Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
https://unsplash.com
DOĞAL YAŞAM Bilim, Scope

Kuzey Kutbuyla İlgili Soğuk Gerçekler

17 Oca 2023

Dünyanın en kuzey noktası olan Kuzey Kutbu, çok eski zamanlardan beri çok çeşitli efsanelere ve sinematik kurgulara ilham olagelmektedir. Çok sayıda Avrupalı kaşifin, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Kuzey Kutbu’nu keşif yolunda hayatını kaybetmesi de buranın gizemini tam olarak çözmeye yetmemiştir. Şaşırtıcı efsaneler ve çılgın teorilere konu olan Kuzey Kutbu hakkındaki en soğuk gerçekleri okurken yanınıza, içinizi ısıtacak bir fincan kahve almayı unutmayın.

https://unsplash.com
Zamanın Ötesinde

Kuzey Kutbu’nun insan ziyaretçileri, kaşifler, maceracı turistler ve araştırmacılardan ibarettir. Onun dışında bu bölgede kalıcı olarak yaşayan kimse yoktur. Kalıcı yerleşim yerleri olmadığı için Kuzey Kutbu’na herhangi bir saat dilimi de atanmamıştır. Dolayısıyla Kuzey Kutbu’ndayken kendinize, uygun olan herhangi bir saat dilimini seçebilirsiniz. 

https://unsplash.com
Karasız

Kuzey Kutbu’nda hiç kara kütlesi yoktur. Kara kütlesinin yerine Arktik Okyanus’unun (Kuzey Buz Denizi) yüzeyinde yüzen 2 ila 3 metre kalınlığındaki devasa buz kütleleri vardır. Buz kütlelerinin altındaki su ise 4 bin metre derinliğe kadar ulaşmaktadır. 

https://storage.googleapis.com
Cansız 

Kuzey Kutbu'nda, bölgenin geri kalanına kıyasla çok fazla bitki ve hayvan yoktur. Soğuk ve dalgalı iklimine rağmen, Kuzey Kutup Dairesi inanılmaz derecede biyolojik çeşitliliğe sahiptir. 21.000'den fazla bitki ve hayvan türü, bölgedeki ekstrem manzaralara adapte olmuştur. Ancak karanın veya karasal flora ve faunanın olmadığı Kuzey Kutbu’nda vahşi yaşam çok daha az ve daha uzaktır. Deniz buzunun altında çeşitli derinliklerde yaşayan arktik morina, karides ve kabuklular ile buzun üzerinde yaşayan arktik sumrular, fulmarlar, kittiwake'ler ve kar kiraz kuşları, Kuzey Kutbu’nun belli başlı canlı türlerini oluşturur. 

https://pbs.twimg.com
Güneş Ya Hep Ya Hiç

Kuzey Kutbu'nda ya sadece karanlık ya da sadece ışık vardır. Güneş yılda sadece bir kez doğup batar. 20 Mart'ta ilkbahar ekinoksuyla birlikte yükselen Güneş, 22 Eylül sonbahar ekinoksuna kadar gökyüzünde kalır. Tam altı ay boyunca. 22 Eylül’de ise karanlık günler başlar. Kış boyunca Kuzey Kutbu, Güneş 20 Mart’ta nihayet yükselmeye başlayana kadar, günün 24 saati karanlıktır.  Güneş’in doğuşunun da batışının da Dünya üzerinde en kıymetli olduğu yer şüphesiz ki burasıdır. 

https://i0.wp.com
İki Rakip Kaşif

20. yüzyılın başlarında, Kuzey Kutbu, Dünya üzerinde henüz keşfedilmemiş son yerlerden biriydi. 1909 yılına gelindiğinde ise gazetelerde bir değil iki kaşifin birden Dünya’nın zirvesine ulaştığı haberi yayınlanmıştı: Robert E. Peary ve Frederick E. Cook. İki ABD’li kaşif de 1907-1909 yılları arasında Kuzey Kutbu’nu keşfettiklerini iddia ediyordu. Biraz tartışmalı da olsa resmi kayıtlara Kuzey Kutbu’nun 1908 yılında Peary tarafından keşfedildiği yazıldı. Ancak daha sonraları yapılan incelemelerde Peary’nin Kuzey Kutbu’na belki de hiç gitmemiş olabileceği sonucuna varıldı. Gitmiş olsa bile ekip arkadaşları muhtemelen Peary’den önce kutba ayak basmıştı. Neticede Kuzey Kutbu’na ilk ayak basan insanla ilgili tarih, hala tam olarak aydınlatılamamıştır. 

Kuzey Kutbu’na hava yoluyla ise ilk kez 1926 yılında ulaşılmıştır. Bu tarihten sonra Kuzey Kutbuna farklı kişiler tarafından değişik biçimlerde gidilmiştir. İnsanoğlunun Kuzey Kutbu’na deniz yoluyla ulaşması ise çok daha geç bir tarihte, 1977’de gerçekleşmiştir. Ruslara ait ilk nükleer buzkıran olan Arktika isimli gemi, 1977 yılında Kuzey Kutbu’na ulaşan ilk gemi olma ünvanını kazanmıştır. 

https://www.matematiksel.org
Kuzeyli Noel Baba

Noel Baba mitinin kaynağı olan dini figür Aziz Nikolaos, bugün ülkemiz sınırları içinde, Antalya’nın Demre ilçesinin bulunduğu bölgede yer alan antik bir Likya kenti olan Myra’dan gelmiştir. Ancak 1800’lerin ortalarında Amerikalı karikatürist Thomas Nast, aziz karakterini bugün Noel Baba olarak bildiğimiz şekliyle; şişman, neşeli ve bir çuval dolusu oyuncakla dolaşan haliyle tasvir etmeye başlamıştır. Aynı dönemde, Avrupa ve Amerika’dan Kuzey Kutbu’na yapılan bir dizi keşif seferi de dünyanın hayal gücünü ele geçirdiğinden, Noel Baba için kalıcı ikametgah olarak Kuzey Kutbu seçilmiştir. Nast, Noel Baba’yı Kuzey Kutbu’nda çizmeye başlamıştır ve bu tarihten itibaren Noel Baba’nın kalıcı evi Kuzey Kutbu olmuştur. 

https://unsplash.com
İklim Krizi ve Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu, dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı ısınıyor. İklim krizi derinleştikçe bilim adamları, 30 yıldan daha kısa bir süre içinde Kuzey Kutbu’nda yazları deniz üzerindeki buz örtüsünün tamamen ortadan kalkacağı görüşünde birleşiyor. Kuzey Kutbu'nda olanlar tüm Dünya'yı etkileyeceğinden, buzun mevsimsel olarak kaybolması muhtemelen deniz seviyelerinin yükselmesine, daha şiddetli hava olaylarına ve yedi kıtanın tamamında iklim ve yağışta şiddetli değişiklikler ortaya çıkmasına yol açacaktır.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?