ZOOM

Lanetli Kral VIII. Henry ve 6 Karısı

13 Ağu 2021

2000’li yılların vazgeçilmezlerinden olan “The Tudors” dizisini izlediniz mi? Birçoğumuz, İngiliz tarihinin en parlak dönemine şahitlik ve önderlik etmiş olan Tudor Hanedanı’nın meşhur kralı VIII. Henry ve onun altı kraliçesini bu dizi aracılığıyla bir hayli yakından tanıma fırsatı bulmuştuk. Bu kral, ülkesine yaklaşık 36 yıl boyunca hükmetmiş olmasına rağmen başarılarından ve yürüttüğü politikalardan ziyade fırtınalı ‘aşk hayatı’ ile gündeme gelen bir kral olarak biliniyor, zira yanındaki koltuğa oturabilen kraliçelerin hiçbiri burada, koltuğa sıcaklığını bırakabilecek kadar uzun süre oturamamış. Henry Tudor’ın, adeta lanetli bir kral gibi evlendiği kadınları hazin bir sona sürüklediği söylentileri, o dönemin dillerden düşmeyen dedikoduları arasında olsa gerek. Bugün, talihsiz kralın lanetinin, kendinden daha talihsiz olduğunu düşündüğümüz altı karısının hayatını nasıl etkilediğini inceliyoruz.

2.5 Bardak

"The Tudors"
Aragonlu Catherine
 
Kral II. Ferdinand ve Kraliçe I. Isabel’in kızı ve en küçük çocuğu olan Catherine, aynı zamanda Kral VIII. Henry’nin ilk karısı ve I. Mary’nin de annesiydi. Henry’nin, tahta geçer geçmez Tudor Hanedanı’nın devamını sağlamayı adeta takıntı haline getirdiği söyleniyor, haliyle dünyaya bir erkek çocuk getirme konusunda ısrarcı ve istikrarlı denemeler yapıyor. Ne yazık ki kral ve kraliçenin hayatta kalmayı başaran tek çocukları I. Mary oluyor. Kralın yanında 23 sene kadar kalmayı başarabilse de hanedana bir erkek çocuk veremiyor olması, Henry’nin gözlerini dışarı çevirmesine neden oluyor. En nihayetinde kral, 1520’li yıllarda kraliçenin nedimelerinden olan Anne Boleyn’e karşı konulamaz bir ilgi duymaya başladığında Roma Katolik Kilisesi’nin itirazlarına karşı gelerek Catherine’den boşanıyor. Artık bir kraliçe değil, prenses olan VIII. Henry’nin ilk ve eski karısı Aragonlu Catherine 1536 yılında vefat ediyor.

"Boleyn Kızı"
Anne Boleyn
 
İngiltere’nin efsanevi kraliçesi Anne Boleyn’i kim bilmez? Kral henüz ilk karısı ile evliyken onunla kısa bir ilişki yaşayan Boleyn kızı, bir süre sonra kralın yalnızca metresi olmayı reddediyor. Bunun üzerine Roma Katolik Kilisesi’ne karşı gelerek ilk karısından boşanıp Anne ile evlenen kralın, genç kadına ne denli vurulduğunu tahmin etmekte zorlanmıyoruz doğrusu. Hala bir erkek çocuk sahibi olma umuduyla yanıp tutuşan kralın beklentilerini karşılayamayan kraliçe, evlendikleri sene doğan ilk çocukları Elizabeth’in ardından birçok düşük yapıyor. Bu durum karşısında karısına olan ilgisini kaybeden kralın kendisine bir metres alması, Anne Boleyn’i çileden çıkarıyor. Kardeşi Mary’nin de yardımıyla metresi saraydan attırma planları yapan kraliçeyle olan birlikteliklerini sonlandırmak isteyen Henry, kadını zina ve hainlik ile suçlayarak idam ettiriyor. Günümüzde birçok tarihçi, Henry Tudor’ın karısından kurtulmak adına yalan söylediğine inanıyor.

"The Tudors"
Jane Seymour

Kral, Anne Boleyn’in ölümünün üzerinden henüz günler geçmişken hem Anne’in hem Catherine’in nedimeliğini yapmış olan üçüncü karısı Jane Seymour ile evleniyor. Üstelik Boleyn kızının annesi ile Jane’in annesinin birinci dereceden kuzen olduğu ve iki kızın bir zamanlar birlikte büyütüldüğü de biliniyor. Kralın erkek çocuk yalvarışlarına cevap verebilen ilk kraliçe olan Jane, 1537 senesinde krala ve Tudor Hanedanı’na nihayet bir erkek çocuk doğuruyor. Ancak ne yazık ki Jane Seymour, Henry’nin ilk erkek çocuğu olan VI. Edward’ın doğumundan haftalar sonra meydana gelen komplikasyonlar nedeniyle vefat ediyor.

"The Tudors"
Clevesli Anne
 
İlk varisinin doğumu ve karısı Jane’in ölümünün ardından iki sene boyunca bekar kalan krala, Avrupa ittifakı için Cleves Dükü’nün Anne ve Amelia isimli kızlarından biri ile evlenmesi öneriliyor. Bunun üzerine bir seçim yapmak adına iki kadının resmini isteyen kral, Anne’i daha çekici bularak kraliçesi olmak üzerek onu tercih ediyor. Ancak genç kadın İngiltere’ye vardığında Henry bir hayli şaşırıyor, zira kadının, kendisine verilen resim ile uzaktan yakından alakası olmadığını düşünüyor. Hayal kırıklığına uğrayan kral evliliklerini engellemek ya da ertelemek için uğraşmış olsa da en nihayetinde 1540 senesinde “çirkin kraliçe” olarak bilinen Clevesli Anne ile evleniyor. Anne, saray halkı tarafından oldukça sevilen bir kraliçe olsa da Henry’nin sevgisini kazanma konusunda aynı performansı sergileyemiyor ve neticesinde, evliliklerinin üzerinden henüz altı ay kadar kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen anlaşmalı bir şekilde boşanmayı kabul ediyor. Evliliklerinin son bulmasının ardından kral tarafından oldukça cömert bir aylık gelire ve kralın ‘kız kardeşi’ olarak anılmaya layık görülen Clevesli Anne, yaşamının geri kalanına huzurlu bir şekilde devam ediyor.

"The Tudors"
Catherine Howard
 
Kral, evlenip boşandığı aynı sene içerisinde, ikinci karısı Anne Boleyn’in kuzeni ve Clevesli Anne’in nedimesi olan 19 yaşındaki Catherine Howard ile evlenerek beşinci kraliçesini yanındaki koltuğa oturtuyor. Beşinci evliliği esnasında fazla kilolarıyla neredeyse yürüyemeyecek halde olduğu bilinen kralın, “dikensiz bir gül” olarak nitelendirdiği yeni karısının neşesine ve enerjisine hayran olduğu ve onu sık sık hediyelere boğduğu söyleniyor. Fakat evliliklerinin üzerinden henüz bir yıl geçmemişken beşinci kraliçenin ihanetleri, yeterli delillerle birlikte su yüzüne çıkıyor ve en nihayetinde genç kadın, zina ve hainlik suçlarıyla yargılanarak idam ediliyor.

"The Tudors"
Catherine Parr
 
Beşinci karısının idamının üzerinden bir yıl sonra altıncı ve son karısı Catherine Parr ile evlenen VIII. Henry, nihayet yanındaki koltuğu kesin olarak dolduruyor. Esprili ve eğitimli dul bir kadın olan Catherine, Protestanlık mezhebine gösterdiği ilgi doğrultusunda kral tarafından tutuklatılmış olsa da kendinden önceki kraliçelerin kaderinin başına gelmesini engelleyerek sarayın istikrarlı ve huzurlu bir yaşam sürmesine katkı sağlamayı başarıyor. Kralın çocuklarına karşı kibar ve ilgili bir üvey anne olduğu da söyleniyor. Her yönüyle Tudor Hanedanı’nın en başarılı ve etkili kraliçesi olan Catherine Parr, kocası Henry’nin ölümünden bir yıl sonra 1548 senesinde İngiltere’nin kraliçesi olarak vefat ediyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?