Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
DOĞAL YAŞAM

Kuraklık Neden Önemli Bir Problem?

05 Oca 2023

Yavaş gelen ancak vardığında etkileri uzunca bir dönemi kapsayan kuraklık çağımızın en önemli tehlikelerinden biri olarak ifade edilebilir. Temelde yeterli miktarda suyun bulunmamasından kaynaklanan bir problem olan kuraklık bir bölgede buharlaşmanın yağış miktarından çok daha fazla olması ile kendini gösterir. Eğer bu problem uzun bir süreçte var olmaya devam ederse o noktada kuraklık ciddi bir sorun olarak kendini gösterir. Peki kuraklık neden bu denli önemli bir problem?

1.5 Bardak

Hepimizin çok iyi bildiği üzere su, tüm canlılar için temel yaşam kaynağıdır. Bu sebeple de su israfından kaçınmak, onu kirletmemek ve korumak oldukça önemli tedbirler olarak sıralanabilir. Ancak kuraklık gibi önemli bir tehlike ile karşı karşıya kalmamızdaki tek etken yalnızca su değil. Geniş etkili hava kütleleri, coğrafi özellikler, enlem derecesi, doğaya verilen zarar ve bununla birlikte ekolojik dengenin bozulması kuraklık üzerinde etkili olan diğer önemli problemler olarak söylenebilir. Dolayısıyla bu konuda alınabilecek en yapıcı tedbir gezegenimize hak ettiği değeri vermekten geçiyor. 

Bilinçli ve sorumluluklarının farkında olan birer birey olarak tabiat ananın bize sunduğu güzelliklere karşın bazı önemli borçlarımızın olduğunu görmezden gelemeyiz. Doğa, sunduğu eşsiz nimetleri bizlere verme konusunda son derece cömert davranırken onun tüm bu içeriklerini sınırsızmışçasına kullanmak ve tüketmek büyük bir nankörlük olur. Dolayısıyla doğanın bize sunduklarından yararlanırken suistimal etmeyeye ve israftan kaçınmaya özen göstermek gerekiyor. Bu sebeple de tabiatı korumak, çevreci adımlar atmak, suyu kirletmemek, doğanın dengesini bozabilecek eylemlerde bulunmamak, mümkün olduğunca doğa dostu ürünler tercih etmek ve sürdürülebilir yaşamı benimsemek oldukça önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. 

Kuraklık denildiğinde aklımıza yeterli suya ulaşılamamasından kaynaklanan problemler gelir. Bu doğrudur. Ancak saydığımız tüm bu unsurlar, dikkat edilmediği takdirde bir zincirin halkaları gibi birleşerek böylesi önemli bir tehlikeyi meydana getirir. Dolayısıyla kuraklığın önüne geçebilmek için yalnızca bir noktaya odaklanmamak gerekiyor. Biricik gezegenimize hak ettiği değeri verebilmek için yapabileceğimiz pek çok şey bulunuyor. Bunları görmezden gelmemek ve üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek kuraklık gibi önemli bir tehlike ile baş etmek konusunda oldukça önemli rol oynuyor. Peki bugün geldiğimiz noktada kuraklığı önlemek için hala bir şeyler yapabilir miyiz?

Zararın neresinden dönersek o denli kar sağlayabiliriz. Doğanın tahribata uğraması elbette çok üzücü ve kabul edilemez bir durum. Ancak nasılsa tahrip edildi ve bu saatten sonra yapıcı bir çaba sarf etmenin çok da bir anlamı yok diyerek hareket etmek daha ciddi boyutlarda problemlerin yaşanmasını kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla bu şekilde düşünmek yerine henüz vakit varken, bu topraklar üzerinde pek çok eylem gerçekleştirebiliyorken ve en önemlisi hala nefes alabiliyorken elimizden geleni yapabilmeye odaklanmalıyız. 

Su israfının önüne geçebilmek, kirli suları arıtarak tekrardan kullanabilmek, ormanlık alanlara zarar vermemek ve olabildiğince ağaç dikmek, betonlaşmanın azaltılması, geri dönüşüm için teknolojik sistemlerin kullanılması ve kişilerin alabileceği bireysel tedbirler konusunda bilinçlendirilmesi son derece önem taşıyan pratikler olarak özetlenebilir. Günümüzde kuraklık gibi önemli bir tehlike ile karşı karşıya olabiliriz. Ancak doğru uygulamalar sayesinde bu problemi etkili bir şekilde yönetebilmenin de mümkün olabileceğinin altını çizmek gerekir. Unutulmaması gerekir ki su tüm canlıların hayat damarıdır. Ona sahip olmamamız durumunda kuraklık kapımızı çalabilir ve böyle bir noktada telafi edeceğimiz bir şey artık söz konusu olmayabilir. Dolayısıyla hala vaktimiz varken elimizden geleni yapmak ve sorumluluk almak gerekiyor. Unutmayın ki başka bir dünyamız yok ve böyle bir tehlike var olduğunda bir geleceğimiz de olmayacak.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?