Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kıymeti Bu Topraklarda Bilinmemiş Bir Deha: İrfan Mavruk
BİYOGRAFİ

Kıymeti Bu Topraklarda Bilinmemiş Bir Deha: İrfan Mavruk

11 Kas 2022

O, bu topraklarda deli damgası yemesine rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nin kollarını açarak karşıladığı gerçek bir dahi. Kıymeti bilinmemiş, bilinmediği gibi de çokça alay edilmiş ama önüne çıkan tüm engellere rağmen hayallerinden vazgeçmemiş özel bir insan. Bugün sizlere Adana’nın kızgın güneşinin altında, tüm “aklından zoru var” diyenlere inat, radarsız roketi keşfetmeyi başarmış bir bilim insanı İrfan Mavruk’tan bahsetmek isteriz. Hazırsanız, başlayalım.

İrfan Mavruk, eski başbakan Adnan Menderes tarafından keşfedilen ve onun vesilesiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme imkânı bulan bir bilim insanı. Bu isim, radarsız roketin mucidi olarak da biliniyor. Ne yazık ki ülkemizde yetişen çoğu bilim insanı gibi kıymeti bilinememiş hatta insanlığa kazandırmayı çalıştığı icatlarına bakılıp alay edilmiş ve “deli” yaftası yemiş biri kendisi. Hayatta olduğu süre boyunca kıymeti bizim tarafımızdan bilinmese de yurt dışında fikirleri çok değerli bulunan İrfan Mavruk, 2010 senesinde, altmış dokuz yaşındayken aramızdan ayrıldı. Geride gurur duyulası ismini bırakarak…

pinterest
Kendisi Adana’da dünyaya gelmiş, burada bilime duyduğu merak ve hayata geçirmeye çalıştığı roket projeleriyle de başı bir hayli belaya girmiş. Erkek Sanat Enstitüsü’nde geçirdiği öğrencilik yıllarında sık sık polisler tarafından ziyaret ediliyor, sıkça da karakola çağrılıyormuş. Ne yazık ki hazırladığı projeler ülkemizde kabul görmemiş; destek için başvurduğu Adana Elektrik Mühendisleri Odası tarafından “Bu projeleri hayata geçirmek mümkün değil, imkânsız bir hayalin peşindesin” denilerek reddedilmiş. Önlerine sunduğu her fikir basit ve çocuksu hayallerden başka bir şey değil dense de (hatta bununla ilgili Mühendisler Odası’nın dergisindeki bir makalede bunun üzerine acı bir vurgu dahi yapılsa da) o hayallerine tutunmayı ve geleceğe ümitle bakmayı sürdürmüş. Aslında pek çok kişinin hayattan elini eteğini çekeceği bir noktada, İrfan Mavruk’un tek destekçisi ve tutunacak dalı olmuş gülünç bulunan fikirleri.  

Abisinin dediğine göre, bir gün okulda işlenen atom dersinde İrfan Mavruk kendini gösterme fırsatı bulmuş. Öğretmeni önce idareye haber vermiş, ardından konu valiye kadar çıkmış. En sonunda Amerika’dan gelen mühendisler İrfan Mavruk’la görüşmüşler ve tepkili motorlarla ilgili bilgisini sorgulamışlar ve Mavruk’tan gelen açıklama onları epey tatmin etmiş. Sonrasında “Bu çocukta iş var” diyerek onu Amerika’ya götürmek istemişler. Bu gelişmeler ışığında dönemin valisi, TBMM eski başkanı Refik Koraltan ile bir mektup vasıtasıyla iletişime geçmiş ve Koraltan da bu durumu Başbakan Adnan Menderes’e iletmiş. Menderes tarafından Dolmabahçe Sarayı’na davet edilen Mavruk, bakanlar kurulu desteği ile yüksek zekâlı çocuk fonundan faydalanarak Amerika’nın yolunu tutmuş.

pinterest
1959 senesinde Amerika’ya giden Mavruk, Colombia Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlamış. Ardından Houston’daki bir nükleer araştırma merkezinde çalışmak için seçilmiş. Burada hidrojen bombasını keşfeden bilim insanı ile bir arada olma imkânı bulmuş. Sonrasında nükleer silah üreten fabrikalarda çalışmış, bu süreçte atom yükünü ölçen bir cihaz geliştirmiş. Yerden kumanda edilmeyen roketler üzerine çalışan Mavruk’un radarsız olarak uzaya fırlatılan roketin mucidi olarak Türk gazetelerinin haberlerine konu olmuş. Bu özel insan, sonrasında ülke gündeminde saygın bir isim olarak anılsa da en başından deli olarak anıldığını unutmak kolay değil. Ne yazık ki Amerika’da yaptıkları karşılık görene kadar fikirleri öne arz etmiyordu. En azından bir noktada bu düzen değişti ve Mavruk kendini gösterebilme imkânı buldu. New York’ta emekliliğinin keyfini sürerken altmış dokuz yaşında kalp krizi nedeniyle hayata veda eden İrfan Mavruk, ülkesine getirilerek doğduğu topraklara yani Adana’ya gömüldü. Kendisini huzurlarınızda bir kez daha saygıyla anıyoruz…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?