Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Küçük Ama Etkili Yatak Odası Fikirleri
pbs.twimg.com/media/EWEDZS-WkAcB9TN.jpg
MİMARİ VE DEKORASYON

Küçük Ama Etkili Yatak Odası Fikirleri

Yatak odası hem en az hem de en çok vakit geçirdiğimiz mekân. Alanınız ufaksa da yapacaklarınızın kısıtlı olduğu anlamına gelmiyor! Buyurun işlevli, sade ama çarpıcı yatak odası fikirleri için yazının devamına!

Editör :Nazlı Doğan
Yayın Tarihi :07 Ağu 2022
Süre :2.5 Bardak

Başımızın Belası Gardıroplar

 
Bela diyorum çünkü küçük yatak odalarında koca gövdesiyle nereye sığdıracağımızı şaşırıyoruz kendisini. Hepimiz bir giyinme odası hayaliyle yanıp tutuşuyoruz muhakkak. Fakat bu mümkün değilse ve bir de aksi gibi yatak odanız küçükse ne yapacaksınız?
Derinlik ölçüsü fazla olmayan gardıroplara göz atarak başlayabilirsiniz. Bazı gardıropların derinliği ufak yatak odaları için iyi bir tercih olmuyor. O nedenle önce bu noktayı kontrol ederek başlayın. Kıyafetlerinizin sığmayacağınızdan şüpheliyseniz de biraz sadeleşmekte biraz da diğer önerime kulak vermekte fayda olabilir sevgili BOBOscope okuyucuları.

Açık gardırop küçük odalar için iyi bir tercih. Kaplama malzemesi olmadığı ve yalnızca iskeletten oluştuğu için oldukça az yer kaplıyor. Fakat tabii açık gardırobu düzenli tutmanın da zorluğundan bahsetmek gerekiyor. Dağınıklığa takılmıyorsanız sorun yok ama düzen sizin için çok önemliyse açık bir gardırop sinirlerinizi zorlayabilir mi? Bunu bir düşünün derim.
Hem açık hem de perdeyle ayrılmış bir giyinme alanı da çok işlevli oluyor. Odanın içerisini tamamen minimal tutarak depolama alanını bu perdenin arkası olarak planlayıp kullanışlı ve gösterişli bir hava yaratabilirsiniz.

Gardırobunuzun yüksekliği de çok önemli. Tavana kadar yükselen dolaplar odada oldukça boğucu bir hava yaratıyor. Yaratıyor yaratmasına ama depolama ihtiyacımızı da karşılıyor. O halde alçak gardıroplara göz dikip dolap üstlerine renkli veya açık renkli kutular koyarak boğucu havayı dağıtabilirsiniz. Ya da başka bir alternatif olarak cam kapaklı gardıropları radarınıza alabilirsiniz.

pinterest

Mobilyalar

 
Küçük odalar için yuvarlak hatlı mobilyalar kurtarıcı oluyor şüphesiz. Yumuşak geçişler eşyayı göze batırmaktansa küçültüyor his olarak. Bu yüzden bu hissi kullanmakta fayda var. Yuvarlak hatlı, kumaş başlıklı bir yatak, yine aynı hatlara sahip komodin ve şifonyer eşya fazlalığı hissi vermeyecektir.
Mobilyaların biçimleri kadar renkleri de önemli. Koyu renkli mobilyalar küçük odaları boğuyor. Mümkün olduğunca açık renkli, hafif ve sade formlar ve renkler tercih etmek ufak odalarda daha işlevli oluyor. Yatak odasına uyumadan uyumaya gitmek istemiyor ve orada daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız orayı daha yaşanabilir bir hale getirmekte fayda var.

Renk Tercihi

 

Mobilyaların renklerinin açık olmasının işlevinden söz ettik. Sıra geldi perdelere, duvarlara, halılara ve tabii ki yatak örtülerine. Ufak odaların havasını ağırlaştırmak an meselesi bu nedenle hafifletmek için bazı dokunuşlar şart. Perde seçiminizi kadifeden yana kullanırsanız avangard bir havaya yaklaşabilirsiniz istemeden. Fakat hafif desenli açık renkli perdeler küçük odalarda mutlaka ki imdadınıza yetişecektir.
Ham ketenden dokunmuş açık renkli ya da koyu ama pastel renkte yatak örtüleri, salaş ama düzenli bir hava katarak odanıza ruh verecektir. Halıda ise az desen tercih eder ve kilim ya da ince halı tercih ederseniz ferah bir ortama kavuşacaksınızdır şüphesiz.

Boya için de doğanın renkleri iç açıcı bir ortam yaratmanız için yardımcı olacaktır. Mobilyalarınızı çam gibi açık renk ahşaptan tercih eder, duvarlarınızın üçünü taş birini uçuk bir yaprak yeşili ya da somon rengi boyarsanız örneğin, nefes alabileceğiniz bir dünya yaratabilirsiniz. Doğadan daha fazla destek almak isterseniz de yeşilin çeşitli tonlarındaki bitkileri 1-2 yere serpiştirebilirsiniz.

Duvarlar

Yatak keyfini seviyor ve yatak odasında vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız duvarları ihmal etmemek lazım. Doğru dizayn edildiğinde hem kullanışlılık hem de görüntü anlamında çok fazla şey katıyorlar. Komodin koyacak bir alanınız yoksa ya da eşyayı en aza indirmek istiyorsanız raflardan faydalanın. Yatak başının bittiği noktadan tavana kadar arzu ettiğiniz miktarda raf koyabilir, buraya kutular içerisinde makyaj malzemelerinizi, kişisel bakım ürünlerinizi koyabilir, kitaplarınızı sıralayabilir ve yukarıdan aşağıya çiçeklerinizi sarkıtabilirsiniz.
Ayrıca zevkinize ve tarzınıza uygun resimler, fotoğraflar ve elbette aynalar bu noktada çok işinize yarayacak. Çünkü aynalar küçük alanlara derinlik vererek daha büyük ve ferah bir ortam yaratılmasını sağlıyor. Aynaların gücü adına!

İşlev ve Sadelik

 
Küçük odalarda arzu ettiğimiz gibi dekorasyon yapamıyorsak da hiç yapamıyor değiliz ya canım! Tüm dekoratif ürünleri işlevli ve sade tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Örneğin aydınlatmayı okuma ışıklarını olması gerekenden biraz daha iri alırsanız aydınlatma ihtiyacını bu şekilde çözmüş olursunuz. Böylece başka bir ışık almanız gerekmez. Ya da komodinle birleşik bir ışık alırsanız da yine işlevi artmış bir mobilyaya ulaşırsınız.

Rafları depolama alanı olarak kullanabilir, yatağı bazalı tercih edebilir, dolabın bir kısmını çekmeceli tercih edebilir, ufak da olsa bir oturma alanı istiyorsak yer kaplamayan bankları ya da pufları tercih edebilir, komodinleri sandık şeklinde seçebilir böylece depolama alanınızı mümkün olduğunca genişletebilirsiniz. Bunlar da beraberinde işlevi ve sadeliği getirir.

hometoz.com/wp-content/uploads/2018/10/Smart-Ideas-For-Amazing-Bedroom-Storage-213_.jpg
Ayrıca alanınız gerçekten çok küçükse kompakt mobilyalardan yardım alabilirsiniz. Derdinizi anlayacak bir marangoz ile çözüme gidebilirsiniz. Kapanarak ortadan tamamen yok olan yataklar, gün içerisinde daha fazla hareket alanına sahip olmanızı sağlıyorlar.

Yukarı Kaydır