Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Lider Olmanın Duygusal Yükü
Sheryl Sandberg
BUSINESS

Lider Olmanın Duygusal Yükü

14 Kas 2022

Büyük ya da küçük ne tür bir ekibin lideri olduğunuz fark etmeksizin, bu rolün beraberinde gelen sorumluluklar duygusal olarak zorlayıcı olabiliyor. Öyle ki pek çok lider ister istemez iş yoğunluğu kadar duygusal bir yükü de sırtlanıyor. Liderliğin duygusal boyutunu da görev tanımı içerisine dahil eder ve bunu doğru biçimlerde yönetmek için yöntemler geliştirirsek, oldukça olumlu sonuçlar elde edebiliriz. Bu zorlu görevin duygusal yüklerini reddettiğimiz takdirde, tam anlamıyla başarılı bir lider olmak pek de mümkün görünmüyor. Gelin, liderliğin duygusal yükleri üzerine biraz düşünelim.

1.5 Bardak
Pek çok lider farkında olarak ya da olmayarak görev tanımlarına dahil olan işlerin yanı sıra bir de duygularını yönetmek üzere görünmeyen bir emek harcıyor. Ekibin karşısında sürekli dayanıklı durmak, olası problemlerde sorumluluk üstlenmek ve sakin kalmak, ekibi motive etmek, insanların çoğuyla iyi geçinmek için çalışmak, çalışanlarla zorlayıcı konuşmalar yapmak gibi iş tanımlarına dahil olan ama fazla görünür olmayan çokça iş mevcut. Tüm bunlar herhangi bir insanın kolaylıkla yapabileceği şeyler olmuyor. Lider rolündeki kimseler; dayanıklı, anlayışlı, güçlü, sakin, çözüm odaklı, motive, sosyal ve pozitif olmak için aslında ciddi bir emek harcıyor. 

The Design Files
Söz konusu liderlik olduğunda öncelikli olarak iş yükü göze çarpsa da, aslında üstlenmeleri beklenen böylesine duygusal sorumluluklar da bir o kadar önemli. Çünkü liderliğin önemli bir bölümü; yapılması gereken işlerin yanı sıra, bu rol için doğru bir karaktere sahip olmayı ve insanlar arası ilişkileri etkin yönetebilmeyi gerektiriyor. Bir başka deyişle, iyi bir lider olup olmadığınızı işiniz konusundaki yetkinliğiniz kadar nasıl biri olduğunuz da etkiliyor. Dolayısıyla karakterinizi, sosyal becerilerinizi ve duygusal dayanıklılığınızı geliştirmek için çalışmak aslında işinizin doğal bir parçası. Liderlerin çoğu bunun bilincinde olsa da olmasa da, zaten halihazırda bunun için çaba sarf ediyor. Önemli olan bu çabaların bilinçli bir biçimde gösterilmesi olabilir. 
Liderlik işinin doğal bir parçası olan duygusal yükü iyi bir biçimde yönetebilmek için aşağıdakiler yardımcı olabilir.

Öncelikle duygusal iş yükünü ve bunun için harcadığınız duygusal emeği görün.

Pek çok lider işlerinin duyguları ile ilgili kısımlarını göz ardı edebiliyor veya farkında olsa bile ikinci plana atabiliyor. Fakat işin bu tarafıyla ilgili etkin bir çaba harcanmadığında işler daha da çığırından çıkabiliyor. Örneğin öfkesini kontrol etmekte güçlük çeken bir lider, stresli anlarda kolaylıkla öfkelenip, pek çok insanın hem ruh halini hem de işini etkileyebiliyor. Ya da iş dolayısıyla yaşadıkları türlü stresleri bastırdıkça, bunlar burnout olarak patlak verebiliyor. Biz istesek de istemesek de duygularımız işimize karışıyor. Dolayısıyla bunları kabul edip bilinçli bir biçimde ele almak çok daha verimli olabilir. 

Rachel Jane
Kendinize ve birlikte çalıştığınız insanlara insan olma hakkı tanıyın. 

Kendi duygularımızı, eksiklerimizi ya da hatalarımızı kabullendiğimiz zaman bunları iyileştirebilmek de kolaylaşıyor. Bir lider olarak her zaman her şeyi doğru yapamayacağınızı bilmek ve bunu paylaşmak düşündüğünüz kadar ürkütücü olmayabilir. İş yerinde kendinize ve birlikte çalıştığınız insanlara hata yapma hakkı tanıyın ve hata yapmaktan kaçınmak yerine bu hatalardan öğrenmeyi odağına alan bir kültür yaratın. 
Ekibiniz için iş yerindeki duyguları yönetmek adına eğitimler düzenleyin. 

Bir lider olarak hem kendi duygularınızı yönetmeyi öğrenmek hem de başkalarının bunu öğrenmesi için alan yaratmak oldukça önemli. Duygu yönetimini iş yeri kültürünüzün önemli bir parçası haline getirdiğiniz takdirde; hem bir lider olarak sizin hem de sizinle birlikte çalışan diğer insanların iş-yaşam dengesi iyileşecek ve verimi de artacaktır. 


Kaynaklar

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?