Kemanıyla İstanbul'u Kucaklayan Bir Müzisyen: Gökhan Yavuz ile Söyleşi
RÖPORTAJ

Kemanıyla İstanbul'u Kucaklayan Bir Müzisyen: Gökhan Yavuz ile Söyleşi

Bir yere yetişmeye çalıştığınız sırada, sanatını icra eden ve iyi müzik yapan birilerine rastlarsanız, kendinizi hiç ummadığınız anda ulaşmak istediğiniz lokasyon yerine bambaşka dünyalara yolculuk ederken bulabilirsiniz. Bu içerikte sizleri çoğunlukla metro duraklarında ve vapurlarda müziğini icra eden, birkaç dakikalığına da olsa insanların gününün güzel geçmesine vesile olan müzisyen Gökhan Yavuz ile tanıştırmak istiyorum. Eğer sıklıkla metro veya vapur kullanan biriyseniz, yolunuzun onunla kesişmiş olması yüksek bir ihtimal gibi görünüyor. Ayrıca bir yerlere varmanın derdinde olan pek çok yolcunun da koşturmayı bir kenara bırakıp müziğe kayıtsız kalamayarak bitene kadar çalınan parçaları dinlediğine tanıklık etmeniz de oldukça güçlü bir olasılık. Gelin kendisini biraz yakından tanıyalım.

Editör :Selin Borazan
Yayın Tarihi :31 Mar 2022
Süre :2.5 Bardak

Kendinden biraz bahseder misin?
Aslen Mersin'liyim ve 1989 doğumluyum. 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğuyum. Genel olarak duygusal yapıya sahip biri olduğumu söyleyebilirim.

Kemanla nasıl tanıştın? Ayrıca keman çalmak senin için ne ifade ediyor, çalarken nasıl hissediyorsun?
Kemanla tanışmam, ortaokuldaki müzik öğretmenim sayesinde oldu diyebilirim. Kendisi derslerde keman çalıyordu ve o dönemlerde ben de çalmaya heves ettim. Ayrıca o zamanlarda çocuk korosunda şarkı söylüyordum. Ardından liseye geçtikten sonra keman dersleri almaya başladım. Keman çalmak benim için bir aşk gerçekten. Çalarken sanki bulutların üzerinden gökyüzünü izliyormuşum gibi hissediyorum ve çalmak beni çok mutlu ediyor.

Müzik alanında bir eğitim aldın mı yoksa kendi çabalarınla mı kendini geliştirdin ya da herhangi birinin desteği ile mi bu seviyeye geldin?
Evet, lise bittikten sonra konservatuvara girmek için 2 yıl özel eğitim aldım. Ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nı kazandım. 

Keman dışında başka bir enstrüman da çalıyor musun?
Evet, orta derecede piyano biliyorum ve gitar çalıyorum.

Aynı zamanda çalıp söylediğin de oluyor mu?
Keman çalarken şarkı söylemek elbette mümkün olmuyor. Ama piyano ve gitar çalarken şarkı da söylüyorum.

Sokakta daha çok hangi lokasyonlarda müzik yapıyorsun?
Aslında sokakta müzik yapmıyorum. Ayrıca sokakta çalmak çok başka bir deneyim. Ben metro ve vapurlarda müzik yapıyorum.

Sokaktaki insanlar daha çok hangi tarz müzik dinlemekten hoşlanıyorlar? Örneğin hit olmuş parçalar kemanla coverlandığında muhtemelen dinleyicinin dikkatini çekiyordur. Ancak bunun yanında klasik besteleri dinlemenin de bambaşka dünyalara götürdüğü bir gerçek. Sen daha çok ne tür müzik yapıyorsun ve hangisinde daha fazla reaksiyonla karşılaşıyorsun?
Popüler müzikler tabii ki daha çok dikkat çekiyor. Ben dünya müzikleri çalıyorum. Çoğunlukla vals, tango, klasik müzik, soundtrackler biraz da Greek müzik çalıyorum.

Sokak şüphesiz ki seyirciyle çok daha etkileşimde olduğun bir yer diye düşünüyorum. Müzik yaptığın esnada başından ilginç bir olayın geçtiği oldu mu? Varsa dinlemek isterim. 
Çok fazla oluyor, içlerinden bir tanesini paylaşayım. Bir gün vapurda gitarist arkadaşımla birlikte müzik yapıyorduk, seyircilerden biri ağlıyordu. Yaşı 60 civarı olan bir teyzemizdi. Herkes indikten sonra yanımıza gelip "Bu çaldığınız parça yıllar önce kaybettiğim eşimle dans müziğimizdi." demişti ve bu olay beni gerçekten çok etkilemişti.

Sokakta müzik yapmanın zor yanlarından ve ayrıca olumlu yönlerinden bahseder misin?
İlk olarak şunu söyleyeyim, sokakta müzik yapmak ile metroda veya vapurda müzik yapmak birbirinden çok farklı konular. Sokakta müzik yapmanın çok zorluğu oluyor çünkü malesef ülkemiz çok güvenli bir yer değil. Sokakta rahatsız edenler oluyor. Zabıtalar sürekli baskı yapıyor. Ayrıca alkollü kişiler veya uyuşturucu kullanıp kendinden geçen tipler sokak müzisyenleri için tehdit oluşturabiliyorlar ama metro veya vapurda bu tarz olaylar olmuyor.

Sokak dışında düzenli olarak sahne aldığın mekanlar var mı?
Düzenli olarak metro ve vapur müzisyenliği yapıyorum. Bar işlerini tercih etmiyorum ama otel ve organizasyon işlerinde çaldığım da oluyor.

Müzik alanında yaptığın bireysel çalışmaların veya bestelerin var mı?
Evet, özel çalışmalarım var ve bir yıl sonra harekete geçmeyi düşünüyorum. Bunlar için yatırım yapmam gerekiyor. Ben de şu anda bir taraftan bunlar üzerinde çalışıyorum.

Seni başka hangi projelerde görebiliriz/görebileceğiz? Ayrıca dinleyebileceğimiz online platformlar var mı? 
YouTube için özel çalışmalar planlıyorum. Az önce de söylediğim gibi, bir yıl sonra bunları paylaşmaya başlayacağım.
Müzik dışında yapmaktan hoşlandığın şeyler neler? 
Müzik dışında; tarihi mekanları gezmeyi ve doğa yürüyüşleri yapmayı çok seviyorum. Her hafta bowling oynamaya gidiyorum. Fırsat buldukça da tiyatro izliyorum ve kitap okumayı seviyorum.

Son olarak... Gerçekleştirmek istediğin en büyük hayalin nedir?
Hayalim kaliteli işler yapan, dünyaca ünlü bir müzisyen olmak diyebilirim.
Yukarı Kaydır