pexels
STİL

Kış Mevsimine Uygun Makyaj Önerileri

11 Kas 2022

Kış geldi, yazın yüzümüzde bıraktığı güneş öpücüğü, yerini kışın iddialı tonlarına bıraktı. Yaz sıcağında ne kadar hafif makyaj yapıyorsak, kışın soğuğunda da bir o kadar kalıcı ve daha koyu tonlara yöneliyoruz. Peki, 2023 kış sezonunda yüzümüzü hangi tonlarda renklendireceğiz, yazımızda sizler için derledik.

1.5 Bardak

pinterest
Kış mevsimi kendisini yavaş yavaş gösterirken makyajlarımız da koyulaşmaya başladı. Hal böyle olunca göz alıcı kırmızı tonlarındaki rujlara ve koyu tonlardaki far paletlerine elimiz gitmeye başladı. 2023 kış sezonunun moda tonları; ultramarin mavi, gümüş, koyu pembe, kışın vazgeçilmezi dumanlı gözler, parlak glitter, kuyruklu ve farklı çizim eyelinerlar, koyu tonlarda rujlar (bordo, vampir moru), koyu lip tintler… 

pinterest
Makyaj tüyolarına başlamadan önce bu senenin modası ve bol bol göreceğimiz glitter makyajına değinelim. Son dönemde cesur makyaj severlerin yeni favorisi glitter makyaj sadelikten uzak olsa da çok oldukça enerjik bir görüntüye sebep olduğu ortada. Tabii dengeyi sağlayabildiğiniz sürece. Glitter makyajı tüm yüze birden uygulamak elbette abartılı olacaktır ancak dikkat çekmesini istediğiniz tek bir bölgeye uygulamak oldukça şık bir görüntü elde etmenize neden oluyor. Elmacık kemiklerinde, göz kenarlarında, bazen hafif dudaklara uygulandığında sizi harika bir parti havasına sokabiliyor.

pinterest
Kışın havanın soğukluğunu göz önüne alarak makyaj öncesi güzel bir nemlendirici kullanmak oldukça önemlidir. Yüzün pul pul ve kuru görünmemesi için özellikle sabah ve akşam mutlaka cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın. Bununla birlikte göz altlarını da ihmal etmemek gerek. Gözaltı için yoğun nemlendiricili anti-age ürünler ve arada nemlendiricili göz alttı packleri kullanarak daha zinde bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Kış nasılsa deyip güneş koruyucuyu ihmal etmemek gerek. Özellikle karda güneş yansıması güneş lekelerine neden olabilir. Bu yüzden yaz kış demeden, mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. Eğer fondöten kullanıyorsanız, daha hafif yapılı olanları tercih etmelisiniz. Gözeneklerin tıkanmaması için hafif yapılı ürünler veya BB kremler tercih edilebilir.

Kapatıcı seçimi cilt için oldukça önemli. Teninize uygun olmayan kapatıcı daha yorgun bir ifadeye veya uymaması halinde gözaltının daha metalik görünmesine neden olabilir. Göz altı kapatıcısının ten renginizle uyumlu olmasına mutlaka dikkat edin.

Gelelim gözlere, gözler kalbin aynası olduğu için enerjik ve canlı görünmesi hepimizin tercihidir. Eğer gözaltı morluklarınız çoksa iyi bir kapatıcı sonrası biraz daha ışıltılı göz makyajı uygulayarak daha enerjik bir görünüm sağlayabilirsiniz. Çok koyu ve ağır göz makyajından kaçınmalısınız.

Gözlerin bir diğer vazgeçilmezi de elbette ki eyeliner. Uzun kuyruklu, renkli ve şekilli… İstediğiniz biçimde sürerek modaya uyabilirsiniz. Tabii far ve eyeliner öncesinde krem farı baz olarak kullanırsanız, göz makyajınızı akmadan daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kışın gözlerin yaşarması daha muhtemel olduğu için waterproof rimel seçimi, gözleriniz yaşarsa bile akmamasına yardımcı olabilir.

Gelelim yanaklara, eğer koyu göz makyajı ve koyu ruj seçimi yapacaksanız, yanaklarınızda daha doğal bir görünüm tercih etmeli ve hafif renk verecek allıklar kullanmalısınız. Ama hafif tonlarda bir ruj tercih edecekseniz, elmacık kemiklerinizin biraz daha belirgin olması için cilt tonunuza uygun allık ve biraz da higlihter tercih edebilirsiniz.

Ve son dokunuş. Dudaklar çoğu kadın için oldukça önemlidir. Kışın çatlamaması için akşamları yatmadan önce nemlendirici sürüp yatmalısınız ve gün içinde sık sık aynı işlemi tekrar etmelisiniz. Sağlıklı dudaklarda rujlar elbette daha güzel duracaktır. Kışa uygun mor, bordo, kırmızı ve kahverengi tonlardaki ruj seçiminizle makyajınızı noktalayabilirsiniz.

Makyajı tamamlandıktan sonra geriye koridorlarda iz bırakmak kalıyor. Kışa uygun baharatlı, amber, misk gibi alt tonu daha kalıcı parfümleri tercih ederek nerelerden geçtiğinizi belli edebilirsiniz.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?