Unsplash
SEYAHAT

Küçük Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Ağva

03 Kas 2021

Bugün çarşamba, haftanın yarısındayız ve hafta sonunun hayalleri kurulmaya başlandı bile. Hava durumu güneşli bir hava öngörüyor. "İstanbul’un telaşından kaçmak için güzel bir fırsat. Ama iki gün için de çok uzak yerlere gidilmez" mi diyorsunuz? Haklısınız, dinlendiğinden fazla yorulabiliyor insan. Peki o halde, yakın yerlere bakmak en iyisi gibi, mesela Ağva!

2 Bardak

şile belediyesi
Konum ve Ulaşım

Ağva’nın birden fazla kelime anlamı olduğu söyleniyor ama en çok bilinen anlamı “iki dere arasında”. Coğrafi olarak, tanımı gibi iki dere arasında konumlanıyor. Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva’nın iki tarafından akarak sonunda denizle buluşuyor. Yeşilçay Deresi'nin üzerinde oteller bulunurken, Göksu deresinin civarında evler ve yürüyüş yolları bulunuyor.
 
İstanbul’a yaklaşık 100 km uzaklıkta, bu yol arabayla 1 saat 40 dakika sürebiliyor. Unutmadan, İstanbul-Ağva yolu şahsi araba ile daha kolay bir yol olsa da belediye otobüsleri de bu lokasyona hizmet veriyor. Onlar da Üsküdar’dan kalkıp belli başlı duraklarda durarak ilk önce Şile’ye ardından da Ağva’ya geçiyor.. Ama otobüs süresi üç saate kadar çıkabiliyor. Otobüsler konforlu olsa da özellikle Şile-Ağva arasındaki köy yollarının virajları sebebiyle biraz zorlayıcı bir yolculuk olabiliyor.
Neler Yapılabilir?
 
Ağva’ya geldiğinizde yapabileceğiniz birçok aktivite var. Bunların hepsini yapmaya başlamadan enerji toplamak için güzel bir gözleme yemenizi öneriyorum. Çarşıdaki gözlemeci teyzelerin hemen hepsinin gözlemeleri muhteşem oluyor. Elle açılan bu gözlemelerde malzemeden asla kaçınılmıyor ve önünüze baya büyük bir gözleme geliyor... Hatta bitiremezseniz paket yaptırıp yanınıza alıyor, yürüyüşünüzü yaparken acıkırsanız bir iki tane gözleme dilimi yiyorsunuz.
 
Gözlemenizi yediyseniz çarşıdan biraz uzaklaşarak bir yürüyüş yapabiliyorsunuz. Bunun için dere kenarını bulup oradan Ağvalılar'ın kendi aralarında “Aşıklar Yolu” dedikleri yürüyüş yolunu bulmak şart. Bu yol dereye paralel uzanan bir yol, yanından yürüdüğünüz dere Ağva’yı çevreleyen iki dereden Göksu olanı. Yürüyüş yolu ile dere arasında yer yer bazı kulübelerin olduğunu ve bu kulübelere bağlı tekneler olduğunu göreceksiniz. Bu teknelerin yerel halkın balık tutmak için ya da ailecek denize gitmek için kullandıkları tekneler olduğunu belirtelim.

Aşıklar Yolu bittiğinde sağınızda dağı göreceksiniz. Şimdi de sıra, o dağın altındaki yolda küçük bir gezinti yapmaya geliyor. Dağın dibini boylu boyunca yürürseniz sonunda Yakuplu Köyü'ne varıyorsunuz. Bu köyde genellikle oteller bulunuyor ve oteller buradan Yeşilçay Deresi boyunca Ağva Sahili'ne kadar uzanıyor. Eğer oteliniz bu taraflardaysa kendinize küçük bir çay molası ya da güzel bir şarap molası verebilirsiniz. Ama eğer kalacak yeriniz merkeze yakınsa yürüyüş rotanıza bir güzel yol daha ekleyebilir ve o şekilde merkeze ulaşabilirsiniz. Bu noktada size iki önerim olacak birisi sahilden kumun üzerinden yürümek bir diğeri ise deniz kenarındaki, geçtiğimiz yıllarda yeni yapılan parkın içinden yürümek. Eğer hava aşırı rüzgarlı değilse sahili tercih etmelisiniz. Çünkü Ağva Sahili kumunun yumuşaklığı ve denizinin uçsuz bucaksızlığı ile meşhur bir yer. Öyle bir sahil ki yalnızca yazın denize girmek için değil, bu mevsimlerde gidip şarabınızla ya da termostaki çayınızla oturup denizi izleyeceğiniz muhteşem bir yer.
Dönüş
 
İstanbul'a oldukça yakın olan Ağva'da güzel yemekler yiyip, huzur verici yürüyüşle yaptınız ve iyice dinlendiniz. Bu kadar kısa bir zamanda bu kadar iyi bir tatil yaşayabilmek gerçekten etkileyici ama dönüşe geçerken unutulmaması gereken önemli bir nokta var. Tatilinizden dönüşe geçtiğinizde, burada yaz-kış yaşayan insanların olduğunu bilmek ve bu sebeple arkanızda kirlilik bırakmamak çok önemli. Çünkü burası bir tatil bölgesi olsa da yerel halkın çabaları dışında turizm için fazla destek gören bir yer değil. Eğer özensiz davranılırsa, belki bundan sadece beş sene sonra bile Ağva artık İstanbullular'ın hafta sonu kaçamağı olabilme özelliğini bile yitirebiliyor...
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?