Pexels
SEYAHAT

Kullanım Alanlarına Göre Karavan Dekorasyonları

11 Oca 2022

Şehrin gürültüsünden uzakta olmak, daha keyifli ve doğayla iç içe tatiller geçirmek için kullanılan karavanlar, son zamanlarda dekorasyonlarıyla öne çıkıyorlar. Biz de birbirinden şık ve kullanışlı şekilde dekore edilen karavanlardan esinlenerek bu yazıda bazı dekorasyon ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

2 Bardak

Pexels
İlk olarak karavanın neden kullanılacağının belirlenmesi gerekiyor. Bu karavan ile kısa yaz tatilleri mi gerçekleştirilecek, kalabalık arkadaş gruplarıyla mı kalınacak yoksa karavan tamamen bir yaşam alanı olarak mı kullanılacak sorularına yanıt bulduktan sonra karavan dizaynının püf noktalarına değinebiliriz.

Pexels
Dekorasyona başlamadan düşünülmesi gereken bir diğer önemli konu ise aracın türü. Bugün birçok aracın karavan olarak kullanıldığına denk gelebiliyoruz. Bu bazen küçük bir araba olabilirken bazen de akıllara gelmeyecek büyüklükte ve farklı kullanım alanlarına sahip araçlar olabiliyor. Ancak klasik bir karavan tercih ediyorsanız hali hazırda içinde mutfak, banyo gibi bölümler oluşturulmuş olması muhtemel. 

Pexels
Kalabalık Gruplar ile Karavan Tatili

Karavan hayatını yalnızca küçük aileler ya da çiftler için hayal ederiz. Oysa sadece kalabalık arkadaş gruplarını da karavan seyahatinde görmek mümkün. Belki bu seyahatler kısa seyahatler olabilir ancak özellikle yaz tatillerinde bu gruplara rastlamak mümkün. Kamp ruhunu yansıtan bir sonbahar tatil planı da olabilir tabii. Böyle bir tatil planında elbette aracın içinde birçok alan açılması gerekiyor. Örneğin, 5 kişilik bir grup ile karavan tatili yapabilmek için herkesin kalabileceği alanlar yaratmak gibi. Bu noktada fonksiyonel karavan tasarımları öne çıkıyor. Ranza sisteminin yanı sıra dinlenme ve yemek alanı olarak kullanılan kısmın da yatak olarak değerlendirilebilmesi daha çok alan yaratan bazı ipuçları arasında yer alır. 

Unsplash
Yaşam Alanı Olarak Karavan 

Şehir hayatından uzak, her an her şehirde olabilmek bir hayat için karavanı bir yaşam alanı olarak tercih etmek popüler seçenekler arasında yer alıyor. Son yıllarda ilgi çekici YouTube ve sosyal medya içeriği olarak da karşımıza çıkan karavanda yaşamın ayrıca bir tarz olduğunu söylemek de mümkün. Aynı zamanda bu alanda içerik üreten YouTube kanalları sayesinde karavanla kalınabilecek birçok kamp alanı ve pratik yaşam tüyosu bilgilerine ulaşmak da mümkün. 

Unsplash
Dekorasyon bölümüne geldiğimizde ise bir önceki başlıkta da bahsetmiş olduğumuz depolama alanlarına tekrar değinmeliyiz. Belirli bir alana sahip olduğu için karavan içerisindeki her alanı ve köşeyi değerlendirmek en mantıklı seçeneklerden biri. Bu alanları değerlendirirken de en çok kullanılan eşyaları ve en az kullanılan eşyaları birbirinden ayırıp kolay ve daha zor ulaşılabilir yerlere yerleştirmek mümkün. Aynı zamanda araç hareket ederken eşyaların düşmemesi için de depolama konusunda yardımcı olabilecek kutu, sepet ve benzeri saklama ürünleri kullanılabilir.

Pexels
Kısa Süreli Tatillerde Karavan

Karavan hangi tatil ya da yaşam alanı için kullanılıyor olursa olsun iç dizaynı her zaman için şık olabilir. Eğer kısa tatillerde az kişi sayısıyla kullanılacak bir karavandan bahsediyorsak saklama alanı yaratma çabasına girmeden daha çok görünüme odaklanabiliriz. Bu noktada minimalist, bohem, rustik gibi çeşitli dekorasyon stilleri daha rahat bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca bu stilleri tüm karavan dekorasyonlarında kullanmak mümkün. Yalnızca doğru eşyaları seçerek, yaşam alanı olarak kullanılacak bir karavanda minimalist bir dekorasyon oluşturulabilir. 
Not: Güneş paneli, su deposu, banyo gibi çeşitli detaylara sahip olması sebebiyle karavan tasarımında teknik konular da yer alır. Ancak biz bu yazıda yalnızca iç dekorasyon tüyolarına değindik. Sizler de karavan dekorasyonuyla ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın! :)

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?