Önümüzdeki 5 gün boyunca
biography.com
KÜLTÜR/SANAT

Kurt Vonnegut ve Eserleri İncelemesi

22 Eyl 2022

Çağdaş Amerikan edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Kurt Vonnegut, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da savaşmış ve Almanlar tarafından esir tutulmuş usta bir yazardır. O dönem tutuklu olarak bulunduğu Dresden’de korkunç bombalanmalara tanıklık eden Vonnegut, çok kişinin ölümüne neden olan bu kanlı olaydan öylesine etkilenmiştir ki eserlerinde de alaycı, karamsar ve umutsuz bir tavır takınmıştır. Böylelikle postmodern edebiyat akımının da önemli bir parçası haline gelen Vonnegut’un kalemi ile henüz tanışmadıysanız, Vonnegut okumaya yazarın başyapıtı olarak görülen orijinal adı Slaughterhouse-Five olan Mezbaha No 5 adlı romanı ile başlamanızı tavsiye ederiz. Eğer içlerinde Mezbaha No 5 romanının da bulunduğu, yazarın en başarılı eserlerini incelediğimiz yazımızı okumak isterseniz, hemen aşağı kaydırın.

2 Bardak

kitap365.com

Kurt Vonnegut Kimdir?


1922 yılında Amerika’da doğan Kurt Vonnegut, Cornell Üniversitesi Biyokimya bölümünü bitirdi ve ardından II. Dünya Savaşı’nda Avrupa’da asker olarak görev aldı. Dresden’de bir süre tutuklu kalan yazar, şehrin bombalanmasına da tanıklık etti. Bu bombalanma ve beraberinde gelen çok sayıda ölüm, yazarı postmodern akımının bir parçası haline getirdi. Bu korkunç olaydan etkilenen yazar, Dresden’de yaşadıklarından da bahsettiği Mezbaha No 5 adını verdiği romanını 1969 yılında kaleme aldı. Yazar, önceleri bilimkurgu ağırlıklı eserler yazsa da yavaş yavaş yazı dilini ve türünü değiştirdi. 1952 yılında bilimkurgu türünde yazdığı ilk romanı Otomatik Piyano ile büyük beğeni toplayan Vonnegut, 1959 yılında Titan’ın Sirenleri, 1961’de Gece Ana, 1963’te Kedi Beşiği ve 1973 yılında Şampiyonların Kahvaltısı ve 1979 yılında da Hapishane Kuşu’nu kaleme aldı. Toplamda 14 adet eserde imzası bulunan Vonnegut, romanlarının yanı sıra kısa öyküler, makaleler ve oyunlar da yazdı. Eserlerinin birçoğunun Türkçeye çevrildiği yazar, 85 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

kitapyurdu.com

Kedi Beşiği


Yazarın 1963 yılında Cat’s Cradle olarak kaleme aldığı Kedi Beşiği, Can Yayınları’ndan Mahir Ünsal Eriş’in çevirisi ile 2021 yılında bir kez daha okuyucusuyla buluşuyor. Toplamda 312 sayfadan oluşan bu kült eser, felaket, kıyım ve dünyanın sonu gibi temaları işliyor. Bütün bildiğiniz felaket senaryolarını unutmanızı söyleyen bu roman, bilim ve atom bombası gibi bilimkurgunun temel taşlarını içeriyor. Heyecanın hız kesmediği bu roman, dünyanın sonunu getirebilecek buz-dokuz üzerinde çalışan ihtiyar Felix Hoenikker’in beyaz koltuğunda ölü bulunmasıyla başlıyor. Yaşlı adamın üç çocuğu bu gizemli maddeyi aralarında bölüşüyor ve bir daha da bu konu hakkında konuşmuyorlar. Ama üç çocuğun yolları bir adada kesişince, madde yeniden gündem konusu oluyor. İroni ile dolu olan bu roman, olası bir felaketin aslında hiç de uzak olmadığını okuyucusuna anlatıyor. 

kitapyurdu.com

Mezbaha No 5


2021 yılında Hamdi Koç’un çevirisi ile Can Yayınları’ndan çıkan Mezbaha No 5 ya da orijinal adıyla Slaughterhouse-Five aslen 1969 yılında okuyucusuyla buluştu. Postmodern edebiyat akımının en önemli eserlerinden biri olan Mezbaha No 5, ikinci dünya savaşı, uzayda yolculuk ve zamanda yolculuk gibi temalar üzerinden gidiyor. Dresden’de de geçtiği için biyografik öğeler taşıyan bu eser, Billy Pilgrim’in yaptığı zaman yolculuklarını anlatıyor. Kendi doğumunu ve ölümünü bile gördüğünü ve sürekli zaman yolculuğu yaptığını söyleyen Billy Pilgrim, parçalanmış hayatını zaman akışından kopmuş bir şekilde okuyucuya aktarıyor. Yer yer komik olan bu eser, yazarın başyapıtı olarak kabul ediliyor. 

kitapyurdu.com

Şampiyonların Kahvaltısı


2021 yılında Can Yayınları baskısı ile bir kez daha okuyucusuyla buluşan Şampiyonların Kahvaltısı, Cem Akaş’ın orijinal dilinden çevirisi ile yeniden raflarda yerini aldı. 296 sayfalık bu eser, tüketim toplumu, kitlesel medya, delilik ve şiddet gibi temalar üzerinden ilerliyor. Roman, orta yaş krizine girmiş galeri sahibi Dwayne Hoover’ın bir bilimkurgu yazarı olan Kilgore Trout ile tanışmasını ele alıyor. Yazar bu eserinde zengin Amerika’nın siyasetini ve tüketin çılgınlığını eleştiriyor. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?