Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kendinize Uygun Sporu Keşfetmek
pixabay
SPOR

Kendinize Uygun Sporu Keşfetmek

Spor yapmak, beden ve zihin sağlığımızı korumak için en güzel yöntemlerden biri. Periyodik olarak sporla iç içe olmanın pek çok artısı mevcut. Doğru beslenme ve yeterli dinlenmeyi de başarabilirsek, sporun olumlu etkisini de artırıp kendimizi zinde hissedebiliriz. Peki, pek çok spordan hangisini seçeceğiz? Bisikletten basit egzersizlere, yüzmeden basketbola, koşudan tenise... Seçenekler çok. Bir sporu uzun zaman yapmak istiyorsak da bize uygun branşı bulmamız faydalı olabilir. Uygun branşı seçmek içinse vücudumuzu iyi tanımalı, vücudumuzun özelliklerine, yapabileceklerine uygun, sağlık açısından sorun teşkil etmeyecek sporlara yönelmeliyiz. Tabii keyif aldığınız bir branşı tercih etmek de uzun vadede o sporu yapmamıza yardımcı olabilir.

Yayın Tarihi :21 Ağu 2022
Süre :1.5 Bardak

pixabay

Spor Ama Hangi Branş?


Hafif egzersizler... Yürüyüş... Futbol...

Spor dünyanın en harika aktivitelerinden biri. Kişinin kendini iyi hissetmesinin anahtarlarından.

Bazen yirmi dakikalık bir yürüyüşün bile insana ne kadar iyi gelebileceği malum. Bir de o yürüyüşü alışkanlık haline getirdiğinizi düşünün.

Yürümek, eğer sağlık noktasında bir engeli yoksa hemen herkese hitap edebilen bir spordur. Fakat bir gerçek genellikle ihmal edilir; her spor branşı herkese hitap etmez. Doğru sporu bulmak sağlık ve keyif ekseninde zaruridir.

Sağlığı birincil öncelik olarak ele alalım.

Yüksek tempolu sporlar belirli bir yaştan sonra vücudun yıpranmasını hızlandırabilir. Yani faydadan çok zarar verebilir.

Demek ki spor seçiminde yaşımız kıstaslardan biri sayılabilir.

Yaş dışında var olan sağlık problemlerimiz de hangi sporu seçeceğimizi düşünürken aklımızda bulundurmamız gereken detaylardandır. Uzun zamanlı bir sağlık problemimiz, sürekli kullandığımız bir ilaç vb. unsurları asla görmezden gelmemeliyiz.

Eğer bu tarz durumlar mevcutsa, spor yapmadan doktorunuza danışmanız yerinde olacaktır. Doktorunuzun önerileri ışığında hangi spora yöneleceğimiz sorusunun cevabını bulabiliriz.

Bazen sağlığımızı kazanmaya destek olması amacıyla da spor branşımızı seçebiliriz. Burada da yine doktorunuzun önerileri altın değerindedir.

Yapacağınız sporu seçerken kimi zaman bütçenizi düşünmeniz de gerekebilir. Bazı sporların özel hocalar, özel alanlar, özel ekipmanlar anlamına geldiğini biliyoruz. Bu da bütçenizi göz önünde bulundurmanız, bütçe planlaması yapmanız anlamına geliyor. 

pixabay

Yürüyüş Mucizesi


Yukarıda da belirttiğimiz üzere yürümek hemen herkesin rahatça yapabileceği sporların başında gelir.

Her gün yapacağınız orta tempolu-tempolu yürüyüşler sonucunda vücudunuzun, zihninizin giderek rahatladığını deneyimleyebilirsiniz.

Eğer spor seçme konusunda zorluk yaşıyorsanız; yürüyüş ilk etapta güçlü bir çözüm sayılabilir.

Uygulanmasının epey basit olması, ekipmana ihtiyaç duyulmaması gibi pek çok avantaj içerir. Tabii bir püf noktası vardır: Disiplin...

Yürüyüş, yürümek her ne kadar kolay görünse ve ideal sporlardan biri olsa da disiplinli bir şekilde sürdürmek bazen imkânsızlaşır. Ya sıklıkla ara verilir ya da bırakılır.
Disiplinin sekteye uğramasının bir nedeni de yürüyüş her gün tekrar ettiğimiz eylemlerden biri olduğundan, spor olarak algılanmasının zorluğudur.

Yürüyüşte süre, tempo, mesafe, atılan adım önemlidir. Günlük rutinlerimizde yürürken ise bunları pek önemsemeyiz. Yani belirli bir düzeni yoktur. Amaç sadece bir yerden bir yere gitmektir. Ritmi çoğunlukla kesilir. Bir plandan uzağızdır.

Spor olarak yürüyüş yapmaksa tam tersidir. Ritim, tempo yürüyüşün kalbidir. Yürüyüş bir yere gitmek dışında bir amaç taşır. Disiplinli bir şekilde her gün yapılmalıdır. Bir plan çerçevesinde ilerlenir. Faydası ise çok fazladır.

Yürüyüşün ne kadar faydalı olabileceğine dair bilgiler oldukça olumludur. Fiziksel faydaları yanında ruhsal, zihinsel faydaları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Hiçbir spor bize uygun gelmese bile, en azından yürüyüşü hayatımıza katmayı kendimize borçlu olduğumuz fikrindeyim.

Yapacağımız sporu seçerken, bir parça ince eleyip sık dokumak, kendimize uygun sporu bulmak sporla ilişkimizin sağlıklı bir şekilde kurulmasını sağlayacak, hatta belki de uzak olduğumuzu düşündüğümüz spora şans vermemize olanak tanıyacaktır. 

Yukarı Kaydır