WELLNESS

Kemiklerinize İyi Gelen 7 Besin

21 Kas 2022

Vücudunuzu taşımanızı sağlayan iskeletinizin sağlığına ne kadar önem veriyorsunuz? Genç yaşlarda kemiklerimizle alakalı çok problem yaşamıyoruz. Ancak yaşlandıkça kemik erimesi ve kireçlenme riskimiz artıyor. Şimdiden alacağınız birtakım önlemler ile bu risklerden kurtulabilirsiniz. Hadi kemiklerinize iyi gelen besinlere beraber bakalım.

Kemiklerimiz ve iskeletimiz vücudumuzu taşımak ve dik durmamızı sağlamak dışında; kan hücrelerinin üretiminden ve bazı minerallerin depolanmasından sorumlu önemli bir vücut bölümü. Bu nedenle onları korumak ileri yaşlarda yaşanacak sağlık problemlerinin de önüne geçmeyi sağlıyor. Bunun için beslenme ve egzersiz gibi genetik dışı faktörlere müdahale etmemiz gerekiyor.

Kemik sağlığı denilince aklınıza ilk olarak kalsiyum mineralinin geldiğinde eminiz. Evet kalsiyum kemiklerde depolanan ve kemik sağlığı için en önemli mineral. Ancak vücudun kalsiyumu emebilmesi için D vitaminine de ihtiyacı var. Tabi sadece bununla sınırlı kalmıyor; K vitamini, C vitamini, magnezyum ve fosfor da kemik sağlığında önemli rol oynuyor. Bu vitamin ve minerallerin kemik metabolizmasına etki etmesi için de beslenmeyi buna göre düzenlememiz gerekiyor. Bakalım hangi besinler kemiklerimizi de besleyecek…

Yoğurt


Kolayca tahmin edebileceğiniz ve rahatça tüketebileceğiniz bir besin ile başlayalım. Yoğurt yıllardan beri sofralarımızdan eksik olmayan ve sıkça tükettiğimiz bir besin. Süt ürünlerinin kalsiyum içerdiğini biliyoruz. Bu sebeple günde bir kase yoğurt tüketmenizi tavsiye ediyoruz!

Peynir


Bir diğer süt ürünü olan peynire de şans verebilirsiniz. Peynir de son derece iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Aynı zamanda fosfor da içerdiği için kemik dostu olduğunu söyleyebiliriz. Peynirlerin her çeşidini tüketebilirsiniz ancak çok yağlı olanlardan sıkça tüketmemekte fayda var.

Yumurta


Şimdi pek de kalsiyum içermeyen bir besin alternatifiyle geliyoruz. Yumurta anne sütünden sonra en yararlı protein kaynağının olmasının yanı sıra kemik sağlığına da etkileri büyük. Çünkü yumurta sarısında bulunan D vitamini kalsiyumun emilmesine yardım ediyor. Bu nedenle yumurtanızı tüm olarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

Balık


Bir diğer D vitamini kaynağı besin de yağlı balık. D vitamini dışında içerdiği potasyum, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri ile de kemik sağlığına çok faydalı. Örneğin bir porsiyon somon günlük D vitamini ihtiyacını karşılamanızı sağlıyor. Ancak D vitamininin en iyi kaynağının güneş olduğunu da unutmamak gerek.

Koyu Yeşil Sebzeler


Biraz da bitkisel olan kemik destekçisi besinlere göz atalım. Koyu yeşilliklerin sağlık için olan faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Buna rahatlıkla kemik sağlığını da ekleyebilirsiniz. Çünkü bu sebzeler kalsiyum, magnezyum ve K vitamini içeriyorlar. Roka, tere, semizotu, ıspanak, lahana, kale gibi yeşilliklerden salata yapıp menülerinize ekleyebilirsiniz.

Brokoli


Kış mevsiminin en sevilen sebzelerinden brokoliyi de bu kış çokça tüketebilirsiniz. Çünkü brokoli de çok iyi bir kalsiyum kaynağı sebze. Kemik sağlığına olan faydaları sadece kalsiyumla sınırlı değil. Aynı zamanda C vitamini ve lif içeriyor.

Badem


Kuruyemişlerden çiğ badem de yüksek kalsiyum içeren bir kaynak. Ayrıca bitkisel protein içeriyor ve yağ oranı da düşük. Fazla kilonun da kemik sağlığına olumsuz etkilerini düşünürsek sadece hayvansal besinlerden zengin beslenmek doğru değil. Bu nedenle günde bir avuç çiğ badem yemenizi tavsiye ediyoruz.


Peki ya Süt?


Aslında kemik sağlığı denildiğinde akla ilk olarak süt geliyordu. Çünkü içeriğinde yüksek kalsiyum ve fosfor olması, aynı zamanda çoğu ambalajlı sütün D vitamini takviyeli olması özellikle kemik sağlığına olumlu etkileriyle dikkat çekiyordu. Ancak son dönemlerde “yetişkin insanların bebeklikten sonra diyette süt tüketimine ihtiyaç duymadığı” konusu epey tartışılır hale geldi. Bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalarda net bir sonuca varıldığını söyleyemeyiz. Yine de besin içeriğine bakıldığında artıları oldukça fazla. Seçimi size bırakıyoruz…
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?