Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Korkunun Modası
Galliano - Horror Collection
STİL

Korkunun Modası

15 Kas 2022

Birçok tasarımcı, modanın karanlık yüzünü keşfetmemizi istiyor. Bir korku filmi sahnesinden fırlamış gibi giyinmenin içimizdeki şiddeti ortaya çıkaracağına inanıyorlar. Peki bu karanlık, korku dolu yönümüzü kıyafetlerle ortaya çıkarmanın sebebi ne? Siyahın, kan kırmızısının ve ürkütücü detayların şahlandığı korku modasını sizler için derledik.

Galliano - Horror Collection
Paris merkezli moda ikonlarından Maison Margiela, yeni sezon modellerini sunarken ilginç ve biraz da ürkütücü bir tema kullanır. “Dracula” ilham alınarak hazırlanmış 2022/2023 Sonbahar/Kış kolleksiyonu Maison Margiela için, içimizdeki düzen isyanının bir yansımasıdır. Britanya ve İspanyol esintilerini harmanlayan Galliano ise geçtiğimiz yazın koleksiyonunda Güney Amerika’ya özgü gotik anlatıları adeta yeniden canlandırır. Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan “korku modası” dünyaca ünlü moda ikonlarına göre bir gereksinim. Çünkü sadece mutlu olmayı, sevinmeyi, eğlenmeyi değil korkmayı da seviyoruz. 

Maison Margiela

Birbirinden ilginç kültürlerin korku imgelerini kullanmamız aslında binlerce yıllık bir gelenek. Antik Yunan veya Asya toplumlarına baktığımız zaman bazı özel zamanları, korkutucu kıyafetleri ve makyajları ile adeta bir arınmaya çeviriyorlar. İnsanlık tarihinin bu eski geleneğinden ilham alan Jerry Goldstein, “Why We Watch: The Attrctions of Violet Entertainment” yani Türkçe adıyla “Neden İzleriz: Şiddet İçerikli Eğlencenin Çekiciliği” kitabında, neden korkuya dair filmleri, eğlenceleri veya kıyafetleri sevdiğimizi masaya yatırıyor. 

Goldstein’e göre özellikle modern yaşamın getirdiği huzur ve düzen hissi bir noktadan sonra insanları zorluyor. İçimizde, bizim parçamız olan karanlığı, korku öğelerini ihtiyaç olarak görüyor. Hatta korkmak, bizleri inanılmaz rahatlatarak bir nevi duygusal boşalım yaşamamıza neden oluyor. Tabii bir de bu duygunun tersi; yani bizim bizzat korkunun kendisi olma arzumuz var. Mesela arkadaşımızı, sevgilimizi veya kedimizi korkutmayı seviyoruz. İşte bunun nedeni, Goldstein’in de altını çizdiği üzere düzene ve huzura karşı içimizde biriken korku ihtiyacıdır. 

Balenciaga
Goldstein’in bu kitabından ilham alan birçok modacı ise canlı, huzur veren renklerin yanında “neden kalp atışlarımızı hızlandıran korkunç renkler, tasarımlar” olmasın diyerek kolları sıvıyor. Madem bu duygular bir ihtiyaç, o zaman gündelik veya özel günlerin kıyafetlerinde birazcık korku unsuru eklemek harika olabilir, diyorlar ve ortaya korkunun modası çıkıyor. Korku salan şatolarda, karanlık ve ürkütücü dehlizlerde düzenlenen moda haftaları da bunun bir yansıması gibi…

Dolce&Gabbana
Örneğin Paris Moda Haftası’nın ilginç koleksiyonlarına imza atan Junya Watanabe’nin son defilesinin adı “Kış Hayaletlerinin Sarmalları”. Londra’nın gotik hikâyelerini yeniden canlandıran Junya Watanabe koleksiyonu punk öğelere yer veriyor. Yine dünyaca ünlü moda markalarından Dolce&Gabbana danteller ve tülleri kullanarak bizleri vampirlerin yaşadığı şatolara davet ediyor gibidir. Estetikle korkunun birleştiği bu özel koleksiyonların temelinde ise kültürel birikimler, eski hikâyeler ve birçok edebiyat, film eserleri yer alıyor. Yani dinlemeyi veya izlemeyi sevdiğimiz şu ürkütücü varlıklardan birisine dönüşmek, hoşumuza gidiyor. 

Birçok modacı, korkuya duyulan özlemin ve ona dönüşme arzusunun dünya genelinde yayıldığına da dikkat çekiyor. Özellikle yaşanan savaşlar, küresel krizler, iklim sorunları ve salgın hastalıklar dünyadaki her insanı derinden etkiliyor. Huzurlu evlerimizde yaşamak, adeta bir canavardan saklanma oyununa dönüşürken sokaklar ve eğlenceler korkudan kaçış değil onun kucağına atlamak şeklinde algılanıyor. Moda, bu duyguların bir yansıması adeta. İşe giderken kullandığımız eldiven, bot gibi detayların korkutucu olmasını tercih etmemiz ise doğal bir ihtiyaç. Kimimiz korku modasını sert kesimli ve parlak deri ceketlerle yansıtırken kimimizse çivili, dantelli veya tüllü detaylarla bu modaya uyum sağlayabiliyoruz. 

Rick Owens - 2022-2023 Horror Collection
Sinemadan edebiyata, modadan müziğe kadar korkuya dönüşün yaşandığı günümüzde, bu ilginç değişimin gerçek bir ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Modacılar hayalet, dracula, vampir gibi efsanevi imgeleri yeniden canlandırırken bizler de bu korkunun esiri olmaya bayılıyoruz, gibi görünüyor. Daha da önemlisi önümüzdeki kış ve ilkbahar koleksiyonlarında dünyaca ünlü birçok moda markasının korkuyu daha baskın ve ön planda kullanacağını söyleyebiliriz. Sizler de bu modaya uyum sağlamak, içinizdeki korkuları sağıltmak istiyorsanız dantelleri, çivili veya deri kıyafetleri tercih edebilirsiniz. 
Kaynak
Aykun Taşdöner, “Korku & Moda – Karanlık Sanatlar”, ELLE, Kasım 2022. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?