Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Keşkelerin Güçlü Sesi: Jewel
highriselife
BİYOGRAFİ

Keşkelerin Güçlü Sesi: Jewel

29 Eki 2022

Sevdiğimiz müzisyenlerin müzikal tercihlerini değiştirmesi bazen müthiş zenginliklerin önünü açarken bazen de hayal kırıklığı yaratabiliyor. Elbette kimse dinleyicisinin beklentilerine göre müzik üretmek zorunda değil ancak alıştığımız şeylerin değişmesi sadece dinlediğimiz müzik konusunda değil hayatın her alanında bizi zorlar. Hep duymaya alıştığınız bir ses içinize sinmeyen bir şekilde kulağınıza çalınıyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünürsünüz. Öyle ki bu anlarda sorgulama olması gerekenden daha büyük hale gelir ve dünyanın gidişatını dahi sorguladığınız devasa bir varoluşsal probleme dönüşür. Söylediklerimi abartılı buluyorsanız Jewel’ın müzikal kariyerine birlikte bakalım. Belki siz benden farklı düşünürsünüz.

pinterest
Jewel Kilcher 1974 Utah doğumlu. Çocukluğu Alaska’da geçen Jewel’ın anne ve babası da müzisyen. Bu sayede çok erken yaşlarda müzikle ilişkisi başlıyor ancak ailesinin farklı bir ünü daha var. Kilcher ailesi Discovery Channel’da yayımlanan ve doğanın zorluklarıyla mücadele eden bir ailenin gündelik hayatını bizimle paylaşan reality show Alaska: The Last Frontier’in yıldızları. Jewel’ı da görme şansı bulduğumuz bu belgeselvari yapım onun ilk dönem müziğinin kültürel köklerini de bize anlatıyor aslında. Pop müziğe yatkınlığını gösteren ancak ağırlıkla country ve folk tadı aldığımız müziği ve vokali ilk albümü Pieces of You ile 1995 yılında hayatımıza giriyor. Bu albümden öne çıkan en önemli parçalardan biri Foolish Games. Dinlediğinizde hatırlayacağınıza ya da en azından yabancı gelmeyeceğine eminim. Şarkının başarısı 1997 yılında gösterime giren Batman&Robin filminin soundtrack albümünde yer almasıyla daha da artıyor. Bilmenin şart olmadığı ama paylaşıp rahatlamak istediğim bir detay bilgi daha var; Fastball’ın yine pek meşhur şarkısı The Way’in girişinde yer alan radyo karıştırma sesleri arasında Jewel’ın Foolish Games’inden ufacık bir nida duyabilirsiniz. Foolish Games, You Were Meant For Me ve Who Will Save Your Soul parçalarıyla hatırı sayılır bir tanınırlığa erişen Jewel sonra tekrarı asla gelmeyecek müthiş bir albüm yapıyor.

truemythmedia
Gitarıyla sakin sakin çalıp söylediği akıcı şarkısı Deep Water’la açılan Spirit albümü 1998 yılında yayımlanıyor. Her biri ayrı ayrı dinlemeye değer müthiş parçalar içeren bu albümden de Hands parçası ciddi ilgi görüyor. Hala country ve folk semalarından ayrılmamış Jewel’ı dinlemelere doyamıyoruz. 1999 yılında Tobey Maguire’la başrolü paylaştığı Ride With The Devil isimli Western filmiyle onu sinemada da görme şansı buluyoruz. Sonrasında rol aldığı bazı filmler ve televizyon dizileri olsa da bir oyunculuk kariyerinden söz etme imkânı bulamıyoruz. İlk filmiyle aynı yıl bir de Noel albümü yapan Jewel dördüncü stüdyo albümü This Way’le (2001) çizgisini hiç bozmadığını bize gösteriyor ancak bu albümle beraber artık ilk iki albümünün yarattığı ilginin ortadan kalktığını görüyoruz.

fanpop
Bence özel bir ses olmasına rağmen kendi türünde diretmek yerine 2003 yılında radikal bir değişiklik yapıyor Jewel. Intuition klibinin başında ekranda beliren “Jewel Refreshes” yazısıyla birlikte onu bir anda bir grup dansçıyla senkronize dans ettiği, seksi pop yıldızı olarak görüyoruz. Bu klip ve şarkı dönemin pop yıldızlarına yönelik bir ironi, eleştirel bir sosyal mesaj içerse de 0304 isimli albümün genelinde Jewel’ın müzik tarzının çok net bir şekilde pop müziğe kaydığını görüyoruz. Hâlâ onu var eden türden tınılar duysak da Spirit’i ve bu albümü yapan kişinin aynı kişi olduğuna bir türlü inanamayarak takip etmeyi bırakıyoruz. En azından benim için hikâye biraz böyle gelişti.

picsofcelebrities
Haksızlık etmek istemem, sonraki albümlerinde aslına döndüğü görülüyor ancak maalesef hiçbir albümünde ilk iki albümünün yarattığı etkiyi yaratamıyor Jewel. Yine de sadık bir dinleyici kitlesi olan sanatçının 13 stüdyo albümü bulunuyor. Bu yazı vesilesiyle 2022 yılında yayımladığı son albümü Freewheelin’ Woman’a biraz kulak kabarttım. Kariyerinde türler arasında salınan Jewel’ın bu albümde de bu salınma halini sürdürdüğünü görüyoruz. Almost parçası başlayınca “bi’ şans daha mı versek?” diyoruz ama ondan biraz önce dinlediğimiz ve Jewel’la asla ilişkilendiremediğimiz Alibis aklımıza geliyor. Ufak ufak 1998 yılına, yani Spirit albümüne doğru geri kaçıyoruz. O sadeliği tekrar duyabilir miyiz acaba diye düşünerek kimseye göstermeden ağlamaya ve dertlenmeye başlıyoruz. Çünkü başta abartılı bulmuş olabileceğinizi söylediğim varoluşsal sorgulama aşamasına geldik; şu zorlu hayat mücadelesine katlanmamızı sağladığı için sevdiğimiz hiçbir şey sevdiğimiz haliyle kalamayacak mı?
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?