mynet
GLOBAL NEWS

Konya'daki Depremin Ardından Prof. Dr. Sözbilir'den 'Obruk Tehlikesi' Uyarısı

04 Ağu 2023

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Konya’da yaşanan depremin ardından Konya Fay Zonu’nun 6,5 büyüklüğüne kadar varan depremler üretebileceğine ve Konya Ovası’ndaki en önemli tehlike kaynaklarından birinin de obruklar olduğuna dikkat çekti.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Konya’da 1 Ağustos tarihinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremle alakalı yazılı bir açıklamada bulundu. Sözbilir, açıklamasında bu depremin Konya Fay Zonu kaynaklı olduğunu ve depremin odak mekanizması çözümlerinin bunu doğruladığını ifade etti.

Sözbilir’den 6,5 ve 7,2 Büyüklüğünde Deprem Uyarısı


Konya Fay Zonu’nun normal bir fay olarak tanımlandığını söyleyen Sözbilir, “Konya Ovası'nı sınırlayan fayların kayma hızı çok düşüktür. Dolayısıyla yıkıcı deprem üretme aralıkları binlerce yılı bulmaktadır. Bu fay zonu içindeki fay segmentleri maksimum 6,5 büyüklüğüne varan depremler üretebilir” dedi.

Sözbilir, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Fayın kayma hızı çok küçük olduğundan tehlike kaynağı olarak riski de düşüktür. Bunun yanında Konya Ovası'nı kuzeyden sınırlayan Tuz Gölü Fay Zonu 200 kilometreye varan bir uzunluğa sahiptir. Birbirinden bağımsız 6 fay segmenti içeren bu fay zonu içindeki Acıpınar segmenti 7,2’ye varan büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahiptir. Fakat bu fayın da kayma hızı düşük olduğundan deprem üretme aralığı birkaç bin yılı bulmaktadır.”

‘Depremin Konya’daki Obruklara Etkisi Araştırılmalı’


Konya Ovası'nda önemli tehlike kaynaklarından birinin de obruklar olduğuna dikkati çeken Sözbilir, bölgede binlerce obruk olduğunun bilindiğini, depremlerin obruklara etkisinin araştırılması gerektiğini dile getirdi.

Bunun yanı sıra Sözbilir, “Acaba bu depremde obruklar ne derecede etkilenmiştir? Kritik dengede bulunan obruklarda deprem sırasındaki sarsıntı nedeniyle göçme tehlikesi artmış mıdır? Bunun yerel üniversiteler tarafından incelenmesinde fayda vardır. Bununla birlikte Konya yerleşim yerlerine yakın fayların da deprem tehlike boyutu ve riski açısından incelenmesi ve bu doğrultuda gerekli önlemlerin alınması hayati derecede önem taşımaktadır” cümlelerini kaydetti.

6 Şubat tarihinde yaşanan ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye ölçeğinde depremsellik anlamında yeni bir döneme girildiğine işaret eden Sözbilir, Türkiye’nin farklı illerinde son 6 ay içerisinde meydana gelen depremlerin bu kapsamda değerlendirilebileceğini de sözlerine ekledi.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?