deneyim ve fırsatlara açık bir birey olarak LinkedIn’da bulunuyorsunuz.

Pexels
Profesyonel Bir Profil Fotoğrafı Yükleyin

Her ne kadar özgeçmiş ve niyet mektuplarında fotoğraf kullanmamak bir norm olsa da bu kural LinkedIn’da geçerli değil. Tam tersine, LinkedIn profili sizin görünürlüğünüz ne kadar artarsa, o kadar iyi olacaktır. Yüksek çözünürlüklü profesyonel bir profil fotoğrafı ile profilinizi güçlendirebilirsiniz. Profesyonel dediğimizde aklınıza hemen ultra formal bir outfit ve poz gelmesin. İletişime ve iş birliğine yatkın, öz güvenli ve enerjik bir duruş ve ifade, causal bir kombin ile birlikte dahi profesyonel görünecektir.
Ayrıca hazır görünürlük demişken, LinkedIn profil sayfanızdaki ayarlarda profilinizin genel görünürlüğünü unvanınız, deneyimleriniz, eğitim geçmişiniz, sertifikalarınız ve bunların detayları kısmının hepsini genele açık hale getirmenizi öneririz. Son olarak yine profilinizi düzenlediğiniz ayarlar sekmesinde sağ üstte yer alan URL’nizi kişiselleştirmenizi tavsiye ederiz. LinkedIn’in otomatik olarak atadığı düzensiz sayı ve harflerle oluşan bir URL yerine LinkedIn adres çubuğu sonrası adınızın ve soyadınızın göründüğü sabit bir URL set edebilirsiniz.

Image via videoanimationinc.com
Headline’i Unutmayın

Profil fotoğrafınızın hemen altında yer alan headline kısmı, ilk bakışta sizin kim olduğunuzu gösteriyor. Yani headlline kısmında yazdıklarınız ile bir nevi LinkedIn üyelerine kimliğinizi sunuyorsunuz. Headline ksımına şu esnadaki mesleğinizi ve pozisyonunuzu yazmak öncelikli olsa da headline’i bunlarla sınırlı tutmanıza gerek yok. Kısa anahtar kelimeler veya etkileyici cümleler ile şu anda profesyonel uğraşınızın dışında ne ile ilgilendiğinizi ve farklı uzmanlık alanlarınızı belirtebilirsiniz. Kimliğinizin yalnızca bir kısmını göstermek yerine, çok yönlü ve iş birliğine yatkın, toplumsal farkındalığı olan bir birey olarak headline kısmında otantik bir şekilde kendinizi sunmanız sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Image via blog.hootsuite.com
Özet Kısmında Kendinizi Anlatın

Şu ana dek arka plan ve profil fotoğrafınız ve headline kısmında anahtar kelimeler ve kısa cümleler ile kim olduğunuzu efektif bir biçimde gösterdiniz. Fakat işverenlerin sizi tanıması elbette yalnızca bunlarla mümkün değil. Dolayısıyla özet kısmında profesyonel kimliğinizi ve bunun dışında kişisel yaşamınızdaki tutkularınızı ve hobilerinizi kısa ancak nokta atışı cümlelerle ifade etmeniz gerekiyor.

Image via annenberg.usc.edu
İş Deneyimi Kısmını Detaylandırın

Bu kısımda en çok düşülen hatalardan birisi geçmiş iş deneyimlerinde kurum ve pozisyon ismini ve tabii ki tarihleri belirtmek. Fakat her bir iş deneyimini detaylandırmak gerekiyor. Geçmiş işlerinizde özellikle hangi alanlarda faaliyetlerde bulunduğunuzu yine kısa ve oldukça açık bir üslupla dile getirebilirsiniz. Her bir faaliyet için kısa paragraflar veya bullet point tercih edebilirsiniz. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi ise sektörde öne çıkan anahtar kelimeleri deneyimlerinizi anlatırken kullanmak.

Ayrıca iş deneyimi kısmında belirttiklerimizin, eğitim geçmişi ve gönüllü faaliyetler kısmı için de geçerli olduğunu hatırlatalım. Son olarak ise LinkedIn’da kendi görüşlerinizi ve çalışmalarınızı post paylaşarak veya etkilendiğiniz gönderileri repost ederek aktif olmanız gerektiğini vurgulayalım.

Image via talentvis.com
İş Tercihlerinizi Düzenleyin

Giriş kısmında işverenlerin LinkedIn Recruiter kullanarak potansiyel çalışanları görüntülediğini belirtmiştik. LinkedIn’in sizi işveren ilanlarıyla eşleştirerek ilan verenlerle eşleştirmesi için profilinizi düzenlediğiniz ayarlar kısmında profil bölümü ekle kısmının yanında iş tercihlerinizi düzenlemiz oldukça önemli. Burada çalışmak istediğiniz pozisyonları belirtebilir, iş yerinde, hibrit veya uzaktan çalışma seçeneklerinden hangilerini tercih ettiğinizi belirtebilir veya iş türünü tam zamanlı, part-time, freelance veya stajyer olarak seçebilirsiniz. Böylece iş arama kapsamınız belirli ve daha özel olacak ve uyumlu olduğunuz LinkedIn iş ilanlarında görüntülenme olasılığınız artacaktır.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?