Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
SCOPE

Kitap Satın Alıp da Okumamak Bizim İçin Faydalı Bir Eylem mi?

28 Kas 2022

Kendinizi gerçek bir kitap aşığı olarak nitelendiriyorsanız, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir konudan bahsedeceğiz bugün sizlere. Acaba içinizdeki kitap aşkı daha çok kitap almakla mı ilgili yoksa siz almayı değil de bulduğu her şeyi okumayı sevenlerden misiniz? Eğer ilk kategoriye giriyorsanız, Japonların verdiği isimle siz bir Tsundoku’sunuz demektir. Hem bu kavramı biraz açalım hem de faydalı bir eylem mi onu tartışalım.

Kitap okuma alışkanlığınız varsa illa kitap satın almak zorunda değilsiniz, içinizdeki okuma arzusunu doyurmak adına kitap ödünç alabileceğiniz yerlere (örneğin kütüphaneler ve kitap kafelere) gidebilir ve zihninizi yeni bilgilerle doldurabilirsiniz. Hiç kitap satın almazsınız demiyoruz elbette hoşunuza giden kitapları alabilirsiniz ama bu sizin için bir koşul değil, yani yalnızca kitap satın aldığınızda okumak durumunda değilsiniz, vurgulamak istediğimiz nokta bu.

pexels
Tabii, bunun bir de elindeki bütün parayı kitaplara yatıran versiyonu mevcut. Kendi ihtiyaçları için ayırdığı miktarı kitap satın alarak değerlendiren ve girdiği her kitapçıda soluğu birkaç dakika içinde kasada alan biriyseniz, bir noktadan sonra okuma hızınız kitap satın alma hızınızın gerisinde kalabilir. Siz durmadan kitap alırken bir noktada bu kitapların yalnızca bir kısmını okumuş olacaksınız. Ve bu durum bir süre sonra alışkanlık hâline gelecek.

pexels
Hiç kimse, “Ben bunları yalnızca biriktireceğim, okuma niyetim yok” diyerek kitap satın almaz. Kütüphanemize eklediğimiz her bir kitabı, yakın gelecekte okumanın hayaliyle alırız. Kitapların kokusu, hoş görüntüsü ve fiziksel varlığı elbette bizi tatmin eder ama o kitabı okuyacağımız günün hayalidir aslında ruhumuzu besleyen. Burada kastettiğimizin Instagram ve Twitter gibi çeşitli sosyal mecralara fotoğraf çekip atmak amaçlı olmadığını, gerçek kitap tutkunluğu olduğunu belirtmek isteriz. İşte Japonlar her şeye olduğu gibi bu alışkanlığa da bir isim vermişler; kitapçıdan sürekli kitap alanlar Tsundoku olarak anılıyor. Eğer bol bol kitap alıp o kitapları da yalnızca kütüphanenize ekliyor ve de okumuyorsanız, siz bir Tsundoku olabilirsiniz.

pexels
Tsundoku olmayı tamamen olumsuz bir durum gibi aktarmış olabiliriz ama aslında öyle değil. Kütüphanenizde sizi bekleyen o kitaplar sizi psikolojik olarak olumlu yönde etkiliyor. Bunu bir örnek üzerinden somutlaştıralım. Ünlü İtalyan yazar Umberto Eco’nun kitaplığında otuz binin üzerinde kitap mevcut ve tahmin edersiniz ki bu kadar kitabı okuyup bitirmesi mümkün değil. Zaten Umberto Eco da kütüphanesinde yer alan kitapların tamamını okumadığını söylüyor. Peki, kendisinin bu kadar çok kitap sahibi olmasının sebebi ne olabilir?

pexels
Umberto Eco’ya göre kütüphanesinde yer alan tüm kitaplar, ona aslında hayata ve dünyaya dair ne kadar az şey bildiğini ve öğrenmesi gereken daha çok şey olduğunu hatırlatıyor. Yazarın hayata olan merakını da bilgisizliğinin cisimleşmiş hâli olan bu kitaplar canlı tutuyor. Eco ne kadar çok kitaba sahipsek öğrenmeye de o kadar istekli olacağımız düşüncesinde, ki bu düşüncesinde de haksız sayılmaz öyle değil mi?

pexels
Eğer bir insan kütüphanesine her yeni günde yeni bir kitap ekliyorsa bu hâlâ düşünmeye, öğrenmeye ve gelişmeye açık olduğunun bir göstergesidir. Evrene dair cehaletini kabul eder ve bunu bir eksiklik olarak algılamaz, aksine zihnini her an yeni bilgilerle doldurur. Kütüphanesine yeni kitaplar eklemeyi bıraktığı zaman onun öğrenmeye arzusunun da noktalandığını ve artık kendine katacak yeni bir şey olmadığına kanaat getirdiğini düşünebiliriz. Tabii bu işin Türkiye şartlarındaki maddi boyutlarına da bakacak olursak, kitaplara şu an yatırım yapmak bizim için en makul davranış olabilir çünkü muhtemelen bugün aldığımız fiyatları yarın mumla arar hâle geleceğiz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?