Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kripto Balonu Erken Patladı: Yatırım Rotanızı Değiştirin
EKONOMİ

Kripto Balonu Erken Patladı: Yatırım Rotanızı Değiştirin

24 Kas 2022

Kripto dünyasının büyükleri, ligden yavaş yavaş çekiliyor. Güvence kaygısı ile risk almanın en yaygın yöntemlerinden olan kripto yatırımı, terk edilmesi gereken bir kumara dönüşebilir. İstikamet iflasa seyrediyor; kriptodan demir almak vakti geldi...

2 Bardak
Hobi olarak yine devam edilebilir ancak küresel kripto dünyasının 4. en büyük borsası FTX iflası, kriptonun artık güvenli liman olmadığını gözler önüne serdi. Ekonominin çalkantılı dönemlerinde bir kaçış noktası olarak görülen kripto, artık kaçılması gereken bir yatırım modeline evrildi. En azından uzmanlar, yakın geçmişte şişen ve 'kazandıran' bu balonun patladığını dile getiriyor.

2008 küresel finans krizinde Lehman Brothers'ın iflasını hatırlatan bu kripto çöküşü, uzmanlar tarafından 'Kripto Para Dünyasının Lehman Kırılması' olarak adlandırılıyor. Çünkü bugün krpitoda yaşanan kırılmalar, o gün yaşanan hatalar ve skandallara göz kırpıyor. Ekonomi uzmanları, kriptonun bu hastalık döneminin; aşırı ikramiye dağıtımı ve yolsuzluktan kaynaklandığını düşünüyor. Peki bu iyileşecek bir hastalık mı yoksa kripto furyası son günlerini bile geride mi bıraktı? Artık kripto hayallerini toprağa gömmenin vakti geldi mi?

En ilkel yatırım yöntemi olan 'yastık altı' yatırımı bile henüz tarih olmadı. Çünkü geleneksel, amaca sadık ve sonuç odaklıydı.

Son derece güncel ve gelecek odaklı kriptonun çöküşünde; şüphesiz batmanın eşiğinde bir şirketin kurtuluşu adına düzenlenen toplantının aşırı lüks bir dağ villasında gerçekleşmesi; toplantıya yöneticilerin her birinin özel helikopterler ile gelmesi de bir gerekçeydi. Bu örnek, aslında şirketlerin kafa yapılarını; hırslarını ve egolarını ortaya koymuştu. Kuvvetle muhtemel ki aslında kripto kendi kendinin sonunu getirdi. 
FTX'in ardından Genesis de finansman bulamaması halinde iflas edebileceğini açıkladı. Bu iflas zincirine eklenen potansiyel bir halkanın da habercisiydi. Bloomberg, Genesis haricinde de bir dizi kripto şirketinin likidite kriziyle yüzleştiğini yazdı. Kripto para piyasasının aldığı kalıcı hasarların devamı da çorap söküğü gibi geliyor anlayacağınız...

Piyasa yapısının riskine dikkat çeken Okisjen Gazetesi'nin haberine göre, Londra'daki Pinebridge Investments'ta çoklu varlık portföyü yöneticisi olan Hani Redha, "Netleşen şey kurumsal varlık dağılımında bir yuva bulamayacağı. Her yatırımcının stratejik varlık dağılımında bulundurması gereken potansiyel bir varlık sınıfı olarak değerlendirildiği bir dönem vardı ve bu tamamen ortadan kalktı" ifadelerinde bulundu. 

Fidelity International'ın baş yatırım stratejisti Salman Ahmed ise FTX iflasının kripto ekosistemini tehdit ettiğini belirtti. 

Aslında bu iki açıklama bile balon söndü mü sorusunu cevaplamaya yetiyor. 

Elbette sektörün fanatikleri de sahayı henüz terk etmiş değil. Ancak uzmanlar, yatırım planlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Hatta Panigirtzoglou, kripto yatırımının artık ölü yatırım olduğunu "Çeşitlendirme olarak kriptoya yatırım yapma argümanı bir süre önce öldü" ifadesiyle savundu.

BİTCOİN'İN HAZİN SONU


Geçtiğimiz yıl zirveyi gören kripto borsası, JPMorgan Chase & Co. stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou tarafından Bitcoin'in teorik olarak altını devre dışı bırakarak uzun vadede 146 bin dolara ulaşabileceği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak az önce de değindiğimiz üzere yastık altı yatırım olarak tanımlanan altın yatırımı hala güvenli liman kabul ediliyor. Bu hikayeden zararlı çıkan ise 100 bin dolara ulaşacağı öngörülen kripto para borsası oldu. Geçtiğimiz yıl 67 bin Dolar sınırını zorlayan Bitcoin, bugün 16.594 Dolar'dan işlem görüyor. Bu düşüş bizzat kripto çöküşünün portresi demek mümkün...
Yaz aylarında ise Bitcoin'in en düşük seviyesi olan 13 Bin Dolar'a yeniden dönebileceği öngörülüyor. Bu Bitcoin'in ilk çöküşü değil. Daha öncesinde toparlandığı gibi yeniden toparlanacağı da ihtimaller; daha doğru tabirle 'medetler' arasında. Ancak günün koşullarında seyrettiği düşüş, Bitcoin'e olan güveni bir hayli sarstı. Doğrusu Bitcoin ve Ethereum'un, FTX gibi köklü kripto ailelerinin iflasının etkilerini görmemesi de pek mümkün değil.

Öte yandan, kripto para borsasının sahteliğine dair iddialar da gündemde kendisine yer buluyor. Örneğin BlueBay Asset Management'ın baş yatırım yetkilisi Mark Dowding, daha fazla yatırımcının bu piyasadan çekilmesini ve kripto fiyatlarının yeniden düşmesinin an meselesi olduğunu dile getirdi. Bitcoin'in dijital altının bir versiyonu haline geldiği iddiasının sahteliğinden dem vuram Dowding'e göre:

"Hiçbir şey üretmeyen, nakit yakan ve cazip getiriler sunan bir sektörün başarısız olmaya mahkum olduğu açık ve netti"... 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?