pexels
WELLNESS

Kilo Takıntısından Nasıl Kurtulabiliriz?

04 Ağu 2023

Herkesin kendini en mükemmel hissettiği bir kilosu vardır. Tartıda o kilodan biraz bile fazla çıktığınızı gördüğünüzde moraliniz bozuluyor, hızlıca bir şeyler yapma ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Evet, sizin de kilo takıntınız var… Kilo takıntısı her ne kadar normal gözükse de kişide yeme bozukluklarına ve psikolojik problemlere sebep verebiliyor. Ancak tartıda gördüğümüz rakamlar bizim sağlıklı ya da fit olup olmadığımızı tek başına gösteremez. Gelin kilo takıntısı nedir ne değildir, birlikte bakalım…

Günümüzde sosyal medyanın da hayatımızda kapladığı yer itibari ile ideal vücut algısı maalesef herkeste oluştu. Daha zayıf olmak, en küçük bedeni giyinmek ve kaslı olmak gibi durumlar herkese dayatılır oldu. Her ne kadar yardımcı olmak amacıyla çekilse de artık “şişlik giderici içecek” başlığındaki tarifler; bize şiş olmanın ne kadar yanlış olduğunu anlatır nitelikte. Bu durumda kişi ister istemez kendisini kilolu ya da kusurlu görmeye meyilli oluyor.
Bütün bu durumlar eninde sonunda kişiye kilo takıntısı yaratıyor. Herkes kendine bir ideal kilo belirliyor ve o kiloya inmek için canla başla çalışıyor. Elbette sağlıklı beslenmek ve spor yapmak oldukça sağlıklı bir davranış. Ancak bu durum kişiyi neredeyse hayatını kesintiye uğratacak kadar yeme içme ile meşgul ediyorsa, orada problem var demektir…

unsplash
Kilo takıntınız olduğunu nasıl anlarsınız? Eğer her yemek hazırlığında o yemeğin kalorisini ve makrolarını tartıyorsanız, yağı ya da karbonhidratı yüksek olan yemeklerden vazgeçiyorsanız ya da yiyeceklerle ilgili çok sıkı kurallarınız varsa takıntılı olabilirsiniz. Hatta bazen bazı yiyecekleri yedikten sonra kendinizi suçlu hissediyor ya da uzun süre az yiyip daha sonra bir anda kontrolünüzü kaybediyorsanız bu da kilo takıntısına sebep verebilir. Bir yandan da aşırı derecede egzersiz yapmak, egzersiz yapmadığınız günler kendinizi suçlu hissetmeniz de normal değil. Kilo takıntısı olan insanlar genelde moda diyetler uygular ve normal düzene dönüp bu döngüyü sık tekrarlarlarsa yo yo sendromuna yakalanabilirler.

unsplash
Bu kilo takıntısı bir süre sonra yeme bozukluklarına da çevirebiliyor. Ortoreksiya nervoza dediğimiz yeme bozukluğu kişinin sadece organik, yüksek kaliteli yiyecekleri tükettiği; sağlıksız olduğunu düşündüğü yiyeceklerden şiddetle uzaklaştığı bir yeme bozukluğu. Her ne kadar olması gereken davranışlar olarak düşünülse de ortoreksiya nervoza kişide ciddi sosyalleşme problemleri ve psikolojik sıkıntılara sebep olabiliyor.

unsplash
Peki kilo takıntımızdan nasıl kurtulabiliriz? Kilo takıntısından kurtulmanın en temel yolu; sağlıklı ya da fit bir vücudun tartıda gördüğünüz rakamlarla alakasız olduğuna ikna olmanız. Çünkü bedenimizi sadece ne kadar ağır ya da hafif olduğumuzla ölçemeyiz. Vücut suyumuz, yağ oranımız, kas kütlemiz hatta kemiklerimiz bu kiloyu oluşturuyor. Bu nedenle aynı kilodaki iki insan birbirinden farklı görünüyor. Çünkü birinin yağ oranı düşükken diğerinin kas kütlesi yüksek ya da sadece iri kemikli olabilir. Sürekli ideal kilomuza inip daha sonra eski düzene döndüğümüz diyetler vücutta sarkma da yarattığı için, bir süre sonra o kilodan da memnun kalmayacağınıza emin olabilirsiniz.

unsplash
Burada kilo takıntısıyla beraber gelen yeme takıntısını da yenmek için sezgisel beslenmeyi deneyebilirsiniz. Sezgisel beslenme ne yiyeceğinize dair kurallar belirlemeden; tamamen kendi metabolizmanızı ve açlığınızı dinleyerek karar verdiğiniz bir yeme şekli. Özellikle sıfır karbonhidratlı, glutensiz, yüksek proteinli gibi; kişide yiyeceklere karşı “zararlı” ön yargısı yaratan popüler diyetlerden uzaklaşmanızı sağlıyor. Ne yiyeceğinize tamamen vücudunuzun verdiği açlık sinyallerine göre karar veriyorsunuz. Bu durum hem yiyecekleri “iyi” ya da “kötü” olarak etiketlemenizi engelliyor, hem de bir yiyeceği tüketirken kalori kontrolü yerine keyif almanızı sağlıyor. Bu şekilde kilo verme stresinden de uzaklaşıyorsunuz çünkü stres de aslında kilo almamıza sebep oluyor.


Kilo takıntısı yapmak gün içinde var olan stresinize stres katacak, hayattan alacağınız en ufak zevki bile dert edinmenize sebep olacak. Bunun için tavsiyemiz her daim sağlıklı beslenmeniz, aktif olmanız; ama canınız o anda ne istiyorsa yiyip sonradan pişman olmamanızdan yana…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?