Pexels
ZOOM

Kulağa Tuhaf Gelen Gerçek Fobiler

30 Tem 2021

Eğer sizin de bir fobiniz varsa hayatı ne denli etkilediklerini biliyorsunuzdur. Herhangi bir şeyden veya durumdan korkma anlamına gelen fobiler günlük yaşamınızda size birçok zorluk çıkarabilir. Üstelik psikologlar 400’den fazla fobinin olduğunu söylüyorlar. Peki, bunlardan kaçı gerçek anlamda kulağa tuhaf geliyor? Bizim için normal olan birçok durum bazı insanlar için fobi olabilir, örneğin dans etmek, açık alanda bulunmak gibi. Duyunca şaşıracağınız birçok fobiyi sizin için derledik.

Pexels
Cep Telefonundan Uzak Kalma Korkusu (Nomofobi)
 
Hızla gelişen ve değişen teknoloji, hepimizi bir nevi kendine bağımlı hale getirdi. Nomofobi ise akıllı telefonlardan uzak kalamama korkusu, yani bu fobiye sahip olan kişiler şarjlarının bitmesinden ya da telefonlarını kaybetmekten aşırı derecede rahatsızlık duyuyor. İletişimden uzak kalamayan bu kişiler sürekli telefonlarıyla temas halinde olmak ve onu kullanabilmek istiyorlar. Aslında çevremize baktığımızda bu fobiye sahip birçok kişiyi bulabiliriz. Teknolojinin hayatımıza her geçen gün daha da girmesiyle bu kişilerin de sayısı elbette artıyor. 

Pexels
Fıstık Ezmesinin Damağa Yapışmasından Korkma Fobisi (Arakibutirofob)
 
Bir başka oldukça ilginç fobi ise arakibutirob yani kişilerin fıstık ezmesinin damaklarına yapışmasından korkmaları. Çoğumuza göre gayet normal olan bu durum bazı kişiler için rahatsızlık verici. Fıstık ezmesinin üst damakta bıraktığı histen hoşlanmayan hatta korkan fobi sahibi kişiler fıstık ezmesini yanlışlıkla yemekten çekiniyorlar.

Pexels
 
Kahkaha Atma Korkusu (Gelotofobi)
 
Günlük hayatı oldukça zorlaştıracak bir başka fobi ise gelotofobi. Bu kişiler, kendilerine gülünmesinden veya dalga geçilmesinden oldukça çekinirler. Oysa ki birlikte gülmenin, kahkaha atmanın güzel olduğunu hepimiz biliriz. Fakat bu fobiye sahip olanlar için bu durum oldukça endişe verici. Doğal olarak birçok kişi kendine gülünmesinden hoşlanmayabilir fakat bu kişiler durumu normalden fazla içselleştiriyor diyebiliriz.

Pexels
Kaynana Fobisi (Pentherafobi)
 
Listemizin bir başka ilginç fobisi de pentherafobi. Bu kişiler gelin-kayınvalide ikilemini yaşamak istemez ve korkarlar. Bu fobiye sahip olan kişiler ne yazık ki fobi sebebiyle evliliklerinde de problem yaşıyor. Bunun çözümü olarak ise birçok kişi terapiye başvuruyor

Pexels
Karşıdan Karşıya Geçme Korkusu (Agirofobi)
 
Küçüklüğünüzde anne-babanız tarafından karşıdan karşıya geçme konusunda aşırı korkutulduysanız bu fobiye sahip olmanız gayet doğal. Agirofobiye sahip olan kişiler araçsız bir yoldan bile geçerken oldukça zorlanabiliyorlar. Bu kişiler için kalabalık ve çok araçlı şehirlerde yaşamak elbette ki endişe verici olabiliyor.
 

Unsplash
Oyuncak Bebek Korkusu (Pediofobi)
 
Vitrin mankenleri, oyuncak bebekler, robot oyuncaklar bu kişiler tüm bunlardan korkuyorlar. Ayrıca onların bebeklerden korkması için oyuncak bebeklerin korkunç olmasına gerek de yok. Sigmund Freud’a göre bu korkunun arka planında oyuncak bebeklerin canlanmasından korkmak var. Günlük hayatı oldukça zorlaştırabilecek bu fobi, ciddi anlamda ilginç gelebilir birçok kişiye.

Unsplash
Uzun Kelimelerden Korkma Fobisi (Hippopotomonstrosesquippedaliophobia)
 
Duyduğunuzda şaşırabileceğiniz bir başka fobi ise uzun kelimelerden korkma fobisi. Tıp literatüründeki en uzun fobi ismi olan hippopotomonstrosesquippedaliophobia’dan muzdarip olan birçok kişi var. Ayrıca bu fobiye sahip olan kişiler hastalığın adından bile korkuyorlar. Bu durumda Almanca’daki uzun kelimeleri düşününce Almanca bilen kişilerin bu fobiye sahip olması oldukça kötü olmalı diye düşünüyoruz.

Pexels
 
Aynada Kendi Yansımasını Görmekten Korkma ( Eisoptrofobi)
 
Günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde yer alan aynalara bakmaktan çoğu zaman hoşlanırız. Fakat Eisoptrofobi’ye sahip olan kişiler için bu durum böyle değil maalesef. Aynada kendi yansımalarını görmekten korkan kişiler hayatları boyunca bu korku ile yaşamak zorundalar. Aynada kendilerini gördüklerinde korkan ve hatta durumu depresyona kadar giden birçok kişi var.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?