Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Sputnik
GLOBAL NEWS

Leopard Tanklarının Ukrayna’ya Gönderilmesine İlişkin Tartışma Almanya ve Rusya’yı Karşı Karşıya Getirdi

24 Oca 2023

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Leopard tanklarının Ukrayna'ya gönderimi için Almanya'ya resmi talepte bulunduklarını açıkladı. Blaszczak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Avrupa'nın güvenliğinin Ukrayna’dan geçtiğini vurguladı. Polonya’nın başvurusunun ardından Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un, NATO Genel Sektereti Jens Stoltenberg ile Leopard tanklarının sevkiyatına ilişkin gerçekleştirdiği görüşmeye Moskova’dan tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, sevkiyatın Almanya – Rusya ilişkilerinde iz bırakacağını ifade etti.

Polonya’nın Leopard tanklarının Ukrayna'ya sevkine yönelik gerçekleştirdiği resmi başvurunun ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşme gerçekleştiren Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya'nın teklifi değerlendireceğini, kabul edilmesi durumunda ise envanterinde Leopard tankları bulunan ülkelerin Ukrayna askerlerine eğitim verebileceklerini açıkladı. 

Savunma Bakanı Pistorius, Almanya'nın Ukrayna'ya 2023 yılı süresince aralarında Marder zırhlı muharebe araçları ve Patriot hava savunma sistemlerinin de içerisinde bulunduğu yaklaşık 1,1 milyar euro'luk destek sağlayacağını belirtti. Bu destekle birlikte savaşın başlamasından bu yana Almanya’nın Ukrayna’ya toplam 3,3 milyar euro'nun üzerinde yardımda bulunmuş olacağını ifade eden Pistorius, Avrupa'nın Ukrayna'yı önemsediğini belirtti.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna’ya verilen desteğin Avrupa’nın geleceği açısından büyük önem arz ettiğine vurgu yaparak, “Savaşın bu kritik anında Ukrayna’ya daha ağır ve daha gelişmiş sistemler sağlamamız ve bunu daha hızlı yapmamız lazım" dedi. Stoltenberg, Rus saldırılarına karşı Ukrayna askerlerinin askeri mühimmata sahip olması gerektiğine dikkat çekerek, "Sadece hayatta kalmak için değil, kazanmak, toprakları geri almak ve Avrupa'da egemen, bağımsız bir devlet olarak var olmak için mücadele ediyorlar" ifadesini kullandı. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova’da gerçekleştirdiği basın toplantısında Polonya’nın başvurusuyla başlayan, NATO ve Almanya’nın da sıcak baktığı Ukrayna’ya Leopard tanklarının gönderimine ilişkin açıklama yaptı.

Almanya’da dahil olmak üzere hiçbir Avrupa ülkesiyle diplomatik olarak sıcak temas içerisinde olmadıklarını vurgulayan Peskov, Almanya’nın Leopard tanklarını Ukrayna’ya göndermesinin iki ülke arasındaki ilişkilerde kalıcı bir iz bırakacağını söyledi. Rusya ve Almanya arasındaki diplomatik ilişkilerin tümüyle olumsuz yönde seyir alacağına dikkat çeken Peskov, “Bu tür bir sevkiyat Rusya-Almanya ilişkilerinin geleceği için iyiye işaret etmiyor. Şüphesiz ki bu durum, ilişkilerin geleceğine yönelik kaçınılmaz bir iz bırakır” dedi.

Kaynak;

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?