Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
KÜLTÜR/SANAT

Kim Kazanır: Şarkılar Vs. Enstrümantal Müzik?

29 Kas 2022

Enstrümanlarla başlayan bir şarkıya söz girdiği zaman, işler bambaşka bir yere doğru evrilmeye başlar. Müziğe insan sesi karıştığı anda ise, şarkı dinlediğimizi fark ederiz. Şarkı ve enstrümantal müzikleri karşılaştırdığımızda, dinleme deneyiminde birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyebilir miyiz peki? Bir şarkının ve enstrümantal müziğin üzerimizdeki bıraktığı etkiler nasıl değişir?

2 Bardak
Müzik başlar ve önce bir gitar solosu, sonra bas ve bateriyi duyarız. Çalgılar korosunun ritmi ve harmonisi içimizde bir kıpırtı yaratıyorsa, müzik ilgimizi çekmiş demek... Fazla bir şey düşünmeden, dinletinin keyfini süreriz. İşin içine sözler girdiğini varsaydığımızdaysa, dinlediğimizin adı ‘şarkı’ olur. İşin içine de şarkıcının ifade şekli, duyguları ve bakış açısı girer. Şarkının ritmi bizi etkisi altına alsa da sözler dikkatimizi dağıtabilir. Tam tersine pek dikkat etmeyeceğimiz bir ritim üzerine söylenen sözler de bir şarkıya kulak kesilmemizi sağlayabilir. Arada bir tercih yapabilir miydiniz peki?

Sözlü Müzik: Şarkının Duygusal Alanı

Bir şarkı dinlerken, sözler bizi anılarımıza bir yolculuğa çıkarabilir. Şarkıcıyla bağ kurmamıza, müzik üzerinden bir insanla özdeşlikler kurmamıza yarayabilir. Şarkıyı söyleyen de kendi başına bir enstrüman olur. Şarkıcıdan da sesi ile doldurduğu kelimeler çıkar. Bu da sözlü müziği, sözsüz müzikten bambaşka bir yere koyar, değil mi? Şarkıcıyla/müzik grubuyla sadece müziği hoşumuza gittiği için değil, imaj ya da konsept ile daha sıkı bir bağ hissedebilir, müziğin dışında kalbî bir bağ da oluşturmaya başlayabiliriz. Bu yüzden, şarkıların, dinleyiciyi; sözsüz bir müzikte izine rastlanamayacak bir duygusal alan yaratır.
Sonuçta, bir şarkıda; insan sesiyle temasa gireriz, değil mi? Daha tanıdık, daha sıcak. Öte yandan bir şarkı, etrafına onunla aynı şekilde düşünen insanları da toplayabilir. Çünkü kelimeler belli bir düşünce yapısına illaki çekilebilir. Hatta, gerçekten onu ifade etmese bile. Bir şarkının sözleri çarpıtılabilir, olay konusu olabilir ya da tam tersine; şarkı, mantalitesiyle çok kuvvetli ve birleştirici de olabilir. Sözsüz müzik tüylerimizi ürpertebilir; ama, enstrümantal kompozisyonun altında başka bir hikaye olmadığı takdirde; kitlelere net bir sosyal mesaj iletebilecek olan sözlü müziktir diyebiliriz.

Enstrümantal Müzik ‘Gerçek Müzik’ Mi?

Enstrümantal müzikte; müzik, sözlü müziğe kıyasla daha çok başrolde ve göz önünde durur. Sadece enstrümanlara odaklanırız ve düşüncesiz bir alana girmemiz kolaylaşır. Enstrümanların titreşimlerini hissetmek ve müzikalitenin bizi sarması da… Sadece enstrüman duyduğumuz içinse, müziğin derinliğine dalarak, hataları fark etmemiz ya da hemen sıkılmamız da kolaylaşabilir. Bize selektör yapacak, aklımızı kurcalayacak kelimeler yok sonuçta...
Bir enstrüman duyduğumuzda ve kulağımıza sözsüz ve sadece enstrümantal harmonik bir melodi gelmeye başladıysa; müzik dinlemeye başladığımızı söyleyebiliriz. Fakat, safi sözler işittiğimiz zaman; enstrümansız bir okumaya, şiir deriz. Sadece bir insan sesi duyduğumuzda kendimizi müzik dinlemiş saymayız. Bu da enstrümantal müziğe, ‘müziğin en gerçek hali’ diyenlerin bakışının en sağlam dayanak noktasını teşkil ediyor.

Peki Ya Akapella?

Çalgılar, müziği müzik yapan şey olsa da; insan seslerinden oluşan bir akapella korosunun da algımıza müzik şeklinde sirayet edeceği ve iyi bir kompozisyonun müzikalitesinin tartışalamayacağı da başka bir bakış açısı. Keza, enstrümantal giden bir elektronik şarkıda insna sesini duyduğumuz bir 8’ilk, birden bizi şarkıya derinleştirebildiğinden, müzikte insan sesinin duyulmamasının daha iyi olacağını tartışamayız da…
Enstrümantal müzik; klasik müzik gibi, müzik gurmelerinin (odyofillerin) çoğunun baş köşesine oturan bir üst müzik janrası olsa da; ‘gerçek müzik budur’ demek, abes kaçar. Sözlerin içinden apayrı bir şarkı çıkarmayı severiz bazen; bazen de kendimizi enstrümanlara bırakmak isteriz. Bu insandan insana da zamandan zamana göre de değişebilir, karşılaştırabiliriz ama, tartışsak bir yere varmaz...
Ancak şuna varabiliriz:
Yeter ki müzik olsun..!

Yardımcı Kaynak:
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?